Reklama

Huawei Watch 4 Pro - opäť citeľné vylepšenia

Michal Sobek

Spoločnosť Huawei tentokrát pritvrdila a pred nejakým časom predstavila nástupcu modelu Huawei Watch 3 Pro. Nová generácia má ešte exkluzívnejšie materiály, lepšie vnútornosti a stáva sa obávanejším konkurentom pre Apple a Samsung.

My sme dostali na test drahší model Huawei Watch 4 Pro s titánovým remienkom. Na prvý pohľad tieto smart hodinky dokonale maskujú, že sú smart a svojim spracovaním pripomínajú poctivé a luxusné analógové hodinky.

90 %

Výhody

  • prémiový dizajn
  • skvelý AMOLED LTPO displej
  • bohatá ponuka senzorov, vrátane merania EKG
  • slušná výdrž

Nevýhody

  • nemožnosť nimi platiť
  • nemožnosť diktovať odpovede na správy
  • málo použiteľných aplikácií v AppGallery
Obsah pokračuje pod reklamou

Samotné predajné balenie sa podobá tomu, čo dostanete pri modeloch série GT. Ide o čiernu štvorcovú škatuľu, kde je na prednej strane vyobrazený samotný model. Vo vnútri, okrem manuálov, nájdete už len nabíjací kábel. Ide o magnetický puk s fixne pripojeným káblom zakončeným konektorom USB-A.

Samotné smart hodinky Huawei Watch 4 Pro vyzerajú skutočne úžasne. Majú rozmery 47,6 x 47,6 x 12,9 mm a hmotnosť okolo 108 gramov, čo nie je rozhodne najmenej a môžu za to použité materiály. Rám hodiniek je z titánu 4. stupňa, ktorý je odolnejší ako ten, ktorý používajú ostatní výrobcovia. Spodná strana je z keramiky a displej chráni sférické zafírové sklo, čo znamená, že je mierne vypuklé, čo sa príjemne odrazí na pohodlnosti ovládania dotykom.

Taktiež remienok je z titánu a musím pochváliť aj jeho jednoduché upravovanie dĺžky. Celý remienok je zložený z častí, ktoré sa dajú pomocou malej páčky od seba odobrať, takže tu nehrozí žiadna návšteva hodinárstva. Privítal by som však v balení aj druhý gumený remienok, predsa v lete sa pod týmto remienkom potí ruka. Uchytenie má potom štandardných 22 mm.

Na pravej strane sa nachádzajú dve tlačidlá, pričom to horné slúži aj ako rotačná korunka. Jej haptická odozva je veľmi príjemná a slúži aj na vyvolanie hlavného menu. To môže byť po vzore Apple Watch v tvare bubliniek vedľa seba alebo klasicky formou zoznamu. Spodné tlačidlo vyvoláva malú kontextovú ponuku s trojicou aplikácií, a to Telefón, Cvičenie a Prehľad zdravia. Nechýba ani poriadna certifikácia 5 ATM.

Všetky informácie sa budú zobrazovať na 1,5-palcovom AMOLED displeji s LTPO technológiou a rozlíšením 466 x 466 pixelov. Výrobca udáva maximálny jas 1 000 nitov, ale aj na priamom letnom slnku nebol problém s jeho čitateľnosťou. K dispozícii je aj Always-on režim, ktorý vďaka LTPO nespotrebúva až tak veľa energie. Rámček okolo displeje na príjemne tenký.

Ide už o plnohodnotnejšie smart hodinky od Huawei, ale stále tu nemáme zmienený konkrétny procesor. Ten spolupracuje s 2 GB RAM a 32-gigabajtovým úložiskom na hudbu a aplikácie. Systémom je HarmonyOS 3.0 a je tak o niečo vyspelejší ako v sérii GT. Môžeme zmieniť napríklad ešte plynulejší chod a dotiahnutejšie animácie. Taktiež som nespozoroval zaváhania systému ani pády aplikácií.

Lepšiu verziu HarmonyOS spoznáte aj podľa toho, že je tu prítomné Wi-Fi pripojenie. Veľkou novinkou je však podpora eSIM. Stačí si ju vypýtať od operátora a hovory budú automaticky presmerované na nové číslo na hodinkách. Ja som však nemal tú možnosť to odskúšať.

Na spárovanie slúži aplikácia Huawei Zdravie, ale v Obchode Play by ste ju hľadali márne. Musíte si otvoriť stránku Huawei a tam si ju stiahnuť, predtým, samozrejme, povoľte sťahovanie aplikácií z neznámych zdrojov. Je prehľadná a spárovanie prebieha okamžite.

