Aj keď popri rôznych neznámych čínskych producentoch nachádzame na pultoch našich predajní LED žiarovky hlavne notoricky známych značiek ako Philips, Panasonic, Osram, prípadne General Electric, špičková kvalita vychádza aj z ďalších renomovaných fabrík.
Pozrite si: Švédska Kráľovská akadémia vied: „Modrá je dobrá“!
K takýmto slávnym značkám patrí aj renomovaný výrobca LED žiaroviek, americká spoločnosť Cree. Podľa MIT Technology Review patrí v roku 2014 Cree medzi 50 najinovatívnejších „smart“ firiem na svete.
Práve Cree sa rozhodla pokoriť cenovú bariéru, ktorá bráni rýchlemu nasadzovaniu LED žiaroviek ako náhrady za klasické žiarivky, alebo výbojky. Veľkú časť výrobných nákladov LED žiarovky tvorí chladič, potrebný na udržanie prijateľnej pracovnej teploty polovodičových čipov. V opačnom prípade by mohlo dôjsť k podstatnému skráteniu ich životnosti, alebo aj k zničeniu.
Tip: LED – Čo všetko by ste mali vedieť o svetle budúcnosti
Cree zmenou konštrukcie žiarovky dokázala eliminovať potrebu chladičov, čím sa cena LED žiaroviek s ekvivalentným svetelným tokom ako 40W a 60W „klasika“ dostala na úroveň 5 amerických dolárov (cca 4 €). To je podobá hodnota, ako u mnohých kompaktných žiariviek pri nižšej spotrebe energie a niekoľkonásobnej životnosti, nehovoriac o kvalite spektra.
Ako to Cree dosiahla? Podľa IEEE Spectrum reports nová konštrukcia žiarovky odvádza teplo pomocou konvekcie. Aby sa LED diódy ochladzovali, žiarovka nasáva chladnejší vzduch a ľahší teplejší vzduch odvádza smerom nahor. (To nám pripomína, že v stave beztiaže, napríklad na vesmírnej stanici ISS, by takéto riešenie nefungovalo, keďže tam studený vzduch nie je ťažší, ako teplý, ale takáta aplikácia zjavne „nehrozí“.)
Žiarovka s príkonom 11W je stmievateľná a produkuje príjemné biele svetlo s farebnou teplotou 2 700K. So svetelným tokom 815 lm ide o plnohodnotnú náhradu 60W klasickej žiarovky, ale životnosť je stanovená až na 25 tisíc hodín, čo je asi 17x dlhšie.
Tip: Philips Tube LED by mohla nahradiť žiarivky
Ďalšiu časť nákladov Cree zredukoval znížením počtu LED diód v žiarovkách slúžiacich ako náhrada 60W zdrojov svetla z 10 na 8 kusov. Nedošlo tým však k zníženiu svetelného toku, lebo LED pracujú s vyšším výkonom a svietivosťou. Navyše „bezgolierové“ LED žiarovky vyzerajú takmer rovnako ako klasické Edisonove žiarovky aj v stmievateľnej verzii, čo môže opäť ľahšie pritiahnuť konzervatívnych zákazníkov. Takže čo myslíte? Oplatí sa s radikálnou obnovou osvetlenia chvíľu počkať, kým novinka dorazí na náš trh?
Zdroj: Engadget, Foto: Cree