Reklama

Minecraft: Legends - Kocky a stratégia dokonca v našom rodnom jazyku!

Zdroj | Xbox
Michal Korec
Zdroj | Xbox
Zdroj | Xbox

Súčasný herný fenomén sa už nehrá iba s kockami na budovanie svetov, skúša aj iné žánre. Pred tromi rokmi vykročil aj do akčnej RPG (Minecraft: Dungeons) a teraz prišla novinka s prvkami stratégie.

Pravda, nie je to úplne štýl Command & Conquer, Civilization či Settlers, k týmto legendám sa Minecraft ani nechce prispôsobiť a ide si svojou cestou. A viaceré mechanizmy sú šikovne využité vrátane ovládania.

Zdroj | Xbox
Obsah pokračuje pod reklamou

Hneď parádna správa na úvod: celá hra je v slovenčine. Občas v našich končinách dostaneme hru v češtine, čo je dôvod na radosť, ale Microsoft si postrážil vydanie a natitulkoval do nášho jazyka kompletne interface, zadania, dialógy i názvy jednotiek.

Je to veľká výhoda pre malých hráčov, vďaka tomu môžu do hry ľahko nabehnúť a všetko odčítať. Možnosť som objavil až neskôr a začal hrať v angličtine, no verím, že pre mnohé rodiny to bude top správa.

Ako sa hrá stratégia na Xboxe?

Iná výzva je ovládanie, najmä ak budete hrať na Xbox ako ja. Ale dávajte pozor pri tutoriáloch a rýchlo vám prejde do krvi. Nie je príliš komplikované, pár tlačidiel X, Y a ťukanie v menu sa naučíte hneď. No neskôr si budete musieť zvyknúť na veľa funkcií bočných tlačidiel gamepadu – LB, RB, LT a RT sú často využívané na označovanie jednotiek, potvrdzovanie v menu i zadávanie príkazov. V strede obrazovky je hlavný výber, cez ktorý sa dostanete k výstavbe veží, rámp, obranných valov či budov, ktoré vytvárajú ďalšie jednotky.

Zdroj | Xbox

Ak chcete niečo postaviť, budete musieť obratne vyberať miesto, kam prvok príde. Nie každý typ terénu je vhodný: ak je zničený či hrboľatý, nepostavíte tam nič. Ak sa potrebujete dostať cez lávu či na vyšší úroveň, treba zobrať a nasmerovať rampu či most. Ťuknete na bod začiatku a len potiahnete ku koncu. Ale inak nemá hra veľké limity – niektoré budovy treba stavať pri inej, ale také veže na výrobu golemov postavíte prakticky aj v teréne, kúsok od cudzej základne.

Čo je výrazné zjednodušenie oproti iným hrám, kde budovy musia byť na vašom území, ktoré pracne získavate. Tu zoberiete 20 borcov, idete do akcie a keď o polovicu prídete, tak sa stiahnete, postavíte dve veže, jednotky si doplníte a je to.

Za hodinu hrania a pár tutoriálov sa naučíte všetko potrebné a aj pri opakovanom hraní je ovládanie relatívne intuitívne, čo je plus. Neraz sa totiž po pár dňoch vrátite k hre a netušíte čo ako funguje. V tom smere cítiť, že Mojang Studios myslia na mladších i starších hráčov, aby sa dokázali do hry dostať.

Hráč ako pomocník v ohrozenom svete

Minecraft: Legends dostali aj jednoduchý dej: váš avatar sa teleportuje do staršieho sveta, lebo tam prebieha invázia piglinov (prasiakov) a trio Akcia-Rozum-Predvídavosť sa vás rozhodlo povolať na záchranu. Hneď vám ukážu pár trikov, pošlú vás na bojiská oslobodiť chudákov, vyhnať piglinov a obnoviť budovy či časti krajiny.

To je v podstate náplň iných stratégií, len sú obalené do jednoduchého deja. Na začiatku pozeráte aj dlhšie animácie, kamera lieta nad svetom, hľadá hrdinu, potom sa dostávate ku spomínanej trojici (funguje pomaly ako bohovia) a už vám dajú úlohy. Jasne určené roly dobra a zla pomáhajú, potom ide o spracovanie.

Zdroj | Xbox

Prítomnosť Minecraftu je využitá na každom kroku. Svet poznáte od prvého momentu, je mu prispôsobená grafika – žiadna 4K megaprezentácia na Unreal 5 engine, ale kockaté postavy, terény a starí známi. Autori do existujúceho engine napasovali nové časti sveta, celkovo je v podstate podobný tomu čo hrávate.

