Reklama

Ktorú appku si radšej neinštalovať? Takto si ju preverte

Zdroj | Getty Images/Unsplash
Richard Pliešovský
Zdroj | Getty Images/Unsplash
Zdroj | Getty Images/Unsplash

Nie je aplikácia, ako aplikácia. Okrem toho, že drvivú väčšinu z nich si po nainštalovaní okamžite odinštalujete, mnohé z nich prestavujú bezpečnostné riziko.

Určite nikto z vás nechce, aby mu začali z účtu odchádzať peniaze do daňového raja. Alebo, aby mu cudzia vláda čítala e-maily. Preto treba stratosferický vyberať, ktoré aplikácie do svojho smartfónu vôbec „pustíte“. Aj po ich odinštalovaní vám totiž môže ostať nebezpečný malvér.

I keď obchody s aplikáciami od spoločností Apple, Google, Microsoft a ďalších ponúkajú veľkú ochranu pred škodlivými aplikáciami, nie sú neomylné. Okrem toho môžete aplikácie (okrem iOS) sťahovať priamo z internetu, čo je úplne bežný jav najmä v prípade počítačov.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Okamžite si odinštalujte týchto 38 aplikácií!

Portál Gizmodo uvádza, že len tento mesiac bolo zaznamenaných takmer 200 aplikácií pre Android obsahujúcich malvér, čo predstavuje zhruba 30 miliónov inštalácií. Aplikácie, ktorým by ste nemali dôverovať, využívajú celú škálu informácií z vašich zariadení. Niektoré sa aktívne snažia získať prístup k vašim bankovým účtom, iné sledujú vašu polohu o niečo častejšie, ako by ste im dovolili. Našťastie existujú spôsoby, ako sa chrániť. Pozrite si niektoré varovné signály, na ktoré si treba dať pozor.

1.

Vývojár

Skontrolujte históriu developera (vývojára). Samozrejme, každý musí začínať a preto nemusí byť nič podozrivé na aplikácií, ktorá je prvou daného vývojára. Dôveryhodnosť však stúpa, ak má vývojár dobré výsledky a ponúka aj viacero aplikácií, o ktorých sa dokážete dočítať.

Ak v Obchode Google Play (Android) prejdete na stránku aplikácie, môžete klepnúť na položku O tejto aplikácii a zistiť, ako dlho už aplikácia existuje, resp. zistiť meno vývojára (je uvedené pod názvom aplikácie), ak si chcete nechať zobraziť ďalšie aplikácie, ktoré vytvárajú.

V Apple App Store (iOS, iPadOS) môžete na stránke jednotlivých aplikácií klepnúť na položku História verzií, aby ste zistili, či aplikácia už nejaký čas existuje, alebo na meno vývojára (uvidíte ho v hornej časti), ak si chcete zobraziť ďalšie aplikácie.

2.

Recenzie

Pozorne si prečítajte recenzie používateľov, ktorí si už aplikáciu nainštalovali. Častokrát stačí pozrieť na počet hviezdičiek a viete ako na tom ste. Recenzie by mali byť prvým miestom na kontrolu dôveryhodnosti aplikácie, najmä na mobilných zariadeniach. No nie je to až tak úplne smerodajné, pretože ich nie je také ťažké sfalšovať. Preto sa zamerajte na také recenzie, ktoré nie sú priveľmi krátke, ku ktorým sa zdá, že je k nim priradená reálna osoba a ktoré nie sú písané, ako keby ich vygeneroval bot.

Ďalším rizikom pri recenziách je to, aby neboli zaujaté. Áno, máme tu dobu hejterov a je to aj prirodzené, že ľudia sa skôr posťažujú, ako pochvália. Málokoho napadne si sadnúť a napísať vývojarovi, či vie, akú skvelú appku má. Skôr si nasrdene sadne a napíše, keď niečo nefunguje.

3.

Cena za appku

Aj keď nájdete množstvo výborných a bezpečných aplikácií s otvoreným zdrojovým kódom, ktoré sú naozaj zadarmo, väčšina z nich je platená. Platba môže byť realizovaná priamo – od vás, alebo nepriamo – z reklamy.

Bezplatné aplikácie (ale i tie veľmi lacné) si od vás môžu vziať oveľa viac, či už ide o získavanie údajov, alebo vám zobrazujú neúmerné množstvo reklám. Buďte preto opatrní pri bezplatných aplikáciách, ktoré nemajú žiaden zjavný zdroj financovania, najmä ak vás na nečestnosť upozorňujú aj iné indície. Za takú appku môžete ľahko platiť spôsobom, ktorý nie je príjemný.

4.

Povolenia

Oficiálne obchody s aplikáciami pre Windows, macOS, Android a iOS dnes už zobrazujú zoznam povolení, ktoré aplikácia potrebuje pred inštaláciou. Tradične precízne a prísne sú obchody s aplikáciami od Apple.

Povolenia si však môžete dohľadať aj pri nainštalovaných aplikáciách. Prejdite v nastaveniach do časti Súkromie a zabezpečenie a tam hľadajte čokoľvek, čo sa vymyká logike. Napríklad prečo by mala chcieť kalkulačka (lampa, notes a pod.) prístup k fotkám, k polohe, či ku kontaktom? V prípade, že aplikácia požaduje osobné informácie, uistite sa, že na to uvádza dobré dôvody.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.