Reklama

Nová česká služba vám prezradí, koľko energie vám doma vyrobí slnko a vietor

Zdroj | Vivint Solar/Unsplash
Stanislav Vinc
Zdroj | Vivint Solar/Unsplash
Zdroj | Vivint Solar/Unsplash

Rastúce ceny energií výrazne urýchlili prechod domácností na samostatné možnosti výroby energie využitím slnka či vetra. Pokiaľ však už premýšľate nad takouto investíciou, je dobré dopredu vedieť, s akým objemom energie vlastne môžete počítať.

Nová služba MeteoSource od českých vývojárov tieto zložité kalkulácie výrazne uľahčuje a sprístupňuje komukoľvek, kto už solárnu či veternú energiu aktívne využíva, alebo o takejto možnosti ešte len uvažuje.

Kľúčové pre predpovedanie výroby energie pomocou slnka či vetra, je samozrejme predpovedanie počasia. MeteoSource svoj model predpovede postavila na historických dátach z rôznych meteorologických modelov, ktoré spoločnosť spracovala pomocou strojového učenia. Dnes svoje predpovede pravidelne prepočítava na základe dát z lokálnych meteorologických staníc aj za pomoci umelej inteligencie.

Obsah pokračuje pod reklamou

Pôvodne MeteoSource poskytoval svoje modely predpovede najmä väčším solárnym a veterným parkom, s ktorými spolupracuje od roku 2007. Dnes si už však môžete predpoveď výroby energie pozrieť aj vy prostredníctvom webových stránok solar.meteosource.com/cs/ a wind.meteosource.com/cs/.

Zdroj | MeteoSource

Na týchto stránkach si môžete bezplatne zobraziť aktuálnu, aj historickú predpoveď výroby energie do doby 8 rokov spätne. Pre správne výpočty si do formulára môžete zadať výkon, orientáciu či sklon panelov, resp. model, počet, výkon či výšku veternej turbíny, od čoho sa odvíjajú výsledné hodnoty.

Pre zobrazenie dát pre vašu lokalitu môžete do formulára zadať želané GPS súradnice alebo si lokalitu môžete vybrať kliknutím na ľubovoľný bod na mape. Po vybratí lokality stačí kliknúť na tlačidlo Vygenerovat graf.

Zdroj | MeteoSource

MeteoSource poskytuje svoju predpoveď výroby energie aj formou vývojárskeho rozhrania iným firmám, ktoré ho môžu implementovať do svojich stránok a aplikácií. Spoločnosť má taktiež vo svojom portfóliu aj modely pre meranie kvality ovzdušia, námornú predpoveď, mobilnú predpoveď pre Android či modely pre stavebníctvo a poľnohospodárstvo.

Zaujímavé je však aj využitie predpovede počasia v oblasti poisťovníctva, kde môžu poisťovne vďaka presným historickým dátam o počasí rozpoznať, kedy má poistenec skutočne právo na vyplatenie odškodného za škodu, ktorú mu mohlo spôsobiť krupobitie či vietor a kedy môže ísť naopak o pokus o podvod. O využívaní tejto technológie nám začiatkom roka viac prezradila na tlačovej konferencii poisťovňa Allianz.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.