- #PLATENÁ SPOLUPRÁCA
- 9 min.
- 8.6.2023
Microsoft Copilot je neoddeliteľnou súčasťou portfólia Microsoft, čo to znamená?
Pomôže vám spojiť vašu aplikáciu s umelou inteligenciou, ale aj nájsť dovolenku podľa najpodrobnejších kritérií. Ako inak, efektívne a za použitia prirodzeného jazyka.
Toto všetko ponúknu nástroje od Microsoft postavené na AI. Microsoft Build, tradičná konferencia technologického giganta Microsoft, ktorá sa pravidelne koná od roku 2011, odhalila tento rok viac ako 50 noviniek.
Asi nikoho neprekvapí, že créme dela créme bohatého zoznamu je o umelej inteligencii. Dobrou správou je, že vízia Microsoftu je, že AI má byť dostupná naozaj pre každého.
Nový komorník z Windows 11 – Copilot
Dôkazom je implementovanie Windows Copilot do Windows 11. Copilot je pre programátorov dôverne známy nástroj postavený na AI. Je schopný generovať návrhy kódu na základe kontextu existujúceho kódu v danom projekte. Čo dokáže po „splynutí“ s operačným systémom Windows?
Nuž, podľa doteraz prezentovaných informácií, v podstate čokoľvek. Stačí kliknúť na ikonku v menu, do vysúvacieho sa panelu napísať s čím by ste potrebovali pomôcť a dostanete odpoveď, návod, či priamo riešenie vášho problému.
Toľko všeobecné predstavenie. V praxi to znamená, že tento virtuálny asistent dokáže pracovať takmer so všetkými aplikáciami, ktoré máte nainštalované v notebooku, a pomôže vám ich efektívne používať. Samozrejme, ušetrí vám množstvo času. A je jedno, či ste ostrieľaný používateľ Windows alebo ovládate len to najnevyhnutnejšie k vašej práci.
Ovládajte Windows aj aplikácie tretích strán z jediného miesta
Teda, ak sa vám nechce hľadať, ako prepnúť prostredie Windows 11 do tmavého režimu, stačí sa opýtať Copilot-a. Ten vám hneď ponúkne odkaz, na ktorý stačí kliknúť. Neodkáže vás však do nastavení, zo svetlého na tmavý režim prepnete bez zbytočného medzikroku priamo z Copilot-a.
Tento príklad je priamo z prezentácie Microsoft Build. Nás v redakcii hneď napadlo obdobné využitie. Pracujete vo firme, kde nemáte pevne stanovené pracovné miesto? Potom zrejme pomerne často riešite spojenie a nastavenie monitorov na vašom notebooku. Copilot by ich mal vedieť na jeden príkaz nastaviť sám. A to sme stále len na začiatku.
AI pomocník totiž dokáže spustiť napríklad aj Spotify a vyhľadať playlist, ktorý chcete. Samozrejme, príkaz stačí napísať do vysúvacieho sa okna Copilot-a. Rozdeliť obrazovku na dve s otvorenými dokumentami? Už nemusíte klikať na okná a posúvať ich po ploche, aby ste si pracovnú plochu rozdelili.
Umelá inteligencia premení Office 365 na super produktívny balík
Viaceré svetové technologické média označili ako najzaujímavejšiu novinku Microsoft Build 365 Copilot. Ako už z názvu zrejme tušíte, ide o implementovanie AI pomocníka do kancelárskeho balíku od Microsoft.
Ak by všetko fungovalo tak, ako bolo prezentované na konferencii, bez veľkej nadsázky tu môžeme hovoriť o gamechangerovi. Nástroje z balíku Office sú skvelé. Od Wordu, cez PowerPoint, Excel, až po Teams. Majú však jednu spoločnú chybičku krásy: Ponúkajú toľko možností, že treba naozaj veľa času, aby ste ich začali používať efektívne. S Copilot-om, by tento neduh mal zmiznúť.
Do Excelu importujete vaše dáta a do príkazového riadku len napíšete, čo s nimi má AI urobiť. Už viac nemusíte študovať vzorce, kontrolovať správne označenie buniek, či si dávať novoročné predsavzatia, že sa v Exceli naučíte konečne programovať.
V redakcii sa nám zapáčila predstava, že Copilot integrovaný do Wordu dokáže navrhnúť osnovu článku a naformátovať ju tak, že autor už „len“ dopíše text, resp. tie najaktuálnejšie informácie. V Outlooku zasa oceníte, že vám virtuálny asistent dokáže spraviť užitočný sumár z rozsiahleho mailu, ktorý je plný informácií, no nie všetky potrebujete práve vy k práci.
AI si rozumie aj s aplikáciami tretích strán
Aktívni používatelia Microsoft Teams sa možno zamysleli nad tým, ako bude 365 Copilot pracovať s aplikáciami tretích strán, ktoré sa Teams často používajú. Už teraz je Copilot kompatibilný približne s 50 aplikáciami tretích strán, v pláne sú však stovky. Počas prezentácie zazneli názvy aplikácii od Atlassian alebo Adobe, takže Microsoft sa v tomto smere skutočne rozbehol.
