- #Filmy a seriály
- 4 min.
- 21.5.2023
Umelá inteligencia s prstom na červenom tlačidle. Predpovedá Tvorca budúcnosť?
Inovatívne nástroje umelej inteligencie sa začali dostávať do rúk širokému spektru ľudí iba v posledných mesiacoch, no Hollywood je opäť o krok napred a v novom filme Tvorca (The Creator) ukazuje, ako to celé môže dopadnúť.
Vo filme od Garetha Edwardsa, autora filmov Godzilla, Rogue One: Star Wars Story či Zakázaná zóna, sa pozrieme na vzdialenú budúcnosť, v ktorej sa ocitneme uprostred vojny medzi ľudstvom a AI.
V najnovšom traileri sa dozvedáme, že umelá inteligencia stvorená na ochranu ľudstva, desať rokov pred udalosťami filmu odpálila v Los Angeles atómovú bombu. Od tohto momentu je ľudstvo v boji o svoje vlastné prežitie a aktívnej vojne proti umelej inteligencii.
Keď sa ľudstvo dozvie, že umelá inteligencia mala najnovšie vyvinúť zbraň, ktorá má tento dlhoročný konflikt definitívne ukončiť, na pomoc si zavolá Joshua (John David Washington), bývalého agenta špeciálnych jednotiek, ktorý má túto umelú inteligenciu, Tvorcu, nájsť a zlikvidovať. Dej filmu však naberie neočakávaný zvrat, keď Joshua zistí, že touto umelou inteligenciou je humanoidný robot v podobe malého dieťaťa menom Alfie.
Už z traileru je jasné, že lov na Tvorcu sa zmení na snahu o jeho ochránenie pred ostatnými jednotkami. Môžeme teda len hádať, či sa Joshua nechal zmanipulovať alebo Alfie v skutočnosti rukách nemá zbraň hromadného ničenia, ale mierové riešenie pre ukončenie bojov.
Film The Creator, ktorý bude u nás pravdepodobne distribuovaný pod názvom Tvorca, dorazí do slovenských kín 5. októbra 2023. Či bude stáť návšteva kina kvôli nemu za to, budeme mať v našich končinách šancu zistiť ešte pred kúpou lístkov. V Spojených štátoch totiž bude mať premiéru už o týždeň skôr a to 29. septembra 2023.
AI s kľúčmi od zbraní hromadného ničenia
Svetové veľmoci sa otázkou, či by mali v ozbrojených konfliktoch dôverovať počítačom, zaoberajú už od čias studenej vojny. Príkladom toho, prečo to nie je najlepší nápad, je známy príbeh ruského podplukovníka Sovietskych vzdušných obranných síl Stanislava Petrova, ktorý v roku 1983 zabránil jadrovej katastrofe, keď nedôveroval varovnému signálu počítačov, podľa ktorých Spojené štáty odštartovali jadrový útok na Sovietsky zväz.
Vzbura umelej inteligencie voči ľudstvu nie je v Hollywoode žiadnou novinkou, skôr naopak. Zdá sa však, že z tohto sci-fi scenára sa postupne stáva celkom realistický scenár, ktorému pomaly začínajú venovať pozornosť aj zákonodárne orgány.
V apríli americký senátor Edward Markey spolu so svojimi zástupcami predstavili legislatívny návrh, ktorý má zabrániť systémom umelej inteligencie rozhodovať o spustení jadrových zbraní. Zákon „Block Nuclear Launch by Autonomous Artifical Intelligence Act“ by zakázal odpálenie akejkoľvek jadrovej zbrane automatizovaným systémom bez finálnej ľudskej kontroly takéhoto činu.
„Keďže žijeme v čoraz digitálnejšom veku, musíme sa uistiť, že ľudia budú mať stále moc veliť, ovládať a spúšťať jadrové zbrane – nie roboty,“ uviedol Markey. „Musíme udržať ľudí v obraze pri rozhodovaní o živote alebo smrti… najmä pre naše najnebezpečnejšie zbrane.“
Začiatkom roka povolila spoločnosť OpenAI skupine výskumníkov otestovať, či má generatívna umelá inteligencia GPT-4 v náture snahu o prebratie moci, separeplikáciu alebo sebazdokonaľovanie. Hoci si umelá inteligencia v rámci testu najala človeka, aby za ňu prešiel testom ľudskosti, ostatné hrozby a obavy výskumníkov naplniť nedokázala.
Aktuálne modely umelej inteligencie tak nie sú podľa odborníkov pre ľudstvo hrozbou. Časť z nich sa však obáva ich ďalších verzií, ktorých príchodu sa nepochybne dočkáme a ktorých schopnosti môžu podľa niektorých v prípade absencie regulácie prerásť ľudstvu cez hlavu.