Skladacie smartfóny opäť v tomto segmente spravili menšiu revolúciu, ktorá sa môže rovnať príchodu dotykových displejov. V dnešnej dobe sú skladačky už takmer dotiahnuté do dokonalosti, pričom aktuálne máme na trhu dva typy týchto zariadení. Ktorý si vybrať?
Ak sa pozrieme na ponuku výrobcov, tak tam nájdeme aktuálne dva typy týchto zariadení, a to skladacie véčka, čiže ako keby ste bežný smartfón ohli na polovicu a potom taký typ skladačky, keď bežný smartfón roztvoríte a máte z neho malý tablet.
Poďme sa pozrieť na prvý typ, a to skladacie véčko. S príchodom legendárnych „véčok“, hlavne od Motoroly, sa v minulosti stali naozaj dizajnovými kúskami, ktoré boli tenké a pritom každý, kto prijal hovor jeho vyklopením, bol za veľkého frajera. Táto doba sa vracia spolu s technológiou skladacích displejov.
Práve túto modernú etapu započala samotná Motorola svojim modelom Razr, ktorý je aktuálne v predaji už vo svojej tretej generácii. Celkovo sú to bežné smartfóny, ktoré viete v ich strede zohnúť, tým pádom máte v ruke menšie a kompaktnejšie zariadenie.
Hovorilo sa, že ide o kabelkové zariadenia, ktoré pripomínajú pudrenky, ale svojich priaznivcov si isto nájdu aj v skupine používateľov, ktorí nechcú nosiť veľký smartfón vo vrecku, alebo v horšom prípade, sa im do vrecka smartfón ani nezmestí. Zložením získate o polovicu menšie zariadenie, ale dvojnásobne hrubé. Hmotnosť je stále na úrovni bežného smartfónu. Niektoré veci môžete ovládať aj cez externý displej, ten sa postupom času začal zväčšovať, takže dnes je už oveľa pohodlnejšie ho ovládať.
V tomto prípade však nemáte žiadnu pridanú hodnotu, ak nepočítame menší externý displej. Máte bežný smartfón, ktorý viete zmenšiť na polovicu. Niekto však na takéto zariadenie čakal od nástupu dotykových displejov a konečne sa ho dočkal.
Cenovka takýchto zariadení sa pohybuje niekde od 1 000 do 1 200 eur, čo je na danú použitú technológiu adekvátna cenovka. Aktuálne portfólio tvorí Samsung Galaxy Z Flip4, Huawei P50 Pocket, Motorola Razr 2022 a OPPO Find N2 Flip, ktorý sme aj v našej redakcii naposledy testovali a ja osobne ho radím medzi favorita, pretože má najväčší externý displej, vysoký výkon, podarené fotoaparáty a dostatočnú výdrž.
Práve výdrž bola donedávna kameňom úrazu takéhoto typu skladacieho smartfónu, pretože musela byť rozdelená do oboch častí zariadenia a nejaký priestor uberal aj samotný ohybný kĺb. OPPO však ukázalo, že sa to dá a kapacita batérie sa bude snáď v tomto segmente už len zvyšovať.
Treba ešte poznamenať, že len spoločnosť Samsung aktuálne ponúka certifikovanú odolnosť proti vode. Ostatné smartfóny majú len vodoodpudivý náter alebo niečo podobné. Aj na to treba pri výbere skladacieho véčka myslieť.
V prípade smartfónu, ktorý sa rozkladá na tablet je už situácia odlišná. Máte smartfón s veľkým externým displejom, kde máte klasické a plnohodnotné prostredie operačného systému Android. Ten však môžete rozložiť na menší tablet, kde máte oveľa väčšiu plochu, ktorú viete efektívne využiť na niekoľko pri sebe otvorených aplikácií alebo ju využiť na produktívnu prácu. V jednoduchosti povedané, vo vrecku máte stále smartfón a tablet v jednom zariadení.
Tu treba počítať aj s tým, že hmotnosť takéhoto zariadenia je niekde pod 300 gramov, takže v ruke aj vo vrecku to ucítite. Taktiež sa musíte pripraviť, že v zloženom stave to bude teda nielen ťažký, ale aj hrubý smartfón, preto si musíte rozmyslieť, či pre vás bude táto konštrukcia naozaj dávať zmysel.
Aj konkurencia je tu menšia, pretože väčšina výrobcov tieto kúsky predáva len na ich domácom trhu a na globálnom trhu to tu aktuálne ovláda spoločnosť Samsung a jej smartfón Galaxy Z Fold4. Konkurencia však postupne začína niektoré skladačky dodávať aj na globálny trh, ale pri obľúbenom Samsungu to tu budú mať ťažké. Takýto typ smartfónu chystá už aj Google a OnePlus.
Čo sa týka cien, tak tu sme už na úrovni najdrahších bežných smartfónov. Ak sa pozrieme na cenovku už spomínanému Samsungu Galaxy Z Fold4, tak tá začína na sume 1 799 eur. Za tieto peniaze však dostanete špičkové zariadenie, ktoré nakopne vašu produktivitu a ľudia budú naňho stále nechápavo pozerať, že ako je toto možné spraviť.
Budúcnosť sa zdá byť rolovacia. Ako prvý s týmto konceptom prišlo čínske OPPO, ktoré ukázalo koncept X 2021, s tým sme mali šancu sa aj chvíľku pohrať. Zo smartfónu sa pohladením zapínacieho tlačidla a vyrolovaním konštrukcie spolu s displejom do strany stal malý tablet.
S niečím podobným na veľtrhu MWC v Barcelone prišla aj Motorola s vlastným konceptom Rizr. To je však taký prípad, že z 5-palcového smartfónu môžete mať vyrolovaním 6,5-palcový, teda roluje sa smerom hore. Už aj Samsung mal pár konceptov rolovacích veľkých displejov, takže uvidíme, ktorý výrobca a kedy už naozaj predstaví predajnú verziu smartfónu s rolovacím displejom.