Reklama

Strach v hororoch Resident Evil 4 Remake a Project Zero: Mask of Lunar Eclipse

Zdroj | Steam
Michal Korec
Zdroj | Steam
Zdroj | Steam

Hororový žáner je na herných konzolách či PC vďačný. Najmä ak autori dokážu pritlačiť na pílu, dostať vás na hrozné miesta a vyvolať pocity úzkosti v nečakanej chvíli.

Resident Evil 4 Remake ukazuje jednu z top častí série v novej grafike a nepoľavuje. Project Zero: Mask of the Lunar Eclipse využíva konceptov duchov a ich hľadanie cez optiku fotoaparátu.

Zdroj | Steam
Obsah pokračuje pod reklamou

Resident Evil 4 Remake

Resident Evil 4 je jedna z najlepších časti série. A v roku 2005 priniesla nečakaný zvrat v mnohých ohľadoch: deji, mieste, atmosfére i hrateľnosti. Pravda, po 18 rokoch je už otázne, koľko šokujúcich momentov si stále udržala, lebo Capcom ju vydal už na viac ako 10 platforiem – nemuseli ste mať iba staručký Gamecube či PS2, aby ste si ju zahrali.

Naháňačku so zombies v Umbrella City vymenili autori za doslova španielsku dedinu. Hrdina Leon S. Kennedy sem prišiel doslova na VIP misiu – lokálni banditi uniesli prezidentovu dcéru a jeho úlohou je získať ju späť. Ale zatiaľ netuší, že okrem početnej prevahy ho tu čaká šéf okultistov, ktorý si už vyskúšal kontakt s vírusom Las Plagas. A do dediny bude ľahké sa dostať, no oveľa ťažšie uniknúť. Zahrnutie dôležitej osoby je prepojené na šéfa túžiaceho po moci a dej si schováva pár dobrých prekvapení.

Zdroj | Steam

S odstupom takmer dvoch dekád je vidieť, že Capcom rotuje myšlienku hrdinu v zapadnutej európskej dedinke viackrát (naposledy RE: Village), ale toto bol prvý odklon od série. Bez fixnej kamery, pohľadu z bočného uhla a prepínania. Je to moderná hra, ktorá dávkuje napätie a najmä spoznávanie dediny (a cesta tam) patrí medzi najlepšie časti hry. Najprv sa potulujete lesmi a potom už čelíte teroru v domoch, rozpadnutých chatrčiach či na námestiach. Ťažko určiť čo je náročnejšie – hra ma pár intenzívnych chvíľ v interiéroch, kde sa k vám niekto dobíja. Ale ani na otvorenom priestranstve to nemáte ľahké, lebo nikdy neviete či nebežíte infikovanému do náruče.

RE4 pekne pracuje s paletou nepriateľov. Od ľahších typov začne postupne servírovať drsnejšie typy až po borcov so sekerami či motorovou pílou. Tým, že je vírus sčasti ovládateľný, oponenti majú rôzne mutácie a niekde autori riadne popustili uzdu fantázie – neraz sa po vás načahuje chápadlo, ktoré neviete či je zmutovanou rukou, nohou či rastie dakde z hlavy.

Zdroj | Steam

Prvé tri časti boli známe nedostatkom nábojov a frustrujúcimi momentmi – sčasti sú aj tu, ale paleta zbraní utešene rastie. Nože a pištoľ doplní aj samopal, brokovnica, raketomety, odstreľovacia puška. Náboje si pohľadáte, u obchodníka sú k dispozícii aj vylepšenia. Skôr budete bojovať s poškodením (aj nože treba brúsiť) a nedostatkom miesta v inventári. Ten je totiž podaný klasicky – máte limitovaný priestor a tam treba vložiť zbrane i zásoby. Boj s miestom nie je ľahký, stále treba prehadzovať predmety alebo skúšať niečo vyrobiť, aby ste získali výhodu a extra miesto.

Kľúčová je postava obchodníka, ktorý rad upgraduje i opravuje zbrane, predá munície a za všetko si pýta prašule. Ale budete ho hľadať radi, lebo prostredie dediny vám nie vždy dá všetko potrebné.

Zdroj | Steam

Na hre náramne cítiť dve fázy. Prvá sa sústredí na napínavé momenty a každú chvíľu vás chce poriadne vystrašiť – novým nepriateľom, prostredím či iným elementom. Druhá sa zbehne na akciu ako remeň, kde sa zvýši počet útočníkov či príšer na úkor napätia. Vtedy už zvládate ovládanie i zbrane, momenty prekvapenia dodá skôr silný boss či početná skupina oponentov.

V akcii nie ste úplne sami, no prezidentova dcéra Ashley slúži na rozšírenie hrateľnosti. Môžete jej dávať dva druhý príkazov a občas pomôcť v boji, nemusí iba čakať v skrýši kým vyplienite aktuálne miesto.

Remake sa podpísal pod viaceré aspekty. Tým najviditeľnejším je odstránenie rôznych QTE sekvencií, kde ste v poradí stláčali tlačidlá, aby nastala nejaká akcia. Aj drobné úpravy či zmeny v príbehu sú badateľne, hoci scenár sa prirodzene nemení. Celkovo je hra plynulejšia, dostala lepší vizuál, aj inventár je príjemnejší. Interakcie s Ashley sú vylepšené, RE4 pôsobí modernejšie, má filmovejší nádych.

