- #Smart watch
- 6 min.
- 9.5.2023
5 najlepších funkcií, pre ktoré sú moderné smart hodinky na nezaplatenie
Začalo to počítaním krokov, pokračovalo sledovaním pohybu a spánku a dnes už sú zo smart hodiniek plnohodnotné zariadenia, ktoré svojou ponukou funkcií v niektorých smeroch predbehli dokonca aj smartfóny.
Drobné zariadenia na našich zápästiach už dnes ponúkajú funkcie, o ktorých možno ani neviete, že ich potrebujete. Akonáhle ich však spoznáte a vyskúšate, nebudete si bez nich vedieť predstaviť váš deň.
Pomoc pri pádoch a nehodách
Smart hodinky sú prakticky od začiatku vybavené rôznymi senzormi, ako je napríklad aj akcelerometer či gyroskop. Vďaka týmto senzorom sme si už zvykli, že nám smart hodinky dokážu merať počet prejdených krokov, počet spálených kalórií pri športových aktivitách či dokonca sledovať naše pohyby aj v noci a tak merať aj kvalitu nášho spánku.
Vďaka umelej inteligencii však výrobcovia vyvinuli pokročilé algoritmy, ktoré posúvajú schopnosti týchto existujúcich senzorov ešte ďalej. Moderné smart hodinky tak dokážu napríklad rozpoznať pád z bicykla či dopravnú nehodu. V prípade, že hodinky nedostanú žiadnu spätnú väzbu od majiteľa, na miesto nehody okamžite privolajú pomoc.
Satelitná komunikácia
Najnovším trendom v oblasti smartfónov nie sú už ani tak skladacie modely, ale podpora satelitnej komunikácie. Vybrané modely vám tak v podporovaných regiónoch umožnia kontaktovať blízkych či privolať pomoc aj z miest, kde nie je dostupná bežná mobilná sieť. Namiesto nej sa pripoja priamo na satelit.
Netrvalo to dlho a už po niekoľkých mesiacoch sa tento trend začal zo smartfónov posúvať už aj do sféry smart hodiniek. Túto možnosť aktuálne ponúka hŕstka modelov, no niet pochýb o tom, že satelitnú konektivitu skôr či neskôr začnú ponúkať všetci väčší výrobcovia, vrátane Apple a modelov využívajúcich operačný systém Wear OS.
Financie skutočne pod palcom
Na internete nájdete mnoho starých reportáží, v ktorých redaktori a respondenti žasnú nad možnosťou spravovať svoje financie prostredníctvom počítača. Ani sme sa nenazdali a internetové bankovníctvo je už dnes bežnou súčasťou našich smartfónov a v prípade niektorých bánk dokonca už aj našich smart hodiniek.
Takúto funkcionalitu ponúka spomedzi všetkých slovenských bánk ako jediná Tatra banka, pričom aktuálne si túto možnosť obľúbilo už viac ako 43 000 jej klientov. Dôkazom, že ide o skvelý spôsob, ako spravovať svoje financie kedykoľvek a kdekoľvek, je aj medziročný nárast počtu používateľov aplikácie Tatra banka na hodinkách až o 111 %.
Dôvod, prečo je táto verzia bankovej aplikácie Tatra banka tak obľúbená, je v prvom rade možnosť zobraziť si na hodinkách informáciu o zostatku na vašom preferovanom účte, ako aj zoznam posledných pohybov na ňom. Nemusíte tak vyberať mobil, otvárať aplikáciu a prihlasovať sa. Vďaka automatickej autentifikácii používateľa na základe nepretržitého nasadenia hodiniek na zápästí vám táto menšia verzia aplikácie okamžite zobrazí zostatok a pohyby na vašom účte.
Vyberať z vrecka smartfón navyše po novom nebudete musieť ani v prípade, že budete chcieť niekomu osobne poskytnúť IBAN k vášmu účtu. Namiesto zdĺhavého diktovania, pri ktorom sa môžete navyše ľahko pomýliť, si stačí otvoriť aplikáciu Tatra banka na hodinkách a druhej strane ukázať QR kód, ktorý si môže naskenovať pomocou bankovej aplikácie vo svojom smartfóne.
Tieto praktické vychytávky môžete na vašich smart hodinkách využívať, či už vlastníte Apple Watch podobne ako každý siedmy používateľ aplikácie Tatra banka na iPhone, alebo preferujete skôr Android a patríte medzi majiteľov smart hodiniek s operačným systémom Wear OS od Google.
Vydržia toho prekvapivo veľa
Povedali by ste, že so zariadením, prostredníctvom ktorého si môžete pozrieť stav vášho bankového účtu alebo z neho zdieľať váš IBAN, sa môžete ísť pokojne aj potápať do hĺbky niekoľkých desiatok metrov? Znie vám to ako sci-fi? Kdeže, taká je realita moderných smart hodiniek.
Pádom a nárazom moderné smart hodinky odolajú lepšie vďaka zafírovým sklíčkam a rámom vyrobeným z prémiových materiálov, ako je napr. titán. Certifikácie IP6X3 či IP68 ich predurčujú na to, aby zvládli ponorenie do hĺbky 40-100 metrov a problémy im nenarobia ani prachové častice. Čerešničkou na torte môže byť vojenská certifikácia MIL-STD 810H, ktorá okrem iného zaručuje aj ich odolnosť voči prudkým zmenám teplôt a extrémnemu chladu či teplu.
Sledovanie cyklu
Senzory zabudované do smart hodiniek sme už dnes spomínali, no treba povedať, že iba tie základné. Ich počet, ktorý sa výrobcom patrí do nových modelov, sa pritom z roka na rok zvyšuje. Pomerne nedávno sa k ním pridal snímač teploty, ktorý so sebou prináša mnoho užitočných funkcií.
Vďaka nepretržitému noseniu smart hodiniek na zápästí počas dňa i noci, dokážu modely vybavené snímačom teploty veľmi presne rozpoznať výkyvy teploty vášho tela. Jednou z hlavných funkcií, na ktoré smart hodinky tieto informácie využívajú, je moderné sledovanie ženského zdravia.
Zmeny teploty tela prepojené s ďalšími informáciami, ako je napríklad srdcová frekvencia, vám umožnia detailne si sledovať priebeh cyklu. Hodinky vám tak pomôžu pri plánovaní rodiny, predpovedaní periódy a dokonca vás aj upozornia na odhalenie akejkoľvek odchýlky v cykle. Tieto údaje následne môžete pokojne zdieľať aj s vašim lekárom.
Pri pohľade len pár rokov do minulosti je neuveriteľné vidieť, aký pokrok urobili v inováciách smart hodinky, ako aj internetové bankovníctvo, ktoré si v nich našlo perfektné uplatnenie. Na zápästí tak už dnes môžete mať pod dohľadom prakticky všetky aspekty vášho života, vďaka mobilnej aplikácii Tatra banka vrátane vašich financií.