Na jeden z posledných májových piatkov budeme radi spomínať. Zúčastnili sme sa totiž unikátnej akcie v Partizánskom, ktorej cieľom je popularizovať tému vedy a vesmíru.
Deti, ale aj početný česko-slovenský tím vesmírnych odborníkov vypravili do vesmíru postupne 1 000 minifigúrok LEGO. Ako to prebiehalo? Vrátili sa na Zem?
Na letisko v Partizánskom (Malé Bielice) sme vyrazili skoro ráno. Prvý let s tretinou figúrok bol totiž naplánovaný na deviatu hodinu, rozhodne sme ho chceli stihnúť. Dorazili sme dostatočne v predstihu a tak sme videli prípravu celej akcie. Tím odborníkov aj nadšencov vesmírnych letov akciu pripravovali týždne pred štartom. Vesmírni architekti navrhli a z karbónu skonštruovali tri špeciálne sondy pre LEGO minifigúrky. Prečo tri? Lebo pri takýchto letoch treba dbať aj na hmotnosť „nákladu“.
Sonda má dĺžku až 147 cm a podľa plánu ju má stratosférický balón vyniesť do výšky takmer 36 km, doslova k vesmíru. Je to výrazne vyššie, ako lietajú bežné lietadlá…tie totiž využívajú zvyčajne výšku na úrovni 10 km. Bolo fascinujúce sledovať prípravu letu, všetky súčasti projektu od balóna, cez rôzne kamery až po samotnú sondu s minifigúrkami. Mimochodom, tie neboli prilepené!
10, 9, 8….., 3, 2, 1 štart! Odpočítali deti z miestnej školy a stratosférický balón aj so sondou, ktorá bola zavesená na špeciálnom lane vyleteli. Medzi sondou a balónom sa nachádzali aj viaceré prvky vrátane padáku, pre samotné pristátie sondy pri návrate na Zem.
Počas letu sa musela raketa vysporiadať s teplotami okolo -70 °C. Jej súčasťou bola aj sledovacia jednotka s elektronikou, ktorá počas letu zabezpečovala zber dát a vysielala polohu. Vďaka tomu mohol záchranný tím sledovať jej lokáciu a byť pripravený v mieste dopadu. Ak ste sledovali náš portál TECHBOX.sk, samotný let sondy s LEGO minifigúrkami ste mohli sledovať s nami online prostredníctvom špeciálneho kódu, ktorý sme umiestnili v Rýchlych správach. Na našom Instagrame TECHBOX.sk nájdete aj stories práve zo štartu sondy smerom k vesmíru.
Priebeh samotného letu okomentoval aj vesmírny architekt Tomáš Rousek, ktorý sa podieľal na konštrukcii sondy: „Sonda s minifigúrkami LEGO stúpala hore vďaka héliu v stratosférickom balóne. Vo výške 35 300 m balón praskol, otvoril sa záchranný padák a sonda smerovala voľným pádom k Zemi rýchlosťou 70 m/s. Na základe presnej predpovede smeru vetra sme spočítali, kadiaľ sonda s posádkou LEGO poletí. Vďaka informáciám, ktoré vysielala, sme mohli sledovať nielen jej aktuálnu polohu, ale aj okolitú teplotu po celú dobu letu.“
Nakoniec nami sledovaná prvá sonda dopadla do krovia v obci Zubák v okrese Púchov. Minifigúrky zvládli let bez akýchkoľvek úprav. V sonde boli pevne usadené tak, aby odolali silám, ktoré na ne počas letu pôsobili. Ako sme spomínali, neboli prilepené. Nakoniec sa absolvovali tri štarty celkovo s trojicou sond, kdekaždá z nich niesla cez 300 minifigúrok. Takmer všetkých 1 000 minifigúrok sa z vesmíru vrátilo späť na zem a následne poputujú prostredníctvom súťaží k svojim novým majiteľom – deťom a fanúšikom LEGO. Dokonca ku každej, ktorá sa vrátila na Zem, nebude chýbať unikátny certifikát s číslom. Mať doma minifigúrku LEGO, ktorá sa „dotkla“ vesmíru tak môže byť veľmi lákavé. Mimochodom, minifigúrky astronautov sú súčasťou známej stavebnice LEGO ICONS Prieskumný raketoplán (10497). Aj vo svete LEGO si viete vytvárať svoj svet, kľudne i ten vesmírny už desiatky rokov.
