Popri najväčších megahitoch jarnej a letnej sezóny vyšli v júni aj dve zaujímavé hororové adventúry.
V jednej sa budete snažiť dostať z bunkra počas prvej svetovej vojny, v ďalšej bojujete so šialenstvom umelcov.
Amnesia: The Bunker
Amnesia je séria hororových adventúr, ktorá nás už priniesla na rôzne miesta. A tentokrát sa vydávame do bunkra počas prvej svetovej vojny, kde v koži francúzskeho vojaka zažijeme rozmanité hrôzy.
Pomerne intenzívny štart nám ukáže najprv neľahké minúty života bojovníka na fronte, ktorého raz ochránia známi z jednotky, inokedy nesie na pleciach niekoho on. Ale po čase končí v bunkri, kde sa zdá, že nevyčíňajú iba nacisti, ale na bezbranných chalanov útočí neznáma sila. Rýchlo, drasticky a bez ľútosti.
Netrvá dlho, kým Henri začne spoznávať jednotlivé zákutia bunkra, používať rozlične predmety a začať sa rozpamätávať. Titulná Amnesia spočíva v tom, že hrdina si nič nepamätá a hľadá stopy. Nahrávky, spisy, hocičo s kúskom informácie sa mu ukladá do inventára a môže sa k nim hocikedy vrátiť, dokonca tie top si aj pustiť s hlasovým prednesom.
Amnesia funguje ako adventúra, kde neustále skúmate okolie. Už v prvých minútach vás učí hra ako si otvárať dvere, bežať v zákopoch, preskakovať prekážky či dostávať sa na nebezpečné miesta. Nechýbajú ani priestorové puzzle pre postup hrou: niekde treba odpáliť zámok pištoľou, inde granátom, neraz máte aj na výber, aký spôsob použijete (resp. čo máte v inventári).
Samotný inventár je šikovne zobrazený: nie je príliš veľký, máte v nom prehľad, od začiatku môžete spájať rôzne predmety a vytvárať si nové. Dajte dokopy dve látky a máte lekárničku. Skúste ďalšie veci, uvidíte čo sa stane. Nábojov je málo – to, že zbierate nejaké škatuľky s nábojmi znamená, že máte akurát jeden náboj, nie tucet ako v iných hrách. Ale o tomto je Amnesia: adventúra, nie akčná strieľačka.
Štruktúra bunkra je zaujímavá: po cca polhodine sa dostanete na miesto, ktoré pripomína centrálny hub. Tu si ukladáte aj hru pri lampáši a skúmate okolie, kam sa vybrať ďalej. Bunker nie je príliš obývaný: skôr tu na vás sála nebezpečenstvo a neraz máte pocit, že sú tam iba obete, záhadné monštrum a vy. Otázne je, kedy kto na seba narazí. Okrem bunkra občas kuknete von, lenže tam zúri bojový front, ak chcete prežiť, musíte buď upaľovať alebo sa vrátiť do bunkra.
Niekedy je ťažké určiť, kde je to ťažšie – vnútri s dusnou atmosférou alebo vonku. Unikátny mix dvoch nebezpečenstiev vytvára výborný celok. Na druhej strane veľmi pomáha AI a dej: nejde iba o naháňanie bubáka, ale prídu aj dejové zvraty. Jedna vec je amnézia, druhá útek z bunkra a tretia odhalenie monštra. Fakt je, že na pomery adventúry nemá Amnesia: The Bunker veľa dialógov, ale to patrí k hrateľnosti.
Samotná náplň sa sústredí na vaše bádanie, používanie predmetov a príjemná je aj voľba možností. Neraz si môžete vybrať ako budete postupovať ďalej. A súčasne sú tu body, kde musíte čosi zvládnuť či zlomiť: nájsť kód, prekonať zábranu a pod. Nájsť dynamit a rozbušku na rôznych častiach bunkra. Inokedy bojujete s prostredím: raz je to hmla, inokedy bizarné tiene postáv alebo práca s tmou.
Napokon tu nie je veľa miest pre ukladanie pozícií, aj to je súčasť obtiažnosti – máte bezpečnú miestnosť, inak sa iba hra raz za čas automaticky uloží, takže som neraz istú pasáž opakoval a repete trvalo aj 10 minút. Veľmi však pomáha v orientácii zvuková stránka, mix zvuku je skutočne výborný a atmosféru náramne povyšuje, odporúčam hrať so slúchadlami, ale intenzívne aj domáce kino.
Takže ak chcete stiesnený zážitok a hororovú adventúru, Amnesia: The Bunke plní predpoklady.
PLUSY: výborný nápad, viaceré nebezpečenstvá, hrateľnosť, interakcia s prostredím, práca v inventári, atmosféra, zvuk
MÍNUSY: starý engine, občas ovládanie
Amnesia: The Bunker vyšla 6. júna 2023 na Xbox Series, Xbox One, PS5, PS4 a PC.
