Reklama

Terabase Energy spúšťa robotickú výstavbu solárnych elektrární

Zdroj | Rezolv Energy
Juraj Procházka
Zdroj | Rezolv Energy
Zdroj | Rezolv Energy

Boom solárnej energetiky graduje a v niektorých krajinách naráža aj na problémy s dostupnosťou pracovnej sily na inštaláciu fotovoltických panelov. S riešením prichádza kalifornská spoločnosť Terabase Energy. Vyvinula roboty, ktoré dokážu postaviť obrovské solárne farmy v automatickom režime.

Robotický systém s názvom Terafab zvládne podľa jeho tvorcov pracovať 24 hodín denne, sedem dní v týždni, zdvojnásobiť produktivitu inštalácie a zároveň znížiť náklady.

Pozrite si

V Texase rastie najväčšia solárna elektráreň v USA

Obsah pokračuje pod reklamou

Systém využíva robotické ramená, ktoré zdvíhajú a spájajú solárne panely so sledovačmi. Terafab obsahuje aj digitálne dvojča – virtuálny model areálu solárnej farmy, systémy riadenia logistiky a bezdrôtové digitálne riadiace centrum v mieste inštalácie.

Zdroj | Terabase Energy

Terabase Energy oznámila, že otvára „továreň na výrobu tovární“ vo Woodlande v Kalifornii, kde bude systémy Terafab produkovať. Fabrika vo Woodlande v súčasnosti vyrába montážne linky Terafab s kapacitou prvého gigawattu, ale bude schopná vyrobiť viac ako 10 GW systémov Terafab ročne.

Terafab je navrhnutý tak, aby umožnil uspokojiť exponenciálny rast dopytu po solárnych elektrárňach prostredníctvom zavedenia automatizácie a digitalizácie výstavby.

Zdroj | Terabase Energy

Terabase Energy tvrdí, že používanie Terafab na inštaláciu solárnych fariem povedie k rýchlejšej výstavbe, zlepšeniu zdravia a bezpečnosti pracovníkov a zmierni nedostatok pracovnej sily v odvetví obnoviteľných zdrojov. Systém je navyše modulárny, takže je škálovateľný podľa veľkosti elektrárne.

Pozrite si

V Austrálii vznikne solárny gigant, na elektráreň sa pripojí aj Singapur

Z hľadiska praktického nasadenia je Terafab v pilotnej fáze, ale vyzerá to nádejne.

Matt Campbell, generálny riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti Terabase Energy, uviedol, že firma minulý rok úspešne otestovala Terafab v rámci výstavby 400 MW solárnej elektrárne v Texase. Robotická montážna linka tam postavila FV panely s kapacitou 10 MW. Ďalším krokom ku komerčnému rozšíreniu je spustenie fabriky vo Woodlande.

Systém Terafab bude komerčne nasadený na niekoľkých projektoch od 3. štvrťroka 2023.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.