Tie milé momenty prídu v momente, keď si osvojíte niektoré jednotky, ktoré už dávno poznáte a zrazu sa hodia do vašej armády. O pozornosť sa hlásia v prvej hodine golemovia, kostlivci a iné postavy. Už z golemov prídu rôzne druhy. Jednotky sa hodia na iné typy akcie: niektoré lepšie bránia, iné radšej útočia na piglinov či nepriateľské budovy.

Môj recept je deliť ich do menších armád, v každej mať rôznorodé typy. Aby sa piglini nerozbehli po kamenných golemoch na stavby a tí mohli byť chránení inými typmi na ceste do svojej akcie.

Obsah pokračuje pod reklamou

Legends postupne otvárajú svoje možnosti. Na začiatku ťažíte iba drevo a kameň (treba ich nájsť na mape, označiť, suroviny potom nabehnú). Neskôr sa sprístupní aj železo, využite nájdu rôzne kryštály. Tým pádom sa rozširuje aj vaše menu – môžete stavať nielen rampy a veže, aj rôzne múry a obranné prvky.

Zdroj | Xbox

Opäť platí, že na vyhradených miestach, lebo krajina sa náporom piglinov mení a toxické časti Nether nemôžete využiť pre svoju výstavbu. Vtedy musíte buď siahnuť po očistení kociek alebo stavať ďalej. To je inak zásadná voľba, lebo hra priamo využíva fakt, že budujete neďaleko bojiska a využívate výrobu vo svoj prospech. Ak ste už ďaleko, prichádzate o benefit a musíte sa trmácať s hrdinom sem a tam, viezť armády do akcie.

Ako generál na bojisku

Váš hrdina je totiž priamy účastník boja, cvála na koni medzi dedinami a s vojnovou zástavou v ruke burcuje jednotky. Nie ste teda typ generála, čo všetko riadi z diaľky, ale priamo zasahuje na bojiskách. Prispôsobené je aj ovládanie – jednotky sa vás držia ako kliešť a pokiaľ splnia úlohu, ostávajú stáť, kým ich opäť niekam nepošlete.

To je v niektorých náročných bitkách isté mínus, že sú na vás závislí a nejdú sami od seba ničiť inú budovu či sa brániť proti náporom piglinov. Beriem to ako zjednodušenie pre menej skúsených hráčov, aby sa viac angažovali, hoci stratégom bude možno chýbať viac podobných možností.

Z herných módov možno spomenúť hlavnú kampaň, pustiť sa môžete aj do online bojov, kedy v multiplayeri objavíte ďalšie mapy a schopnosti. V móde Verzus sa rozdelíte do skupín hráčov a prebiehajú bitky šiestich či ôsmich v dvoch táboroch a každý bráni svoju vežu.

Každý mesiac by mali pribúdať aj výzvy v samostatnej sekcii Lost Legends. Prvou z nich je Portal Pile, kde odolávate desiatim vlnám piglinov, čo je fakt náročné. Je fajn vyskúšať tento mód sólo ako top skúšku schopností, ale lepšie je zavolať si kamoša a zdolávať vlny spolu.

Zdroj | Xbox

Celkovo Minecraft: Legends do veľkej miery napĺňa svoje možnosti. Do známeho univerza vkladá iný žáner (stratégiu) a nechá menších hráčov objavovať možnosti videohier. Vďaka prekladu do slovenčiny je hra dosť prístupná a zahrnutie v Game Pass môže potešiť tých, čo majú predplatné.

Minecraft: Legends vyšli 18. apríla 2023 na Xbox Series, Xbox One, PS5, PS4, Switch a PC. Kód na recenziu poskytol Xbox.

70 %
Dobrá zjednodušená stratégia v známom svete Minecraftu, ktorú sa naučia hrať aj mladší hráči. Plná lokalizácia do slovenčiny je obrovské plus pre domáce publikum.

Výhody

  • šikovné tutoriály pre nováčikov i borcov
  • pekný pestrý svet v známom štýle
  • dobre pripravená kampaň
  • bránenie základní býva často veľká výzva
  • Lost Legends mód doručí výzvu aj veteránom
  • multiplayer i co-op mód

Nevýhody

  • ovládanie je spočiatku náročné
  • jednotky nie sú príliš samostatné
  • chýbajú strategické možnosti iných hier
  • kampaň sa po čase zunuje
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.