V stredu ostala Bratislava zhrozená z požiaru v 8-poschodovom paneláku na Kyjevskej ulici. Traja ľudia sa nadýchali nebezpečných splodín a boli hospitalizovaní, evakuovalo sa takmer 40 ľudí.
Vyhorel jeden byt, následné škody spôsobilo zadymenie a následné hasenie. Ďalší šok nastal vtedy, keď sa objavili informácie o tom, že požiar zrejme zapríčinila elektrická kolobežka počas nabíjania. Viete, ako sa má správne nabíjať e-kolobežka?
Elektrická kolobežka je šikovný pomocník, dopravný prostriedok, ktorý vás štýlovo odvezie na malé vzdialenosti. Každý vie, že e-kolobežka sa ľahko používa, ale čo proces nabíjania? Na prvý pohľad jednoduchý úkon, ktorý našinec robí denne a automaticky – zasunie kábel od nabíjačky do zariadenia a keď si po pár hodinách spomenie, vytiahne ho. V prípade e-kolobežky to však nie je také jednoduché.
Ako na to?
Odborníci na prvom mieste uvádzajú, že máte dodržiavať pokyny od výrobcu. Ruku na srdce, kto si z vás prečítal návod na kolobežku?
Počkajte, kým kolobežka vychladne
Keď prídete domov, zvyčajne hneď pripájate kolobežku na nabíjačku, nech viete, že ju môžete kedykoľvek použiť bez toho, aby ste riešili, či nie je náhodou vybitá. Chyba. Buďte trpezliví.
Ideálne je začať ju nabíjať až vtedy, keď vychladne. Kombinácia batérií a tepla môže často spôsobiť poškodenie, alebo ovplyvniť účinnosť batérie. Skúste po jazde počkať aspoň 30 minút, aby ste zbytočne neznižovali účinnosť batérie. Neodporúča sa nechávať kolobežku von v horúcom počasí, radšej ju dajte vychladnúť v garáži alebo v dome.
Vlhkosť + elektrika = zlá kombinácia
Prakticky každá e-kolobežka spĺňa istý stupeň ochrany voči poveternostným vplyvom, no na druhej strane si musíte uvedomiť, že žiaden model nie je vodotesný. Výrobcovia neodporúčajú, aby ste sa kolobežkovali v daždi, ale čo keď vás chytí dážď počas vašej jazdy?
Ďalšou vecou je, že nabíjať vlhký elektrospotrebič nie je rozumný nápad. Keď používate kolobežku v daždi (alebo ju umyjete), voda sa môže dostať do elektrických komponentov, alebo puzdra batérie. Je preto dôležité zabezpečiť, aby sa kolobežka najskôr vysušila.
Ak vás napadlo použiť fén, zabudnite na to, môže vtlačiť vlhkosť ďalej do kolobežky. Namiesto toho použite vysávač na mokré i suché vysávanie, ten vysaje všetku vodu.
Nenabíjajte kolobežku pokiaľ je zapnutá
Väčšina e-kolobežiek má funkciu, ktorá umožňuje vypnúť ju a sledovať proces nabíjania. Kolobežku by ste mali vždy vypnúť, pretože zabraňuje súčasnému nabíjaniu a vybíjaniu.
Zapnutú ju nechajte len vtedy, ak nemá indikátor zobrazujúci, v akom stave je proces nabíjania. Nezabúdajte, v prípade, že necháte kolobežku nabíjať aj po úplnom nabití, môže to mať vplyv na životnosť batérie.
Najprv nabíjačka, až potom kolobežka
Na prvý pohľad banálna záležitosť – v akom poradí zapájať kábel do elektrickej zásuvky a do kolobežky. No aj tu je odporúčaný istý postup. Najprv by ste mali zasunúť kábel od nabíjačky do elektrickej zásuvky a až potom do kolobežky.
Prečo? Ak je náhodou poškodená nabíjačka, ochránite kolobežku pred akýmkoľvek poškodením. Nabíjačky sú štandardne vybavené LED diódou indikujúcou priebeh nabíjania.
Zelené svetlo sa rozsvieti, keď pripojíte samostatnú nabíjačku, ale nie kolobežku. Označuje, že nabíjačka funguje a je pripravená. Zelené tiež zvyčajne označuje, že proces nabíjania je dokončený a kolobežka sa môže opäť používať. Červené svetlo signalizuje, že sa kolobežka nabíja a proces ešte nie je ukončený. Niektoré modely sú vybavené aj ukazovateľom stavu nabíjania, takže máte presný prehľad, ako dlho bude nabíjanie trvať.
Dodržujte pokyny výrobcu
Nikomu sa nechce čítať manuály, nie je to nič zábavné, zvlášť ak vám v rohu stojí novučičká kolobežka. Skúste si však nájsť pár minút a prečítať, čo sa tam píše. Väčšina výrobcov napríklad odporúča, aby ste používali iba ich nabíjačky. Tentokrát to nie je trik, ktorý vás má prinútiť míňať viac peňazí. Producent chce, aby ste používali správnu nabíjačku pre váš konkrétny model. Ak sa rozhodnete použiť univerzálnu nabíjačku, môžete si nabíjacím procesom poškodiť kolobežku, resp. batériu v nej.