Rýchlo rastúci trh prenosných tabletov, ktorý sa začal rozvíjať po uvedení Apple iPadu nenecháva chladným ani kanadskú spoločnosť RIM, ktorá včera počas konferencie BlackBerry Developer Conference predstavila konkurenta všetkým dotykovým tabletom v podobe BlackBerry PlayBook.
Nový BlackBerry PlayBook má priniesť skutočný multimediálny výkon, plnohodnotný multitasking, nové dotykové prostredie a neopísateľnú hernú platformu pre vývojárov a užívateľov súčasne. O skutočne rýchly chod zariadenia sa postará dvojjadrový procesor Cortex-A9 s taktom 1 GHz, ktorý bude doplnený operačnou pamäťou o veľkosti úctyhodných 1 GB. Pre ostatné dáta bude k dispozícii ukladací priestor s kapacitami 16 GB alebo 32 GB, podľa verzie. Operačným systémom bude nový BlackBerry Tablet OS s podporou symetrického multiprocesingu a technológii WebKit/HTML5, Adobe Flash Player 10.1, Adobe Mobile AIR, Adobe Reader, OpenGL a Java. Ako hlavný ovládací a súčasne aj zobrazovací prvok bude použitý 7″ kapacitný dotykový displej, poskytujúci rozlíšenie 1 024 x 600 bodov a podporu technológie multitouch.
BlackBerry Playbook nesklame ani v multimediálnej oblasti a ponúkne dvojicu kamier. Na prednej strane nájdeme kameru s rozlíšením 3 Mpx a na zadnej s rozlíšením 5 MPx. Obe kamery pritom umožnia okrem vykonávanie videokonferencie aj nahrávanie FullHD videa. Keďže si PlayBook poradí s nahrávaním FullHD ani jeho prehrávanie nebude pre neho žiadnym problémom a tak si užijete videá vo formáte H.264, MPEG, DivX a WMV. Vaše videá si môžete jednoducho prezrieť aj na televízore s vysokým rozlíšením vďaka integrácii microHDMI konektora. Okrem neho nájdete na novom BlackBerry už iba microUSB konektor a napájací konektor. O konektivitu sa postará Wi-Fi b/g/n modul spolu s Bluetooth 2.1. Bohužiaľ v súčasnosti nie je v PlayBooku integrovaný GSM modul, no spoločnosť RIM počíta s uvedením verzie s podporou 3G sietí. RIM vo svojej tlačovej správe neuviedol očakávanú cenu nového PlayBooku, na trh by sa mal však dostať začiatkom budúceho roku, pričom bude najprv uvedený v USA a neskôr aj v Európe.