Ak sa ešte nevydáme do profesionálnych vôd, tak spolupráca s aplikáciami tretích strán môže vyzerať aj takto. Na internete nájdete recept, ktorý vás oslovil natoľko, že ho musíte jednoducho vyskúšať. Do príkazového riadku Copilot-a zadáte príkaz, aby suroviny potrebné na prípravu receptu skopíroval do aplikácie, ktorú používate na vytváranie nákupných zoznamov. O nič viac sa nemusíte starať, v supermarkete už len otvoríte zoznam a nakupujte.
Iný praktický príklad je spojenie s cestovateľskou appkou Expedia. Zatiaľ čo „po starom“ by ste v tejto appke postupne hľadali letenky, potom hotel, potom vyberali možnosti, ktoré vyhovujú vašim nárokom, s Copilot-om celý proces zjednodušíte na jediný príkaz. Nájdi letenky v cenovej hladine v tom a tom dátume a zároveň nájdi hotel na tento dátum do určitej ceny. Copilot vám po tomto príkaze ponúkne možnosti, z ktorých si vyberiete.
Nové „ihrisko“ pre milovníkov dát a vývojárov
Aby toto všetko fungovalo, do vývoja musí byť zapojená celá armáda odborníkov. Tradičný postup je, že autor projektu vyvinie nástroje pre vývojárov tretích strán, ktorí užitočnú vychytávku prispôsobia svojej aplikácií. Inak tomu nie je v prípade umelej inteligencie od Microsoftu.
V Microsofte to brali skutočne „od podlahy.“ Ako zaznelo priamo na konferencií Microsoft Build všetko začína dôkladnou analýzou dát. Preto sa vývojári môžu tešiť na Microsoft Fabric. Teda nový balík nástrojov pre analýzu dát, ktorý je navrhnutý s ohľadom na éru umelého inteligencie. Jediná platforma takto spája Power BI, Data Factory a najnovšiu generáciu Synapse.
Dáta z rôznych cloudov? Nie je problém!
Práca s dátami z rôznych zdrojov v jedinom pracovnom prostredí bez hľadania riešení, ako dáta spojiť, je často snom vývojárov, dátových analytikov a mnohých ďalších dátovo orientovaných profesií. Samozrejme, aby sme zostal v kontexte architektúra Fabric je zameraná na pokročilé AI scenáre a obsahuje aj podporu pre Copilot. Teda aj spracovanie dát má byť jednoduché vďaka príkazom.
S OneLake, ktorý je súčasťou Fabricu, dostanete viaczdrojový multi-cloud vo forme softvéru ako služby. Toto je veľká výhoda pre tých, ktorí už majú dáta uložené v iných cloudových službách. Fabric je navrhnutý tak, aby bol kompatibilný s otvorenými formátmi ako Delta a Parquet, čo znamená, že môžete používať aj rôzne open-source nástroje, ako napríklad Databricks. V budúcnosti by mala prísť kompatibilita aj s AWS, či Google.
Programujte a opravujte chyby rýchlo a efektívne
Samozrejme, spracované dáta treba efektívne využiť. Microsoft pomocou portfólia nástrojov Azure AI dáva jasne najavo, že technologickému gigantovi na vývojároch záleží a chce im implementáciu AI do aplikácií a riešení čo najviac zjednodušiť.
Azure AI je súčasťou špičkovej infraštruktúry, ktorá poháňa celý ekosystém AI produktov a služieb od Microsoftu. S výkonnými algoritmami a nástrojmi ako Prompt Flow a Azure AI Content Safety, toto riešenie umožňuje vytvárať bezpečné a personalizované AI aplikácie. Prompt Flow je nová funkcia, ktorá umožňuje ľahko získať a spracovať dáta z rôznych zdrojov priamo do promptu vývojára. Je to nástroj, ktorý posúva vpred tvorcov v konštruovaní promptov bez ohľadu na ich skúsenosti v oblasti strojového učenia.
Ako je to s bezpečnosťou? Funkcia Azure AI Content Safety pomôže zabezpečiť AI aplikácie pred nežiaducim obsahom. S jeho pomocou môžete monitorovať obsah v reálnom čase a zaručiť, že vaše online komunity a aplikácie budú bezpečné. Táto služba je integrovaná priamo do Azure OpenAI, čo znamená, že už na začiatku sú k dispozícii dve vrstvy bezpečnosti.
Copilot nechýba ani v „obdobných“ novinkách Microsoftu. Využiť sa bude dať napríklad na rýchle hľadanie a zdieľanie informácií v Power BI. AI pomocníka využijú analytici, manažéri alebo obchodníci na vytváranie interaktívnych správ a reportov s pomocou jednoduchých príkazov.