- #Smartfóny
- 5 min.
- 7.5.2023
Pravda alebo mýtus? Sú skladacie smartfóny naozaj tak krehké, ako vyzerajú?
Skladacie smartfóny nie sú už úplnou novinkou, no tou najčastejšou otázkou, ktorá pri nich stále napadne takmer každému ako prvá, sa predsa len spája s ich spoľahlivosťou – „A čo ten displej? Vydrží to?“.
Táto otázka je na mieste obzvlášť preto, že skladacie smartfóny aj niekoľko rokov po ich prvotnom uvedení stoja výrazne viac, ako porovnateľné smartfóny s klasickými displejmi. Ak už teda plánujete investovať stovky eur do takejto inovácie, je dobré vedieť, do čoho idete.
Popularita skladacích smartfónov nepochybne rastie a predpokladá sa, že v priebehu tohto roka sa ich predá zhruba 30 miliónov, čo je viac ako dvojnásobok oproti roku 2022. Od predajov klasických smartfónov majú však stále poriadne ďaleko, no kvôli ich spoľahlivosti to nie je.
Každý výrobca pripisuje svojim skladacím smartfónom inú životnosť, keďže sa aj vzájomne konštrukčne výrazne líšia. Nejde o žiadnu formu reklamy, no vzhľadom na to, že až 80 % zo všetkých skladacích smartfónov za minulý rok predal práve Samsung, si pre potreby tohto článku vezmeme za príklad práve jeho skladacie modely.
Aktuálne stále najnovší vlajkový skladací smartfón Samsung Galaxy Fold4 má podľa svojho výrobcu zvládnuť minimálne 200 000 zložení. Aj pri priemerne 110 otvoreniach a zloženiach denne, čo považujeme za skutočne intenzívne používanie, by mal bez poruchy vydržať 5 rokov.
Výrobcovi však v tomto tvrdení nemusíme slepo veriť, so spoľahlivosťou skladacích smartfónov máme osobnú skúsenosť aj v našej redakcii. Náš Roman totiž využíva skladacie smartfóny od Samsungu už od ich druhej generácie a aj napriek mnohým pádom a ich skutočne intenzívnemu používaniu, sa mu ich displeje pokaziť nepodarilo.
Dôkaz, že so skladacími smartfónmi netreba narábať ako v rukavičkách, má na slovo vzatý odborník Zack z YouTube kanálu JerryRigEverything, ktorý dáva smartfónom vo svojich videách skutočne zabrať. Jeho nožu, zapaľovaču a mocným rukám neunikol ani Samsung Galaxy Fold4, pri ktorom napokon uznal slová výrobcu, že je takmer nezničiteľný.
Hoci samotné displeje týchto i našich redakčných smartfónov prežili, pre úplnosť musíme uviesť, že máme v redakcii skúsenosť aj s reklamáciou jedného kusu modelu Galaxy Flip3. Problém pri ňom nastal s ochrannou fóliou, ktorú Samsung na skladací displej aplikuje vo výrobe a na ktorú dáva záruku len 1 rok.
Práve táto fólia sa začala takmer presne po roku odlepovať, no v rámci záruky sa nám ju ešte podarilo vymeniť bezplatne. Hoci Samsung odporúča nechať to na servis, mnohí si ju menia aj sami doma a tak tento problém ani nepovažujeme za nástrahu či chybu skladacích displejov. Novšie generácie navyše namiesto mäkkej fólie využívajú už tzv. ultra tenké ohybné sklo, ktoré je odolnejšie a trvácnejšie.
Čo môže byť kameňom úrazu skladacích smartfónov, nie je paradoxne ani tak samotný pohyb, ktorý musia ich displeje zvládať pri pravidelnom a dlhodobom otváraní a zatváraní, ale prach a iné malé častice. Hoci totiž vlajkové skladačky odolajú vode, chránené zvyčajne nie sú voči pevným časticiam.
Prachové častice sa môžu poľahky dostať do jemnej konštrukcie pántu, kde môžu spôsobiť drhnutie či dokonca poškodenie jeho častí. Je však zrejme iba otázkou času, kedy sa odolnosť voči prachu stane normou aj pri skladacích smartfónoch podobne, ako je to pri klasických (prémiových) modeloch.
Poslednou častou otázkou, či skôr obavou, s ktorou sme sa pri testovaní skladacích smartfónov stretli, je kompatibilita s nejakými ochrannými obalmi. Hoci sú vnútorné displeje takýchto smartfónov v prípade pádu väčšinou chránené konštrukciou, náhoda je blbec a vždy sa môže stať, že energia z nárazu sa nešťastnou náhodou môže preniesť aj na displej.
Tu však môžete dať obavy kompletne bokom, pretože aj na skladacie smartfóny existuje pomerne široká paleta ochranných obalov. Tie sa zväčša nasádzajú na pravú a ľavú/hornú a dolnú polovicu smartfónu samostatne, zatiaľ čo pánt zostáva z dôvodu potreby slobodného pohybu konštrukcie mierne odhalený. Vonkajšia časť pántu však býva voči nárazom najodolnejšia a tak je riziko poškodenia smartfónu pri takýchto pádoch pomerne malé.
Netvrdíme samozrejme, že skladacie smartfóny nemožno rozbiť a že sú odolné rovnako, ako klasické smartfóny s pevnou konštrukciou. Odpoveď na otázku v nadpise však rozhodne je, že najnovšie skladacie modely nie sú ani zďaleka tak krehké, ako sa môžu na prvý pohľad javiť. Je navyše viac než isté, že s každou ďalšou generáciou už budú iba odolnejšie a zároveň prepracovanejšie. Na to, aby sa z nich stali mainstreamové zariadenia, im už musia iba výraznejšie klesnúť ceny.