Výhody
- snaha o zdravý životný štýl
- rýchle a pevné upínanie náramku
- pohodlné nosenie
Nevýhody
- chaotické zobrazovanie hodnôt
- ťažkopádne párovanie s mobilom/tabletom
- zlá jazyková lokalizácia i funkčnosť aplikácie GetFit+
Tesco si pod palec vzal trojicu zariadení OP3N DOTT Tablet, Telefón a Fitband a uviedol ich na trh v Maďarsku, Poľsku, Čechách i na Slovensku. Čo za pomerne nízke uvádzacie ceny ponúkajú? V tretej časti recenzie vám predstavíme OP3N DOTT fitness náramok.
OP3N DOTT Fitband
Tretím do partie Tesco technologických „hračiek“ pod obchodnou značkou OP3N DOTT je fitness náramok. Čo si od neho sľubuje predajca? Dovolím si trochu zacitovať zo stránky produktu: „OP3N Fitband je fitnes produkt, prostredníctvom ktorého môžeš skontrolovať svoju dennú aktivitu, prísun kalórií a užitočnosť času, ktorý si trávil odpočinkom. Môžeš si vytvoriť svoju každodennú rovnováhu, čo do Tvojho života môže priniesť doteraz nezistené zmeny! To všetko je v hektickom svete ťažké koordinovať a často sa uvedomíme už len neskoro, keď sa prejavia prvé náznaky obezity, v horších prípadoch vzniknú zdravotné problémy, ako je diabetes, alebo ochorenia srdcovo-cievneho systému.“
Čo poviete, pekne sa to číta? No, na stránke produktu je toho ešte viac. Znamená to, že okrem využitia ako náramkových digitálnych hodín má Fitband počítať prejdené kroky, vzdialenosť a spálené kalórie. Dokáže to aj samostatne, bez externej aplikácie, či prepojenia s mobilom alebo tabletom. Všetky údaje zobrazuje na malom, polpalcovom displeji. Aby vôbec mohol fungovať, potrebuje energiu, ktorú mu do zabudovanej batérie neznámej kapacity dodáte prostredníctvom pribaleného USB kábla cez konektor na spodku zadnej strany tela Fitband-u. Nabíjanie signalizuje modrá blikajúca dióda. Čas do plného nabitia by mal byť maximálne 30 minút. Pri prvom nabíjaní to dlhšie netrvalo. Keďže výdrž batérie je veľmi dobrá, počas testovacieho týždňa som náramok nabíjal potom už iba raz, aj to batéria nebola úplne vybitá. Takže čas nabíjania určite 30 minút nepresiahol. Fitband sa spúšťa otočením ruky (dlaňou nahor a späť). Rovnako sa vykonáva aj prepínanie medzi funkciami. To je možné aj poklepávaním po displeji.
Teraz však trochu reálnej praxe. Fitband som poctivo nosil niekoľko dní. No už po prvých niekoľkých hodinách ma ruka v zápästí bolela z mnohonásobného otáčania ruky, aby sa Fitband správne naštartoval, prípadne zobrazoval potrebné údaje. Tie sa niekedy prepínali aj samé od seba. Prípadne sa displej Fitband-u vypínal rýchlejšie, než bolo žiadúce. Čiže, keď som si chcel iba pozrieť aktuálny čas, tak poďme, znova otočiť rukou, čo po určitom čase pôsobí na ruku unavujúco a na okolie trochu komicky. Naopak, pri kráčaní sa Fitband aj samovoľne rozsvecoval, čo v tme pôsobí rušivo, no hlavne to zbytočne čerpá energiu batérie. Zarazilo ma však, že takmer každé otočenie ruky, hoci som trebárs v kľude sedel, Fitband považoval za celkový pohyb a prirátaval hodnoty. Vynulovanie parametrov na samotnom Fitband-e nie je prakticky možné. Zato sa však sám, pri niekoľkohodinovom nepoužívaní vynuloval.
Samotný fitness náramok Fitband by však svoju funkciu neplnil plnohodnotne. Preto je potrebné si buď do tabletu, alebo mobilu stiahnuť aplikáciu GetFit+. Tá na začiatku, okrem kvalitného internetového pripojenia, vyžaduje prihlásenie. A to buď kontom Facebooku, Google+, alebo zaregistrovaním sa v aplikácii. Fitband s mobilom, resp. tabletom komunikuje prostredníctvom Bluetooth. No a to bola ďalšia samostatná kapitola. S mobilom sa mi Fitband podarilo horko-ťažko spárovať, s tabletom, žiaľ, vôbec. A verte mi, že tých pokusov nebolo ani jeden, ani päť, ale po ôsmom som to už prestal rátať a po zhruba dvoch hodinách neúspešného párovania s tabletom, som vidinu dobrej manipulácie s aplikáciou na veľkom displeji vzdal.
Manipulácia s aplikáciou GetFit+ na displeji mobilu nie je veľmi pohodlná. Navyše mala veľmi spomalené reakcie, ba dokonca sa niekoľkokrát „zasekla“, alebo sa „zrušila“ a na displeji sa objavila chybová hláška nabádajúca odoslanie správy o zlyhaní developerovi… Ak sa vám predsa len podarí prihlásiť sa do aplikácie, čaká vás nastavenie jazyka i vašich osobných parametrov. Lokalizácia appky do slovenčiny je mizerná, je to vlastne zmes takmer všetkých dostupných jazykov. Čeština je lepšia, no pre zmenu nezobrazuje písmená s diakritikou. Nakoniec som sa vrátil k prednastavenej angličtine…
Aplikácia GetFit+ má slúžiť na získavanie údajov z Fitband-u, určovanie i sledovanie denných cieľov, spoluprácu v skupine, porovnávanie sa s inými, získavanie kalorických hodnôt jedál, zozbieraných producentom Fitband-u, ale aj sledovanie kvality spánku. Teória je to veľmi pekná a perspektívna. Ak som však aj zdanlivo mal Fitband spárovaný s mobilom, aplikácia sa tvrdošijne odmietala s náramkom zosynchronizovať. Pritom bez synchronizácie Fitband-u s mobilom nemáte žiadnu inú šancu, ako nastaviť presný čas hodín. To v konečnom dôsledku znamená, že náramok zostane bez využitia aj ako náramkové hodiny… Pritom som opäť vykonal nespočetné množstvo pokusov v maximálnej snahe o zodpovednosť a objektivitu testu i recenzie. No v tomto okamihu však musím s poľutovaním skonštatovať, že táto časť celkového testu zariadení OP3N DOTT dopadla neúspešne. To sa mi za viac ako desať rokov testovania ešte nestalo…
Aj z tohto pohľadu sa mi cena Fitband-u zdá neadekvátna. Z celej trojice OP3N DOTT zariadení je fitness náramok najväčším sklamaním nielen kvôli spracovaniu, ale i funkcionalite. Verím však, že tí, ktorí už fitness náramok OP3N DOTT Fitband úspešne používajú, investované peniaze neoľutovali a využijú náramok naplno a zdraviu prospešne, lebo ako myšlienku to kvitujem. Len by to chcelo lepší prístup a najlepšie ihneď novú generáciu.
Cena 59,99 € Rozmery 42 x 17 x 9 mm (obvod náramku cca 155 – 220 mm), 21 g Displej 0,53” (? px, 12 x 6 mm) Hardvér neznámy Softvér GetFit+