Súčasťou projektu a dohľad nad jeho realizáciou mala aj známa organizácia pre vesrmírne aktivity SOSA na čele s Jakubom Kapušom, známym konštruktérom prvej slovenskej vesmírnej družice a zároveň popularizátorom vesmírneho výskumu. Jakuba sme na mieste aj vyspovedali:
Aké úlohy má vesmírny výskum s stratosférickými balónmi pre Slovensko?
Podobné lety stratosférických balónov naša organizácia uskutočnuje už približne 15 rokov. Za ten čas sme vypustili balóny s rôznymi zaujímavými nákladmi. Sú to podobné misie, ako táto s LEGO minifigúrkami. Hlavným cieľom je najmä popularizácia, vzdelávanie a inšpirácia mladej generácie, ktorá možno aj na základe takýchto projektov nasmeruje svoje štúdium technickejším smerom.
Na stratosférických balónoch samozrejme vypúšťame aj vedecké experimenty najčastejšie v spolupráci s univerzitami. Stratosféra je vynikajúce laboratórium, lebo práve vo výškach 30 – 40 km nad povrchom zeme sú podmienky podobné práve vesmírnym podmienkam. Aj dnešné figúrky vlastne leteli na hranicu vesmíru.
Načo je dobré vypúšťať predmety, ako napríklad aj minifigúrky LEGO?
Dnešný štart bol najmä o spomínanej popularizácii. Na takýchto balónoch však testujeme aj technológie, ktoré neskôr využívame vo vesmíre. Napríklad testujeme družice, ktoré sú potom reálne nasadené. Testovanie na takýchto balónoch v stratosfére je výrazne lacnejšie, ako ich naostro pustiť do vesmíru.
Podarilo sa na Slovensku zistiť niečo výnimočné?
Áno, máme jeden projekt, ktorý sme takto testovali najskôr na stratosférických balónoch, neskôr sme ho vypustili na družici priamo do vesmíru. Je to spolupráca s tímom astrofyzikov, kde navrhli miniatúrny detektor na detekciu gama zábleskov z vesmíru. Ukázalo sa, že sme týmto detektorom priamo na družici zachytili najsilnejší gama záblesk, aký bol kedy z vesmíru zachytený. A jedine naša družica dokázala zistiť, aký jasný naozaj bol. A toto boli tak cenné dáta, že sa nám ozvali aj priamo z NASA a vyžiadali si ich. Dokonca bola následne aj veľká tlačová konferencia, kde boli prezentované výsledky z našej družice. Ukázalo sa, že za absolútne neporovnateľný rozpočet sme dokázali vytvoriť experiment, kde sme získali dáta, aké sa nepodarilo získať nikomu inému na svete. Dokonca prvé lety prebiehali z tohto istého letiska tu v Partizánskom.
Prečo je aj dnešný let odtiaľto?
Partizánske má vynikajúcu polohu. O takéto lety treba žiadať povolenie, navyše jedna z podmienok je, že balón nesmie opustiť hranice Slovenska. Tu sme pomerne ďaleko od hraníc a je malá šanca, že by balón opustil Slovensko. Máme tu aj vynikajúcu spoluprácu s hvezdárňou, s ktorou sme komunikovali aj tento štart.
Je tento štart niečim výnimočný?
Rozhodne najmä tým, že ide o jedinečný popularizačno-vzdelávací experiment, aký sme ešte na Slovensku nemali. Pri príprave sme dbali aj na záťaž pre jednotlivé lety, práve preto sú tri štarty, aby sme neprekočili maximálnu hmotnosť záťaže 4 kg na jeden let. Každý let pritom dôkladne plánujeme, dokonca aj miesto pristátia je naplánované, aby bolo mimo obývaných lokalít.