Reklama

UK prišlo s obrovským prekvapením a netýka sa to vôbec nového kráľa

Zdroj | Octopus Energy
Števo Porubský
Zdroj | Octopus Energy
Zdroj | Octopus Energy

Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Írska (UK) sa pochválilo, že tamojšie veterné elektrárne vyrobili viac elektriny, ako jej bolo vyrobenej v elektrárňach na plyn.

Nie je to ale prvý úspech kráľovstva na ceste k nulovým emisiám z výroby elektriny. Už pred rokmi vyrobili v niektorých dňoch dostatok elektriny pre krajinu bez nutnosti elektrární na fosílne palivá.

Podľa správ BBC s odvolaním sa na výskum Imperial College London až tretina elektriny v prvom kvartáli tohto roka pochádzala z veterných elektrární. Zároveň, hoci je v kráľovstve väčšinu roka zamračené počasie, na svoje si prišli aj solárne elektrárne, ktoré hlásili v apríli taktiež rekordné hodnoty.

Obsah pokračuje pod reklamou

Celkovo bolo z obnoviteľných zdrojov v prvom kvartáli tohto roka vyrobených až 42 % elektrickej energie. Stále však tretina energie pochádzala z uhoľných a plynových elektrární. Zvyšok tvorilo jadro.

Už roku 2017 (!) sme pritom informovali, že UK fungovala celý jeden deň bez potreby elektriny z uhoľných elektrární. Prvýkrát od roku 1880! Takto pritom vyzerá denné pokrytie veternou energiou v posledných rokoch.

Zdroj | BBC
Pozrite si

Najväčšia veterná elektráreň má extrémny výkon 1,2 GW

Cieľom tamojšej vlády je, aby do roku 2035 pochádzala všetka elektrina z obnoviteľných zdrojov. Za 12 rokov to nemusí byť nerealistický cieľ. BBC totiž v inom článku informuje o tom, že projekty na výrobu elektrickej energie v hodnote desiatok miliárd libier stoja, pretože ich nie je možné zapojiť do siete.

Niektoré veterné farmy vraj čakajú na zapojenie do siete aj 10-15 rokov. Stačilo by ich zapojiť a zelená energia by mala opäť o čosi väčšie zastúpenie.

Nie je to ale také jednoduché. National Grid, spoločnosť, ktorá spravuje elektrickú sieť v kráľovstve oponuje, že na vyriešenie problému je potrebná zásadná reforma a rekonštrukcia siete za desiatky miliárd libier. Aj samotná vláda má prísť s riešením ako rýchlejšie a efektívnejšie vyriešiť problém modernizácie siete.

Zdroj | Anders J

National Grid zároveň ani len nestíha pripájať nových producentov elektriny a tvrdí, že o pripojenie do siete žiada priveľa uchádzačov. Tých má byť vyše 1 100. Nejde pritom iba o veľké veterné farby, ale aj lokálnych producentov, vrátane samospráv.

Napríklad mesto na juhu krajiny chystá 6-hektárovú solárnu farmu, z ktorej ziskov chce financovať potreby v meste. Aj oni ale musia čakať, kým ich National Grid pripojí. Riešením je pripájanie takýchto elektrární mimo hlavnej rozvodnej siete iba na lokálnej úrovni, napríklad na zásobovanie energiou výrobu alebo dopravu, nie domácnosti.

Pozrite si

Namiesto ropy elektrina. Shell chce 50 000 nabíjačiek do roku 2025 len v UK

Navyše od roku 2015 sa na pobreží ostrovov neinštalujú žiadne nové veterné elektrárne. Sú zakázané. Nehostinné pobrežie s obrovskými vetrami je pritom ideálne na to, aby v jeho okolí boli nainštalované práve veterné turbíny. Samozrejme, existujú rôzne negatíva a otázniky ohľadom toho, ako to vplýva na okolitú prírodu, hlavne vtáctvo.

Napriek tomu sa už minulý rok tamojší premiér Rishi Sunak vyjadril, že chce, aby boli prípadné bariéry výstavby odstránené. V súčasnosti majú totiž hlavné slovo pri výstavbe lokálne zastupiteľstvá a pre výstavbu veterných fariem musí pre ne na pobreží existovať čosi ako územný plán.

Každopádne, na to, aby bolo kráľovstvo schopné fungovať iba na zelenú energiu je podľa výskumov potrebné nainštalovať ešte 4x toľko veterných a 5x toľko solárnych elektrární ako je ich v súčasnosti.

Aj keď znejú správy z UK veľmi pozitívne, BBC dodáva, že elektrina tvorí len 18 % z celkových energetických potrieb v kráľovstve. Zvyšok tvorí kúrenie, výroba a doprava. Aj preto v UK existujú rôzne schémy na prechod od plynu k tepelným čerpadlám, čosi podobné, ako nedávno ohlásilo aj Nemecko.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Daikin
Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.