Zdroj | Steam

Na druhej strane sú veci v engine, ktoré sa ani po toľkých rokoch nemenia. Sú to najmä modely a pohyby postáv – sú pomalšie až ťažkopádne, v nových hrách ich bežne necítime, no tu idu na úkor dynamiky. Najviac to cítiť v stealth pasážach, ktoré sa ako-tak odohrať dajú, no miestami môžu byt aj frustrujúce.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ale celkovo veľká spokojnosť. Ak ste Resident Evil 4 hrali veľa raz, asi sa budete hodinu-dve nútiť ponárať do hry znova, lebo ju poznáte. Ale viaceré vylepšenia vás môžu presvedčiť na repete a hľadanie odlišnosti, všetko závisí od toho, kedy ste ju naposledy hrali. Ak pred 18 rokmi, bude to pecka – ak nedávno na Switch, je to ťažšie. Noví hráči sa môžu tešiť na jeden z najlepších dielov, ale ako čas ukazuje, neskoršie počiny môžu byt aj lepšie ako nedávny RE: Village.

PLUSY: silný štart, dobré prostredia, momenty strachu, dusná atmosféra, napínavé akcie, tuhí nepriatelia, viaceré vylepšenia
MÍNUSY: pomalšie pohyby, stealth pasáže sa ťažšie hrajú

Resident Evil 4 Remake vyšiel 24. marca 2023 na PS5, Xbox Series a PC.

Zdroj | Steam

Project Zero: Mask of the Lunar Eclipse

Zatiaľ čo jedni japonskí tvorcovia radi naháňajú zombies a infikovaných vírusmi, séria Project Zero sa zamerala na iný aspekt japonskej kultúry – rozličných hrozivých duchov. Ich odhaľovanie a porážanie nie je také priamočiare ako v akčnej hre, už len ich nájdenie si hľadá trpezlivosť a dúška hrôzy.

Na ostrove Rougetsu sa kedysi diali nepekné veci: sériový vrah uniesol päť dievčat, tie stratili pamäť, ostrov zmietla takmer katastrofa, niektoré slečny zomreli. O necelú dekádu neskôr sa však tri prežívajúce rozhodli navštíviť ostrov, odhaliť minulosť a prípadne zistiť, čo sa tam stalo. Za tieto tri mladé ženy budete hrať, novinka je rozdelená na viaceré kapitoly a čaká vás postupné skladanie deja. Akurát za postavy nehráte rovnomerne, jedna sa postupom času stáva výraznejšie a sťahuje dianie na seba.

Zdroj | Steam

No funguje to dosť dobre, lebo hru môžete hrať epizódne – dáte si dnes jednu kapitolu, zajtra dve ďalšie, ako sa rozhodnete, spolu je ich dvanásť. Striedanie troch žien a postavy detektíva otvára aj viaceré pohľady na dianie, rozvetvené možnosti a zamotaný dej – minimálne kvôli nemu, ale aj hrôzam sa hrať oplatí. Prostredia sú bohaté na rôzne predmety, každá postava si všíma iný odkaz či narážku a vy sa snažíte záhadu pochopiť.

Japonská mytológia duchov, náboženstiev či cudzích ostrovov je nám cudzia (ak ju neštudujete), preto hra pôsobí dosť odlišne. Niekomu sa možno vynoria spomienky na japonské horory a la Kruh, pár hráčov pozná yo-kai duchov z iných titulov, ale budovanie napätia im rozhodne ide. K tomu prispieva aj originálna mechanika Camera Obscura – je to špeciálny fotoaparát, ktorý funguje aj ako zbraň proti duchom. Pomocou neho totiž fotíte desivé tváre alebo hľadáte skryté predmety. S foťákom sa aj bojuje, použitie je síce limitované, no dobre prepracované. Úspešné aktivity vám venujú body na nákup noviniek.

Zdroj | Steam

Boj funguje tak, že duchov treba zachytiť objektívom fotoaparátu, ktorý sa nabíja istým množstvom energie – čím viac, tým je silnejší. Alebo môžete mať novšie a tým pádom silnejšie filmy – staré sú slabé, ale postačia ako základná munícia. Novšie majú lepší účinok, no treba si ich kupovať. Tu investujete aj do liečivých rastlín či svätej vody. Potýčky s duchmi a Camera Obscura sú výrazne odlišné elementy série, ale našťastie ich nebýva zbytočne veľa – preto má každý dobré vyznenie.

Gro hry tvorí akčná adventúra z pohľadu tretej osoby v neznámych prostrediach. Snažíte sa dostať vpred, odhaľujete zákutia ostrova, zbierate predmety, nakuknete aj na rituály s maskami z názvu hry. Niekedy sa zaseknete, inokedy na vás vyskočia duchovia či skúmate lokalitu z iného pohľadu. Toto je viac hororová adventúra ako akčná hra a je to cítiť. Hľadanie prostredí, otváranie cestičiek, zber indícií či riešenie hádaniek hrá prím, do toho dejová linka s vašou minulosťou.

Zdroj | Steam

Väčšina hra sa odohráva v temnom sanatóriu, nápisy sú v japončine a pôsobí to hrozivo. Ale zároveň cítiť, že ide o staršiu hru v engine a opäť ju prezrádzajú pomalšie až nemotorné pohyby. Nebudete sa možno zasekávať, ale cítiť, že ide o hru z roka 2008 (vtedy vyšla iba v Japonsku) a teraz si našla cestu na nové platformy. No ide o jeden z najoriginálnejších hororov, aký môžete vyskúšať, ak si trúfnete.

Obsah pokračuje pod reklamou

PLUSY: viaceré hrateľné postavy, hrôzostrašné prostredia, ľakačky s duchmi, Camera Obscura systém, štruktúra hry, japonská mytológia a zvraty príbehu, skvelý zvuk
MÍNUSY: ťarbavé pohyby, občas kamera

Project Zero: Mask of the Lunar Eclipse vyšla 9.3.2023 na Switch, PS5, PS4, Xbox Series, Xbox One a PC.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.