Reklama

Nanoroboty zlikvidujú (nielen) mozgové nádory

Zdroj | SickKids
Juraj Procházka
Zdroj | SickKids
Zdroj | SickKids

Zhubný nádor mozgu známy ako glioblastóm patrí k najhorším formám rakoviny mozgu s nepriaznivou prognózou. Podľa National Brain Tumor Society je priemerná dĺžka prežitia s touto diagnózou len osem mesiacov a päťročná miera prežitia u pacientov s glioblastómom je len 6,8 %.

Nádory glioblastómu rastú rýchlo, napádajú lokálne mozgové tkanivo a vytvárajú si odolnosť voči chemoterapii a ožarovaniu, čo sťažuje boj proti nim. Nedávno sme síce informovali o úspešnej metóde liečby glioblastómu pomocou špeciálneho gélu, ktorú vyvinuli vedci z Johns Hopkins University, ale postup bol zatiaľ testovaný len na myšiach.

Pozrite si

Vedci to „natreli“ rakovine. Experimentálny gél zabil 100 % nádorov!

Obsah pokračuje pod reklamou

V krátkom čase sa však objavila ďalšia inovatívna terapia, ktorá dáva nádej v boji s týmto druhom rakoviny a možno sa uplatní aj pri iných typoch tohto ochorenia.

Kanadskí vedci oklamali rakovinové bunky, aby prijali uhlíkové nanorúrky, a potom tieto bunky rozdrvili otáčaním nanorúrok pomocou magnetického poľa.

Zdroj | SickKids

Výskumníci z Torontského inštitútu robotiky a Nemocnice SickKids naplnili uhlíkové nanorúrky časticami oxidu železa, aby boli magnetické. Takéto nanoroboty potom potiahli protilátkou, ktorá umožnila, aby sa naviazali na proteín na vonkajšej strane buniek glioblastómu. Po naviazaní boli nanorúrky pohltené rakovinovými bunkami.

Po aktivácii magnetického poľa v blízkosti rakovinových buniek sa nanoroboty roztočili, čo spôsobilo chaos vo vnútornej štruktúre buniek, najmä v mitochondriách, ktoré poskytujú bunkovú energiu. Efekt pôsobil ako tisíce mini skalpelov, ktoré rozrušili rakovinové bunky zvnútra.

Pozrite si

Google chce bojovať so smrťou, zbraňou sú nanočastice

Metódou testovanou na myšiach dosiahli vedci výrazné zníženie veľkosti nádoru a predĺžili strednú dĺžku ich života z 22 dní na približne 27 dní. Takáto mechanická nanochirurgia je prístupom „trójskeho koňa“, ktorý by mohol umožniť ničiť nádorové bunky zvnútra, uviedol spoluautor štúdie Xi Huang, vedúci vedecký pracovník v oblasti vývojovej a kmeňovej biológie v SickKids.

Aj keď metóda bola vyvinutá špeciálne na pomoc v boji proti glioblastómu, Huang si myslí, že nanoroboty by mohli byť upravené tak, aby fungovali aj pri iných typoch nádorov. „Teoreticky by sme zmenou protilátkového povlaku a presmerovaním nanorúriek na požadované miesto nádoru mohli presne zničiť nádorové bunky pri iných rakovinách,“ povedal Xi Huang.

Nový postup potrebuje viac testovania a dolaďovania, kým sa bude dať vyskúšať na ľuďoch, ale každý nový spôsob liečby glioblastómu, ktorý spôsobí samodeštrukciu rakovinových buniek, je nádejou pre pacientov s touto diagnózou.

Výskum bol publikovaný v časopise Science Advances.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.