- #E-mobilita
- 5 min.
- 17.8.2023
Na čo si dať pri kúpe e-biku pozor? Najskôr si zodpovedzte niekoľko otázok
Leto ešte nekončí a stále je šanca si ho naplno užiť aj kúpou nového e-biku. Hovorí sa, že kto raz už na e-bike nasadol a previezol sa, ten sa už ku klasickému bicyklu vrátiť nechcel. Na čo si však pri kúpe dať pozor?
Niektorí radšej zvolia kúpu jazdeného e-biku z bazáru, čím ušetria niekoľko desiatok/stoviek eur. Potom si rozhodne nezabudnite prečítať aj náš článok, kde sme sa tejto problematike venovali oveľa podrobnejšie a pýtali sme sa na to aj redakcie MTBIKER.sk, ktorá nám pomohla aj s dnešnou témou.
Rýchle tipy pre výber správneho e-biku:
- zvoľte si typ e-biku – cestný alebo horský
- premyslite si, aký výkon potrebujete, či vám stačí len základ
- určte si dojazd, aký budete na svoje účely potrebovať
- skontrolujte kvalitu komponentov, ako sú brzdy, prevody, tlmiče a iné
- zvoľte si hornú hranicu rozpočtu, čo vám následne zúži výber
- prečítajte si recenzie a skúsenosti iných používateľov
Pri ďalších e-bikoch už budete skúsenejší a budete presne vedieť, čo od nového modelu očakávate. Naša prvá otázka pre MTBIKER.sk smerovala tam, či sú nejaké prvotné znaky, podľa ktorých by ste vedeli, že daný e-bike je nevhodný na kúpu.
Odpoveď teda znela, že „e-bike treba vždy vyberať vzhľadom na štýl jazdy a terén, ktorý na ňom človek plánuje jazdiť. Pozor by sme si však dali na nejaké extra cenovo výhodné ponuky, kde sa obvykle jedná o čínske bicykle, ktorých hmotnosť prekračuje 30 kg. Pri takýchto podozrivo výhodných ponukách je diskutabilná aj otázka bezpečnosti, či už akumulátora alebo použitia komponentov, ktoré nie sú vhodné, keďže im chýba EÚ norma.“ Určite si dajte pozor aj na správny výber veľkosti rámu, musí vám rozhodne sadnúť.
Taktiež nás zaujímalo aj to, aký dojazd by mal dosahovať štandardný e-bike, a tam sme sa dozvedeli to, že dojazd závisí od mnoho faktorov (kapacita batérie, výkon motora, hmotnosť jazdca, typ terénu, vonkajšia teplota, prevýšenie, protivietor) a že pre bežný tip e-biku sa hodí batéria aspoň s kapacitou 500 Wh.
Taktiež si mnoho potenciálnych majiteľov e-bikov kladie otázku, či si má zvoliť cestný alebo horský model. Tu MTBIKER.sk odpovedal, že „to záleží od toho, kade sa plánujete voziť. Pokiaľ je e-bike pre vás len dopravný prostriedok, ktorým sa presúvate po meste, napr. do práce, asi bude zbytočné ísť do horského modelu, ktorý bude pravdepodobne ťažší a naopak, pokiaľ vás láka spoznávať nové trasy a prírodu, cestný e-bike by vás zbytočne limitoval.“
Nenechajte sa ani zlákať takých príslovím, že čím drahší, tým lepší. Aj tam platí, že takáto úmera je všeobecne platná, no na trhu sú aj značky s lepšou povesťou, ktoré môžu ponúkať modely v podobnej komponentovej výbave ako menej známy alebo lokálny výrobca za vyššiu cenu. To už je potom na kupujúcom, či uprednostní známu značku alebo výhodnejší pomer ceny a výkonu.
Na záver sme sa redakcie MTBIKER.sk spýtali, či majú značky e-bikov, s ktorými majú zlé skúsenosti, resp. veľa reklamácií od zákazníkov, pričom sme sa dozvedeli, že MTBIKER.sk má vo svojom portfóliu len zabehnuté značky výrobcov s dlhoročnými skúsenosťami a dobrými referenciami.
Treba sa však mať na pozore hlavne pri „no name značkách, ktoré nemajú vlastný vývoj a pravdepodobne ani adekvátnu kontrolu kvality.“ Určite na to myslite, pretože nájdu sa aj takí, čo objednávajú e-biky z niektorého z veľkých čínskych internetových trhovísk ako Aliexpress a podobne.
Pár tipov na záver, aby vám e-bike vydržal čo najdlhšie:
- na umývanie e-biku nepoužívajte vapku
- reťaz v prípade potreby očistite od hrubých nečistôt
- neotvárajte motorické a batériové časti e-bikov
- e-bike udržiavajte v suchu a v dobre vetranej miestnosti s dostatočnou teplotou nad 15 °C
- sledujte aspoň raz mesačne kapacitu batérie, ak klesne pod 50 %, dajte ju nabiť na zhruba 70 %
Veríme, že sme vám pomohli pri zodpovedaní niektorých otázok a že ste si aj na základe tohto článku vybrali váš nový e-bike.