Layers of Fear
Ak ste už tento názov započuli, možno budete hľadať, čo obsahuje táto hra. V skutočnosti ide o kolekciu, ktorá obsahuje až päť hier, preto množné číslo v názve (Vrstvy strachu). Osobne som čakal, že si znova zahrám prvý diel, kúsok druhého a vyskúšam viaceré doplnky či novinky. Preto ma celkom prekvapilo, že úvodné minúty hry sú niečo úplne nové a je to akoby tmel, ktorý spája hlavné známe zážitky.
Takže áno, Layers of Fear majú zremastrované prvé dve hlavné hry: v jednej ovládate maliara, v druhej herca a ich šialené zážitky. Ale popritom si zahráte aj za maliarovu dcéru, pianistku a aj spisovateľku pod tlakom. Dve hlavné hry zaberú aj 10 hodín, ostatné časti sú na pár hodín, čo bohato stačí, aby autori nemuseli naťahovať hrateľnosť, lebo z veľkej časti sú pravidlá hry podobné. Autori však urobili veľký kus práce v tom, že všetkých päť častí spojili do jedného celku a tie v ňom na seba solídne nadväzujú.
Je jedno, za koho hráte, hlavnými témami sú šialenstvo, ľudská psychika i predstavivosť či rôzne formy strachu. Každá postava prepadá nejakej forme obsesie – napríklad nový prológ so spisovateľkou je výborný: žena sa dostáva do prostredia majáku a verí, že na izolovanom mieste sa jej bude dobre tvoriť, ale v skutočnosti jej to vôbec nejde, vydavateľ neustále volá, ako plní termíny a navyše začne objavovať rôzne fantazmagórie, počuť hlasy a sledovať podivné dianie.
Layers of Fear je žánrom psychologický horor a hrateľnosťou adventúra. Veľa prechodíte v interiéroch, snažíte sa zistiť, ktoré dvere či časti sú otvorené, v každej miestnosti nájdete aktívne predmety, ktoré skúmate, otáčate alebo si pamätáte spojitosti. Občas nájdete kľúč, ktorý vám otvorí dvere. Inokedy sa pachtíte po inom predmete, ktorý je spojený s istou tragédiou v deji – postavám sa nedeje veľa dobrého.
Do toho riešite aj rozličné hádanky alebo bojujete so svetlom: hry majú radi tmavé pasáže a svetlo je vaša forma obrany pred nepriateľmi. No keďže sa rýchlo vybíja, musíte s ním narábať šetrne.
Netreba sa báť, že jednotlivé kapitoly hry opakujú rovnaké prostredia – tým, že protagonisti postupne prepadajú šialenstvu, mení sa celý herný dizajn miestností, aj chodieb. Takže niekedy idete po chodbách, prejdete ich dookola 360 stupňov, ale zrazu sa niečo zmení, lebo vnímanie maliara je už natoľko choré, že to takto vníma. Alebo idete jedným smerom, prejdete kus sveta, otočíte a už je iný. A hra výborne ukáže, že čím ste ďalej, tým je psychika čoraz viac narušená.
Najlepšia je asi stále prvá hra: maliar prepadajúci šialenstvu chce dokončiť svoj majstrovský kus Bojuje s tým v rozpadajúcom sa dome plnom potkanov, opustila ho žena, trpí aj jeho dcéra. Každá kapitola ukáže ako maliar pokročil a kam sa dostáva jeho obraz. Je to mrazivý horor o človeku, zranenej rodine a rozličné indície vám retrospektívne ukazujú, čoho sa dopustil a čím si postavy prešli. Zaujímavé je, že hra má viac koncov a sú lepšie i horšie závery… Na túto hru nadviaže DLC Inheritance, kde hráte za maliarovu dcéru a získate novú perspektívu na udalosti.
Druhý hlavný diel rozpráva príbeh herca na lodi, ktorý tiež postupne trpí šialenstvom a prekladajú sa línie viacerých postáv: herec, režisér, katastrofa, do toho dve deti a otec. Dvojka je oproti maliarovemu príbehu viac abstraktná, zasahuje do iných sfér a miestami sa ťažšie hrá. Ale ponúka iný aspekt psychiky a má fajn rozpletanie deja.
Okrem dvoch hlavných hier je tu príbeh spisovateľky v majáku a pianistky, ktorá bojuje s klaustrofóbiou. Obsahovo to nie sú vôbec ľahké hry, preto sa aj ťažko prechádzajú a miestami som ich po hodine odložil. Nehovoriac o tom, že zaťažujú aj vašu psychiku a ak nie ste sami v psychickej pohode, bude hranie riadne náročné.
Na druhej strane, to je hlavná devíza poľských tvorcov. Layers of Fear sú vrstvy strachu – tie, ktoré zažijú hrdinovia v príbehoch, ale aj vy pred obrazovkou. A sú spracované síce v jednoduchej hrateľnosti, no dosť intenzívne – máloktorá hra chce ísť takto pod kožu hrdinov a neukazovať v horore iba zombies a bubákov.
PLUSY: ťažké témy, rozmanité postavy a ich psychické problémy, uchopiteľná hrateľnosť pre široké publikum, výborné prostredia, hutná atmosféra, delenie na kapitoly, prepojenie príbehov, grafika a zvuk
MÍNUSY: občas ovládanie či chybky v interface
Layers of Fear vyšla 15. júna 2023 na Xbox Series, PS5 a PC.