Aj po zhruba 15 rokoch od vydania operačných systémov Android a iOS sa ešte stále aj dnes nájdu používatelia, ktorí ešte nie sú pevne priviazaní k jednému či druhému systému a sú pripravení vyskúšať, aký je život „na druhom brehu“.
Zdá sa však, že prechod používateľov medzi týmito platformami je značne nepomerný. Používatelia jednej platformy sú buď zvedavejší, alebo nespokojnejší.
Na štatistiku prechodu medzi mobilnými platformami sa pozrela agentúra CIRP, ktorá sa konkrétne zamerala na používateľov v Spojených štátoch. Analytikov v tomto prípade zaujímalo, aký mobilný operačný systém používali respondenti doposiaľ a aký systém využívajú aktuálne na novom alebo recyklovanom smartfóne, ktorý začali používať v poslednom štvrťroku.
Z prieskumu vyplýva, že v uplynulých 12 mesiacoch prešlo z operačného systému Android na operačný systém iOS až 14 % opýtaných. Opačným smerom a teda z iOS na Android sa naopak rozhodlo prejsť len 4 % opýtaných. Mierne vyššia aj lojalita používateľov iOS, z ktorých až 94 % je rozhodnutých na tejto platforme zostať, pri Androide je to len o 3 % menej.
Prieskum podrobnejšie dôvody týchto prechodov medzi platformami žiaľ neskúmal a tak o nich môžeme iba špekulovať. Jedným z dôvodov, prečo sú používatelia iOS menej náchylní opustiť tento systém, môže byť napr. používanie počítača Mac, hodiniek Apple Watch či smart reproduktora HomePod/HomePod mini, ktoré nie je možné využívať s Androidom. Väčšina príslušenstva pre Android je naopak kompatibilná aj s iOS.
Používatelia operačného systému Android taktiež môžu byť zvyknutí na zmeny, ktorým sa nevyhnú pri prechode medzi smartfónmi rôznych značiek s rôznymi softvérovými nadstavbami a tak môžu byť otvorenejší aj prechodu na úplne iný operačný systém.
Práve budovanie ekosystémov je jedným z hlavných nástrojov, ktorým sa výrobcovia smartfónov pokúšajú udržať svojich zákazníkov na svojej strane. Najlepšie sa to darí práve Apple, ktorý vlastní softvér i hardvér smartfónov a taktiež aj na to naviazané doplnky a predplatné služby.
Konkurovať sa mu v tomto smere pokúša Google, ktorému sa však s produktmi Pixel nedarí až tak dobre presadiť a zároveň Samsung, ktorý však z tejto skladačky nevlastní samotný operačný systém a tak nemá jeho vývoj a smerovanie plne pod kontrolou.
Loajalita používateľov oboch platforiem však na druhej strane napovedá tomu, že „odídencov“ z Androidu ako aj iOS v reči reálnych čísel napokon nebude až tak veľa.