V nej si stiahnete napríklad nové ciferníky, nájdete tu platené aj bezplatné verzie. Aplikácie v internom obchode AppGallery stále pribúdajú, ale ani zďaleka sa nevyrovnajú Applu alebo Samsungu. Ja som si doinštaloval napríklad kalkulačku.

Aj keď Huawei Watch 4 Pro majú integrovaný NFC modul, tak stále nimi nie je možné zaplatiť. Teda výnimka sú DOXX karty, stačí si stiahnuť príbuznú aplikáciu. Už minulý rok sa hovorilo o podpore služby Curve, ale zatiaľ sa tak neudialo. Toto je za mňa jedna z podstatných nevýhod oproti priamej konkurencii.

Obsah pokračuje pod reklamou

A čo notifikácie? Tie sa zobrazujú plnohodnotne s diakritikou aj smajlíkmi. Po vzore série GT viete na nich odpovedať predpripravenou správou, ktorej znenie si môžete zmeniť v aplikácii. K tomu sa však pridáva aj napísanie odpovede na malej klávesnici, pričom podporuje aj slovenskú diakritiku. Nehovorím, že je to najpohodlnejší spôsob, ale ide to. Opäť máme ale smolu v tom, že je tu aj hlasové diktovanie, to však v našich končinách nefunguje.

V prípade notifikácií mám na srdci dve veci. Notifikácie po upozornení a po ich vybavení na smartfóne z oznamovacieho centra hodiniek nezmiznú, čo je niekedy otravné, lebo máte chaos v tom, čo je nové a čo ste už vybavili. Druhou vecou je občas otravný bug, kedy mi na hodinky dorazila tak dva až trikrát denne staršia notifikácia, pričom sa už potom ani neobjavila v notifikačnej lište. Táto nepríjemnosť sa dá ale jednoducho vyriešiť aktualizáciou.

Je tu aj možnosť telefonovania, hlasitosť reproduktora je dostačujúca a kvalita mikrofónu tiež príjemne prekvapila. Navyše môžete vytáčať čísla priamo z hodiniek a synchronizujú sa vám tu aj vaše kontakty.

Smart hodinky Huawei Watch 4 Pro toho zmerajú skutočne veľa. Okrem klasického merania krokov, vzdialenosti, spálených kalórií, je tu aj meranie tepu srdca, okysličenia krvi, stresu, spánku a teploty pokožky. Špecialitou je meranie EKG a tuhosti ciev. Stačí priložiť ukazovák na spodné tlačidlo a 30 sekúnd počkať.

Ak chcete všetky údaje vedieť naraz, potom je tu aplikácia Prehľad zdravia. Prvých 30 sekúnd sa meria EKG a tuhosť ciev, potom sa 15 sekúnd meria tep, okysličenie, stres a teplota pokožky. Na záver vás hodinky vyzvú, aby ste na nich párkrát zakašľali. Kašeľ zaznamenajú citlivé mikrofóny a povedia vám, či niečo nie je v poriadku.

Výrobca upozorňuje, že toto nie je medicínsky nástroj, ale ako taká kontrola bohato postačuje. Taktiež je tu meranie vysokého počtu športových aktivít, a to s pomocou GPS modulu, takže trasa bude presne zaznamenaná.

Výdrž príjemne prekvapila. Treba mať na pamäti, že toto má byť konkurencia pre Samsung Galaxy Watch5 Pro alebo Apple Watch Ultra. Hodinky som používal každý deň od zhruba ôsmej rána do polnoci. Celý deň mi zobrazovali čas, notifikácie a merali zdravotné funkcie, Always-on funkciu som nechal vypnutú. Pri takomto používaní som sa dostal na 5 dní.

Ak chcete, aby bola výdrž ešte lepšia, stačí v hornej lište aktivovať Ultradlhú výdrž batérie. Tá vypne funkciu eSIM a Wi-Fi. Stane sa z nich o niečo obmedzenejší systém po vzore série GT. V balení je teda bezdrôtový magnetický puk s fixne pripojeným káblom. Spomínam si ešte na časy, kedy sa kábel dal od puku odpojiť, škoda, že tento koncept už Huawei zavrhlo.

Huawei Watch 4 Pro sú na vrchu potravinového reťazca smart hodiniek od tohto výrobcu. To však neznamená, že sa úplne vyrovnajú konkurencii. Pochváliť musím exkluzívny dizajn z prémiových materiálov, krásny AMOLED displej, plynulosť prostredia aj veľmi schopnú výdrž.

Moja kritika mieri na neschopnosť týmito hodinkami platiť, nedá sa diktovať správa a v AppGallery je málo schopných aplikácií, ktoré sa nevyrovnajú konkurencii. Ak vás ale zaujali a tieto mínusy vám nevadia, tak získate veľmi použiteľné a dizajnové smart hodinky.

Obsah pokračuje pod reklamou
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.