Reklama

Košická VR aplikácia pomáha deťom z bratislavského kardiocentra

Stanislav Vinc

Virtuálna realita sa postupne dostáva z herného sveta cez firemný až do sféry medicíny, kde si nachádza svoje uplatnenie už aj na Slovensku. Najnovším príkladom toho je aplikácia Cognity vyvinutá spoločnosťou Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia (DT ITSO SK) v Košiciach, ktorá už pomáha malým pacientom v bratislavskom Detskom kardiocentre.

Detskí pacienti môžu počas hospitalizácie alebo mnohých zákrokov pociťovať úzkosť a zároveň z dôvodu ochorenia a náročnej liečby závažných srdcových ochorení začať pociťovať kognitívne deficity oproti svojim rovesníkom. Pomôcť im v tomto smere môže práve virtuálna realita.

Tím zo spoločnosti DT ITSO SK pôvodne prezentoval schopnosť virtuálnej reality zmierniť pocity úzkosti a zlepšenia kognitívnych funkcií u dospelých pacientov s psychickými poruchami. Na odbornej konferencii si však primárka Detského kardiologického centra v Bratislave, Ľubica Kováčiková uvedomila, že rovnakú technológiu by bolo možné využiť aj u detských pacientov. Tak sa zrodila aplikácia Cognity.

Obsah pokračuje pod reklamou

„Virtuálna realita má potenciál, aby bola využívaná v rôznych oblastiach zdravotníctva. Najprv sme náš Cognity Care pilotný produkt vyvíjali pre účely Oddelenia klinickej psychiatrie v trebišovskej nemocnici, čomu aj boli prispôsobené navrhnuté aktivity. Tie bolo potrebné upraviť a samotné prostredia rozšíriť pre potreby nielen najmenších pacientov v detskom kardiocentre. Vytvorili sme komplexný tréningový plán a aktivity, ktoré sme konzultovali s terapeutickými pedagógmi kardiocentra a taktiež sme rozširovali aj náš vlastný tím o PhDr. Zuzanu Droppovú, ktorá je psychologička a s podobnými tréningmi má profesijné skúseností. Následne sme sa pustili do navrhovania a transformovania tréningových úloh do novej skúsenosti vo virtuálnej realite a vytvorili sme tak produkt Cognity – tréning rozumových schopností vo VR,“ hovorí Veronika Hudzíková z R&D tímu DT ITSO SK.

Detskí pacienti si v aplikácii Cognity môžu trénovať pamäť, pozornosť, sústredenie, počty, vizuálno-priestorové vnímanie či exekutívne funkcie mozgu. Okrem tréningu je aplikácia vybavená aj relaxačnými cvičeniami, kde sa používateľ ocitne napríklad na pláži či v lesnom prostredí s 3D modelmi zvierat. Toto virtuálne prostredie obsahuje aj oddychové dychové cvičenia.

„Celý tréning pozostáva z troch levelov, ktoré deti prechádzajú a každý level obsahuje aktivity-úlohy, ktoré trénujú určitú oblasť mozgu. Levely obsahujú napríklad postavenie hanojskej veže, triedenie, rozlišovanie, experimentovanie, skladanie rozbitých častíc, viet či kŕmenie zvierat. Do druhého levelu sme pridali aktivity zamerané na trénovanie motoriky, ako je streľba z luku. V poslednom leveli je virtuálne maľovanie na plátno alebo riešenie labyrintov.“ vysvetľuje Hudzíková.

Lekári si projekt pochvaľujú a z doterajších skúseností hovoria, že virtuálna realita im okrem spomínaných benefitov pre malých pacientov umožňuje pomáhať im bez toho, aby si to uvedomovali. Pokiaľ sa totiž dieťa sústredí na aktivity v aplikácii Cognity, lekári mu napr. môžu bez povšimnutia vyčistiť ranu.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.