Reklama

Z TikToku sa stáva nežiadúca aplikácia, musíte ju vymazať?

Zdroj | Hello I'm Nik
Richard Pliešovský
Zdroj | Hello I'm Nik
Zdroj | Hello I'm Nik

Persona non grata sa označuje nevítaný, nežiadúci človek. TikTok sa stáva v demokratickej časti sveta app non grata. Európsky parlament, Európska komisia a Rada EÚ nedávno zakázali používať TikTok na smartfónoch pre zamestnancov kvôli rastúcim obavám o zneužití údajov používateľov, ale aj ich ovplyvňovaní.

Najnovšie dôrazne odporúča nepoužívať aplikáciu tejto mega obľúbenej sociálnej siete aj český Národný rad pre kybernetickú bezpečnosť.

Úrad varuje pre hrozbou v kybernetickej bezpečnosti. Tá spočíva v inštalácii a používaní appky na zariadeniach pristupujúcich k informačným a komunikačným systémom kritickej informačnej infraštruktúry. NÚKIB k tomuto varovaniu viedli vlastné zistenia spolu s informáciami od partnerov. Varovanie je povinné pre osoby podľa zákona o kybernetickej bezpečnosti účinné od okamžiku vyvesenia na úradnej doske NÚKIB.

Obsah pokračuje pod reklamou

Obava sa týka najmä z možných bezpečnostných hrozieb kvôli zhromažďovaných dát, spôsobom akým sú získavané a ako sa s nimi nakladá. S tým úzko súvisí právny fakt, že ByteDance, ktorá vyvinula a prevádzkuje platformu TikTok spadá pod politiku Čínskej ľudovej republiky.

„K vydaniu varovania som pristúpil na základe komplexnej analýzy informácií o aplikácii TikTok, ktoré sme získali tak z verejných zdrojov, tak od našich spojencov. Množstvo zbieraných dát a nakladanie s nimi, v kombinácii s právnym prostredím v Číne a rastúcim počtom používateľov v České republike, nám nedává inú možnosť, ako označiť TikTok za bezpečnostnú hrozbu,“ povedal k zverejnenému varovaniu riaditeľ NÚKIB Lukáš Kintr.

Správa prináša aj odporúčanie pre širokú verejnosť. Záujmové osoby (politici, novinári, ľudia v rozhodovacích funkciách) by platformu TikTok nemali vôbec používať. Ostatní by mali zvážiť, či ju chcú aj naďalej využívať. Získané dáta môžu byť v blízkej budúcnosti zneužité.

TikTok sa ocitol na čiernej listine v mnohých európskych krajinách, ale aj v USA, či v Kanade. V USA sa dokonca uvažuje o zákaze používania platformy. TikTok má globálne viac ako 1 miliardu používateľov, v centre regulačných orgánov je už niekoľko rokov.

TikTok v reakcii na tieto obavy oznámil nový režim bezpečnosti údajov, prezývaný s názvom Project Clover. Na dnešnom brífingu predstavitelia spoločnosti uviedli, že už tento rok začnú lokálne ukladať údaje o európskych používateľoch. Migrácia bude pokračovať do roku 2024 a bude kľúčová pre uspokojenie regulačných orgánov EÚ. ByteDance potvrdila, že čoskoro otvorí druhé dátové centrum v Írsku a ďalšie v nórskom regióne Hamar. Tieto dátové centrá bude prevádzkovať neznáma tretia strana.

Spoločnosť tiež uviedla, že zníži prenos údajov mimo regiónu a obmedzí interný prístup zamestnancov k dátam používateľov. ByteDance zapojí nezávislú bezpečnostnú spoločnosť v Európe, aby vykonala audit kontrol a postupov údajov.

Ako vidíte, TikTok vymazávať nemusíte. Je na vašom zvážení, či výhody používania prevyšujú riziko zneužitia dát. Treba si však uvedomiť, že ani dnes predstavený nový režim neznamená okamžitú zmenu, skôr ide o prísľub do budúcnosti.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.