Reklama

6 tipov, ako ochrániť deti na internete

Zdroj | pexels.com / cottonbro studio
PR článok
Zdroj | pexels.com / cottonbro studio
Zdroj | pexels.com / cottonbro studio

Internet je síce užitočný nástroj, no pre tých zraniteľnejších je aj miestom mnohých nástrah. Do tejto skupiny spadajú i deti, ktoré najviac ohrozuje práve nevedomosť o možných rizikách. Prinášame vám 6 tipov, ktoré môže využiť každý rodič, aby zabezpečil väčšiu bezpečnosť svojich ratolestí na internete.

Hlavné hrozby, ktoré číhajú na deti na internete

Medzi najčastejšie riziká patrí kyberšikana. S tou sa počas dospievania stretne mnoho detí. Patrí k nej akákoľvek agresívna, výhražná či neslušná činnosť, ktorá sa vykonáva prostredníctvom elektronickej komunikácie.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ďalšou hrozbou sú online predátori. Tento pojem označuje dospelých ľudí, ktorí využívajú internet na vylákanie citlivých údajov, či na sexuálne obťažovanie mladistvých. Sú pre nich ľahkým cieľom, pretože ich schopnosť brániť sa takýmto útokom ešte nie je dostatočne vyvinutá. Takisto ich dokážu výrazne ovládať strachom. Bezpečnosť na internete je často skúšaná aj nevhodným obsahom. Pod ten sa radí napríklad vulgárny slovník, nenávistné prejavy v komentároch, či iný násilný alebo sexuálne ladený obsah.

Zdroj | pexels.com / Julia M Cameron

Ako ochrániť deti na internete?

1. Otvorene komunikujte

Najlepšie je porozprávať sa s dieťaťom o online aktivite a jej rizikách ešte predtým, ako do rúk dostane zariadenie s prístupom na internet. Okrem toho, že spozná užitočnosť online prostredia, bude vopred vedieť aj o potenciálnych hrozbách. Aby ste zaistili bezpečnosť na internete aj po tom, čo ho vaša ratolesť začne aktívne využívať, v tejto otvorenej komunikácii pokračujte. Zaujímajte sa o to, čo sleduje, čo číta, aké videá a stránky si prezerá, aké aplikácie využíva, ale aj s kým komunikuje online. Samozrejme, rozhovor prispôsobte veku dieťaťa.

2. Nastavte si pravidlá

Aby ste mali istotu, že je vaše dieťa na internete v bezpečí, nastavte si s ním jasné pravidlá. Stanovte si povolený čas na online zábavu. Na ten potom opäť môžete nadviazať komunikáciou. Pýtajte sa, akú aktivitu za daný čas dieťa vykonávalo. Pravidlá a rozhovory sú predovšetkým zo začiatku mimoriadne dôležité. Raz totižto príde čas, keď bude mať vaša ratolesť prístup na internet aj mimo bezpečia domova a je dôležité, aby na to bola pripravená.

Zdroj | pexels.com / Julia M Cameron

3. Zabezpečte si prístup k online aktivite detí

Najlepšie, čo môžete pre kontrolu tých najmenších na internete urobiť, je umiestniť počítač na prístupné miesto, kam môžete z času na čas jednoducho pozrieť a vidieť, čo sa deje. Deti na internete čelia mnohým pokušeniam, preto je pozorná kontrola kľúčová. Ako rodič by ste tiež mali zo začiatku sledovať históriu prehliadaných stránok, aby ste mohli potenciálne hrozby podchytiť už v zárodku.

4. Dohliadajte aj na tínedžerov

Deti nemôžete kontrolovať donekonečna. Časom dozrejú do veku, keď sa vaša kontrola musí zmeniť na dôveru. Ak ste nepodcenili dôležitosť komunikácie počas výchovy, je pravdepodobné, že vaši mladí dospievajúci rizikám internetu odolajú. Aj naďalej však treba tínedžerom nenútenou formou pripomínať možné nebezpečenstvá. Môžete tak urobiť prostredníctvom príkladov zo skutočného sveta, o ktorých budete viesť spoločnú diskusiu.

Zdroj | pexels.com / Karolina Grabowska

5. Nepodceňte sociálne siete

Jednou z hlavných činností na sociálnych sieťach je zdieľanie obsahu, ako sú fotografie, videá alebo životné udalosti. Sociálne siete síce vyžadujú istú vekovú hranicu pre ich používanie, no tá je často nízka alebo sa dá ľahko obísť.

Obsah pokračuje pod reklamou

Deti si v nižšom veku dostatočne neuvedomujú citlivosť niektorých informácií a nemusia presne odhadnúť vhodnosť ich zdieľania s ostatnými. Skontrolujte preto nastavenia súkromia na sociálnych sieťach, pravidelne prezerajte obsah, ktorý zdieľajú, a na škodu nebude ani dohľad nad zoznamom priateľov či sledovanými účtami.

6. Využite nástroje online ochrany

Nástroje online ochrany umožňujú čiastočnú kontrolu nad aktivitou vašich detí, napríklad formou obmedzenia prístupu k materiálu pre dospelých. Mnohí internetoví poskytovatelia majú v ponuke služby rodičovskej kontroly, prostredníctvom ktorej viete moderovať prístup k vybraným internetovým lokalitám, či zdieľaniu osobných informácií. Na trhu sú však dostupné aj programy, ktoré umožňujú monitorovať online aktivitu vašich detí, čo obzvlášť v mladšom veku stojí za zváženie.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.