Reklama

AI vás o prácu nepripraví, ale ľudia ovládajúci AI možno áno

Zdroj | Mahdis Mousavi/Unsplash
Stanislav Vinc
Zdroj | Mahdis Mousavi/Unsplash
Zdroj | Mahdis Mousavi/Unsplash

Umelá inteligencia je prakticky z týždňa na týždeň čoraz šikovnejšia. Na jednej strane svojimi schopnosťami fascinuje, na druhej desí. Mnohí sa totiž obávajú, že ich môže už čoskoro pripraviť o prácu.

Nová analýza spoločnosti IBM však prináša dobré správy, aspoň z istého pohľadu. AI skutočne spustí vlnu zmien na trhu pracovnej sily, ale inú ako sa aktuálne zdá.

Umelá inteligencia sa prakticky dennodenne objavuje na titulných stranách médií a to aj tým, ktoré sa technológiám primárne nevenujú. Už dnes je isté, že hoci ide o aktuálne veľmi populárny „buzzword“, nejedná sa o prázdny pojem ani bublinu, ktorá len tak čoskoro spľasne.

Obsah pokračuje pod reklamou

Súčasné modely generatívnej umelej inteligencie sú schopné vytvárať vierohodné texty, písať programy, generovať fotorealistické obrázky, nahrávky a postupne už aj videá. Ľudia pracujúci v kreatívnom odvetví tak celkom logicky uvažujú o tom, či kvôli tomuto technologickému pokroku neprídu o prácu.

Zdroj | IBM

Spoločnosť IBM na tejto otázke postavila svoju najnovšiu analýzu, ktorú zložila z dvoch existujúcich prieskumov. Jeden z nich tvorili dáta od zhruba 3 000 manažérov C-úrovne z 28 krajín, druhý zahŕňal dáta od 21 000 pracovníkov z 22 krajín sveta.

Vrcholoví manažéri predpokladajú, že zhruba 40 % pracovnej sily bude musieť kvôli nástupu AI v najbližších troch rokoch nadobudnúť nové pracovné zručnosti. Až 87 % z týchto manažérov si pritom myslí, že umelá inteligencia ľudí o prácu nepripraví, naopak ju sami pri vykonávaní svojej práce využijú.

Najviac sa podľa analýzy nástupu AI budú musieť prispôsobiť ľudia pracujúci v marketingu (73 %), zákazníckej podpore (77 %), obstarávaní (90 %), vyhodnocovaní rizík a súladmi (93 %) a napokon ľudia pracujúci vo finančnom odvetví (93 %).

Zdroj | IBM

Zaujímavým zistením IBM je tiež zmena v rebríčku dôležitosti zručností na pracovnom trhu v posledných rokoch. Ešte v roku 2016 najdôležitejšia odbornosť v STEM (prírodné vedy, technológie, techniku a matematiku), sa v roku 2018 prepadla na 6. priečku a v súčasnosti figuruje až na 12. priečke. Naopak, predtým 7. najdôležitejšia schopnosť riadiť si čas a určovať si priority, poskočila v roku 2023 na prvú priečku, za čím nasleduje schopnosť pracovať v tíme a komunikovať efektívne.

Umelá inteligencia tak podľa týchto dát nemusí priamo nahradiť ľudí na vybraných pracovných pozíciách. Pokiaľ sa však ľudia nebudú vedieť nástupu AI prispôsobiť, efektívne ju pri svojej práci využívať a tak držať krok s kolegami a predstavami vedenia, na ich pozícii ich môže nahradiť niekto, kto si s AI rozumie. Pre manažérov tak bude dôležité túto zmenu včas podchytiť, aby svojich zamestnancov preškolili a nemuseli za nich hľadať náhradu, čo je pre firmy dlhšia, zložitejšia a často aj nákladnejšia cesta.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.