Skúste si tipnúť, kedy boli po prvýkrát zavedené prvé eurové bankovky? Dvadsať rokov? Tridsať? Viac…? Nebudeme vás napínať, eurobankovkovkami sa dá platiť od 1. januára 2002.
Čas teda neúprosne beží a tak sa Európska centrálna banka (ECB) rozhodla pripraviť novú sériu bankoviek. Presný dátum zatiaľ nie je určený, rozhodnutie o dátume uvedenia do obehu bude prijaté neskôr. Zaujímavé však je, že ECP chce poznať náš názor na nové témy.
ECB sa obracia na Európanov všetkých vekových a spoločenských skupín s cieľom oboznámiť sa s ich názorom na možné nové témy budúcich eurových bankoviek. Do 31. augusta 2023 sa môžete zapojiť do prieskumu verejnej mienky.
Po overení, že nie ste robot a odsúhlasení podmienok sa dozviete, aké témy pripravila ECB a pri každej vyberiete, či sa vám páči veľmi, trochu, neutrálne, skôr nie, vôbec nie, nechcem odpovedať a neviem. Spolu ide o sedem motívov:
- vtáky: slobodné, odolné a inšpiratívne;
- európska kultúra;
- budúcnosť patrí vám;
- naša Európa a my
- ruky: spoločne budujeme Európu
- európske hodnoty odrážajúce sa v prírode;
- rieky: vody života v Európe.
Po odpovedi chce ECB chce vedieť, prečo ste sa tak rozhodli (bankovky by vyzerali/nevyzerali atraktívne, táto téma by vystihovala/nevystihovala Európu, dokážem/nedokážem sa s ňou stotožniť a pod.).
Christine Lagardová, prezidentka ECBPo 20 rokoch existencie nastal čas prehodnotiť podobu našich bankoviek tak, aby si k nim mohli vytvoriť bližší vzťah Európania všetkých vekových a spoločenských skupín.
Prečo sa idú pripravovať nové bankovky?
Eurové bankovky a mince sú zákonným platidlom v eurozóne a hotovosť je jedinou formou peňazí, ku ktorej majú priamy prístup všetci. ECB a národné centrálne banky, označované ako Eurosystém, majú základnú povinnosť spolu s bankovým sektorom zabezpečovať nepretržitú ponuku hotovosti a umožňovať jej používanie pri platbách uskutočňovaných občanmi a podnikmi.
ECB dokonca dbá na potenciálny vplyv produkciu a obehu eurových bankoviek na verejné zdravie prostredníctvom vedeckých analýz a testov. Sleduje sa aj environmentálna stopu bankoviek a hľadajú možnosti, ako ju pomocou nových produktov a procesov zmenšiť. Cieľom je dosiahnuť najvyššiu možnú mieru udržateľnosti a ekologickosti eurových bankoviek a ich produkcie.
Nové platidlá by mali byť bezpečnejšie, efektívnejšie a mali by menej zaťažovať životné prostredie.
ECB chce do procesu aj naďalej zapájať európsku verejnosť i príslušné odborné skupiny. Jej odvážnym cieľom je zabezpečiť, aby sa s vybratou témou a návrhmi bankoviek dokázali stotožniť všetci Európania.
Rozhodnutie o nových bankovkách padne zrejme až o tri roku, ďalšie tri roku bude zrejme trvať ich implementácia do obehu. Ďalšie roky budú súčasne platiť staré i nové platidlá súbežne, pričom staré bankovky sa budú priebežne sťahovať z obehu.
Výsledky prieskumu nájdete v správe kvalitatívnej štúdie nových tém eurových bankoviek.