Reklama

Láka vás fotovoltika? Môže sa na vás vzťahovať zdaňovanie elektriny

Zdroj | Tesla
Juraj Procházka
Zdroj | Tesla
Zdroj | Tesla

Slnko síce svieti zadarmo, ale elektrina zo solárnych panelov (ani z iných obnoviteľných zdrojov) zadarmo byť nemusí. A to ani vtedy, ak odhliadneme od nevyhnutných vstupných investícií na fotovoltické panely, invertor, prípadne záložnú batériu.

Platí, že štát v skutočnosti nevlastní žiadne iné peniaze, okrem tých, ktoré vezme daňovým poplatníkom, čo v širšom kontexte platí aj pre eurofondy. Zdaneniu sa tak nevyhne ani elektrina vyrobená vďaka Slnku. Vzťahuje sa na ňu totiž Zákon 609/2007 Z.z. o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu. Našťastie, väčšina domácich inštalácií sa môže tejto daňovej povinnosti vyhnúť.

Pozrite si

Strešná fotovoltika má byť v EÚ čoskoro povinná

Obsah pokračuje pod reklamou

Ako uvádza Finančná správa, každá osoba, podnikateľ alebo domácnosť, ktorá vyrába elektrinu z obnoviteľného zdroja energie v solárnom zariadení s celkovým inštalovaným výkonom nad 10 kW, je povinná registrovať sa na colnom úrade. Táto povinnosť im vyplýva zo zákona o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu. Rovnaká povinnosť sa vzťahuje aj na subjekty, ktoré vyrábajú elektrinu z biomasy, alebo vo vodnej, či veternej elektrárni, prípadne v zariadení na využitie geotermálnej energie.

Správcom spotrebných daní, vrátane spotrebnej dane z elektriny, je colný úrad. Elektrina vyrobená z fotovoltického zariadenia je podľa uvedeného zákona elektrinou z obnoviteľného zdroja. Ak takéto zariadenie má celkový inštalovaný výkon maximálne 10 kW, tak elektrina v ňom vyrobená je oslobodená od spotrebnej dane z elektriny a na výrobcu tejto elektriny sa nevzťahujú povinnosti voči colnému úradu. 

Ak je však celkový výkon fotovoltického zariadenia vyšší ako 10 kW, tak výrobca takejto energie sa stáva elektroenergetickým podnikom a je povinný zaregistrovať sa u správcu dane, ktorým je miestne príslušná pobočka colného úradu.

Zdroj | Tesla

Hodnota 10 kW sa vzťahuje na jedno fotovoltické zariadenie. Ak má výrobca elektriny dve alebo viac prevádzok a na každej má solárne panely s výkonom pod 10 kW, tak registračnú povinnosť nemá. Výkon týchto zariadení sa pre účely správy spotrebnej dane z elektriny nespočítava a každé takéto zariadenie na výrobu elektriny sa posudzuje samostatne.

Registráciou však povinnosti pre dotknuté osoby nekončia. Elektrina vyrobená zo slnka je oslobodená od spotrebnej dane z elektriny len v prípade, ak výrobca disponuje takzvanou zárukou o pôvode elektriny z obnoviteľných zdrojov. Tento doklad vystavuje spoločnosť OKTE, a.s. (Organizátor krátkodobého trhu s elektrinou). 

Pozrite si

Solárne strechy Tesla sa postupne presadzujú. Pomôže im aj zvýšený výkon

Ak to rozmeníme na drobné, fotovoltika s výkonom na úrovni 10 kW by postačila na prevádzku väčšiny domácností aj v ostrovnom systéme, pokiaľ nepotrebujete pokryť aj dobíjanie elektromobilu. Na jeho zabezpečenie by ste potrebovali orientačne plochu minimálne 50 m2 solárnych panelov, čo si na južnej strane strechy nemôže dovoliť inštalovať každý. Inak povedané, väčšina domácností sa spotrebnej dani za elektrinu vyhne, aj keď jej sadzba – 1,32 eura/MWh – nie je nijako dramatická.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.