- #Slovensko
- 4 min.
- 31.7.2023
Bratislavský PAAS už platí aj v Starom meste. Elektromobily majú 50 % zľavu!
Od roku 2022 hlavné mesto Bratislava postupne zavádza nový spôsob parkovacej politiky. Domáci môžu parkovať za výrazne výhodné podmienky, cezpoľní a návštevníci mesta si musia poradiť s parkovacími automatmi či appkami v mobile.
V appkách konečne nájdete aj Apple Pay či Google Pay, výhodu majú aj majitelia elektromobilov, ktorí platia polovičnú sadzbu. Od dnes pribudla nová parkovacia zóna – Staré Mesto Centrum – Panenská. Ako si kúpiť v nej či iných lístok?
Parkovací lístok v PAAS
Parkovací lístok v zónach regulovaného parkovania v Bratislave je možné kúpiť viacerými spôsobmi. Najjednoduchším je parkovací automat, no staviť môžete aj na mobilnú appku, alebo si kúpiť lístok v partnerských prevádzkach či u parkovacích asistentov. Tie je možné nájsť aj cez on-line mapku.
Appka pritom nie je jedna, ale je ich hneď 5! ParkDots (Google Play, Apple App Store), MPLA (Google Play, Apple App Store), HOPIN (Google Play, Apple App Store a Huawei AppGallery), EasyPark (Google Play, Apple App Store) a bmove (Google Play, Apple App Store).
Nie vo všetkých prípadoch je nutné sa registrovať. Appky EasyPark a MPLA nevyžadujú registráciu, ostatné appky áno. Výhodou registrácie je, že nabudúce nebudete musieť vypĺňať dáta, ale iba niekoľkými klikmi zaplatíte za parkovné v danej zóne. Navyše aj tie appky, ktoré vyžadujú registráciu vám to uľahčia cez kontá Google alebo Facebook.
Formou SMSky už parkovné platiť možné nie je. Podľa PAAS je to zastaraný spôsob platenia, z ktorého cca 20 % ide práve za poplatky operátorovi a tým pádom by muselo byť parkovné o čosi vyššie.
Pozor na parkovanie!
V systéme PAAS je nutné vedieť aj ako a kde parkovať. PAAS upozorňuje: „Parkovací lístok je potrebné mať zakúpený na správny úsek parkovania (štvorciferný kód, ktorý nájdete v mobilnej aplikácii, alebo na mape zón po kliknutí na konkrétnu ulicu ako aj na informačných tabuliach v regulovaných zónach).“
Ak tak neurobíte, môže sa stať, že si na aute nájdete žltý či oranžový lístok od kontroly. Môže sa tiež stať, že ste parkovali mimo vyznačeného parkovacieho miesta, napríklad na chodníku či v križovatke, kde sa predtým bežne parkovalo. To už možné nie je. Nutné je parkovať na vyznačených miestach a vo vyznačených pásoch.
Pozor na vnútrobloky bytoviek. V nich môžu parkovať iba rezidenti, hoci ste si v danej zóne zaplatili parkovné. Nemôžu v nich parkovať dokonca ani Bratislavčania, ktorý majú tzv. návštevnícku kartu z iného rezidentstkého parkovania. Platí to, samozrejme, na tie vnútrobloky, ktoré má v správe mesto alebo jeho mestská časť.
Držitelia preukazov ŤZP budú môcť parkovať na mnohých nových stojiskách pre ŤZP, alebo budú môcť po registrácii získať zľavu vo výške 90 % z ceny bežného parkovania ak ostatné miesta ŤZP budú v okolí obsadené.
Elektromobilisti to majú lacnejšie
Bonus získajú aj všetci majitelia elektromobilov. Tí za parkovanie budú platiť, resp. platia o 50 % menej. Nutná je však registrácia v systéme PAAS, kde zadaním e-mailu, mena a rodného čísla vás systém najskôr overí, následne vyplníte informácie o vozidle a ak aj to spĺňa nárok na zľavu, pri najbližšom parkovaní sa vám z ceny parkovného odpočíta 50 % sumy.
Ako sa však uvádza na webe PAAS, „rezidentská parkovacia karta zvýhodnená nebude, lebo v ponímaní priestoru zaberajú rovnaký priestor ako ostatné motorové vozidlá.“ Zľava platí len na hodinové parkovné.
Mimochodom, motorky a skútre môžu v PAAS zónach parkovať bezplatne na vyznačených parkovacích miestach.