Pred príchodom cloudu bolo všetko oveľa zložitejšie. Správa dát, ich zálohovanie a synchronizácia naprieč zariadeniami bolo o niečom inom, ako poznáme dnes. Preto nebolo nič nezvyčajné, keď človek prišiel všetky svoje fotografie, kontakty, či čerstvo napísanú knihu.
Cloud všetko zmenil. Zrazu sa nemusíme o nič strachovať. V prípade pokazeného zariadenia, či nebodaj jeho krádeže je všetko v bezpečí. No počkať. Ako je cloud vlastne bezpečný?
Najprv si povedzme, čo to vlastne ten cloud je. Týmto slovom sa označujú servery pripojené na internet, ktoré poskytujú úložný priestor. Ten si môžete prenajímať (za mesačný, ročný, ale i doživotný prenájom), alebo ho môžete získať grátis. Služba založená na cloude môže mať niekoľko foriem – od webhostingu, hostovania cez zdielané súbory, až k distribúcii softvéru.
Bežný používateľ sa môže nebežnejšie stretnúť so službou cloudového úložiska od Google. Disk Google (Google Drive) je k dispozícii pre všetky platformy, či už v počítačoch (macOS, Windows), alebo mobilných zariadeniach (Android, iOS, iPadOS a podobne).
Služba má viac ako miliardu používateľov, čo znamená, že obsahuje bilióny súborov vrátane rodinných fotografií či kópií dôležitých dokumentov. Obrovská databáza však, samozrejme, nemusí znamenať, že vaše dáta sú v bezpečí.
Je Google Drive bezpečný?
Pri ukladaní dát na Disk Google, alebo sťahovaní z neho, sú vaše údaje šifrované. Možno budete prekvapení, ale sú šifrované podľa rovnakých štandardov, aké sa používajú na ochranu finančných transakcií na webe.
Čo to presne znamená? Istotu, že aj keby niekto získal dáta, ktoré putujú z cloudu ku vám (alebo opačne), nikto ich nedokáže prečítať. Keď sú vaše dáta na serveroch Google, sú zašifrované pomocou štandardu AES-256. Ten je taký silný, že aj teoretickému kvantovému počítaču by trvalo 229 miliónov rokov, aby prekonal šifrovanie hrubou silou.
AES (Advanced Encryption Standard) zaviedol Národný inštitút pre štandardy a technológie. AES je variantom Rijndaelovej blokovej šifry vyvinutej belgickými kryptografmi Joanom Daemen a Vincentom Rijmenom. Nahrádza Data Encryption Standard (DES), ktorý bol publikovaný v roku 1977. Algoritmus opísaný AES je algoritmus symetrického kľúča, čo znamená, že rovnaký kľúč sa používa na šifrovanie aj dešifrovanie údajov. Vládne tajomstvá a informácie na vojenskej úrovni sú šifrované pomocou rôznych šifrovacích protokolov, jedným z nich je AES 256. Číslo na konci prezrádza, že sa používa 256-bitový kľúč na prevod dát na šifru.
Aby heker získal prístup k údajom chráneným AES-256, bude musieť vyskúšať 2^ 256 kombinácií s najvýkonnejšími počítačmi na svete. Toto číslo je väčšie, ako počet atómov v pozorovateľnom vesmíre.
Ako vidíte, služba Disk Google je naozaj veľmi bezpečná, vaše údaje sú perfektne chránené a nie je možné dostať sa k nim nijakým spôsobom zvonku. Teda, ak máte dobré heslo aj vy. Nezabúdajte, že reťaz je len taká silná, aké silné je jej najslabšie ohnivko. Ako sa postarať o zabezpečenie Disku Google a či má Google (ako majiteľ a správca serverov) prístup k vaším dátam si povieme nabudúce.