Obyvatelia Francúzska mali včera jedinečnú šancu rozhodnúť o tom, či chcú mať v uliciach svojho hlavného mesta služby so zdieľanými elektrickými kolobežkami. Referenda sa zúčastnilo významné percento obyvateľstva.
V meste začali takéto služby fungovať od roku 2018. Postupne však bolo prevádzkovanie obmedzované znížením rýchlosti, vytváraním špeciálne vyhradených parkovacích zón alebo obmedzením počtu prevádzkovateľov.
Až 90 % všetkých voličov, ktorí sa včera presunuli k urnám, hlasovalo za zákaz týchto služieb v uliciach Paríža. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov, pričom sa Paríž stane prvým európskym mestom s takýmto typom zákazu.
Spoluzakladateľ organizácie Apacauvi, Arnaud Kielbasa, ktorá zastupuje ľudí zranených pri nehodách elektrických kolobežiek, hovorí, že sú šťastní, pretože za tento zákaz bojovali viac ako štyri roky. Nespokojná je však druhá strana – prevádzkovatelia. Tí sa cítia ukrivdení a vinu hádžu na chaotickú povahu parížskych ulíc, ktorá je pripisovaná práve ich službám.
Na základe výsledkov referenda by teda starostka Paríža, Anne Hidalgová, nemala predĺžiť zmluvy s troma prenajímateľmi elektrických kolobežiek v Paríži, a to so spoločnosťami Lime, Dott a Tier. Súčasné zmluvy sú platné do konca augusta.
Ide však len o zákaz služieb poskytujúcich elektrické kolobežky, a teda netýka sa majiteľov súkromne vlastnených elektrických kolobežiek, ktoré môžu aj naďalej používať. V roku 2022 sa ich vo Francúzsku podľa ministerstva dopravy predalo až 700 000 kusov.
Až z dlhodobého hľadiska bude vidno, či tento zákaz služieb s e-kolobežkami mal zmysel a či sa to reálne odzrkadlí na lepšej doprave a menšej nehodovosti práve v spojitosti s týmto dopravným prostriedkom. Nie je tiež vylúčené, že cestou Paríža sa vydajú aj iné európske metropoly.