Fanúšikovia herných notebookov, držte si klobúky. Na trh prichádzajú prvé modely vybavené aktuálne najvýkonnejšou mobilnou grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 4090 a my sme mali v redakcii možnosť vyskúšať si jeden z nich – špičkový ROG Strix SCAR 18.
Herná divízia spoločnosti ASUS opäť napína svaly a ukazuje, že pokiaľ hardvérovým inžinierom nestanovíte limity a zameriate sa na hráčov, ktorí nemajú skromný rozpočet, na trh môžete priniesť skutočne výnimočný model, ktorý sa okamžite zaradí medzi to najlepšie, čo si aktuálne môžete kúpiť.
Výhody
- absurdne výkonný hardvér
- veľký 18″, 240 Hz displej
- perfektné chladenie
- mohutné ozvučenie
Nevýhody
- všadeprítomný plast
- pozorovacie uhly obrazovky
O desktopovom výkone v tele notebooku počúvame, ale aj píšeme už roky. V skutočnosti má však každý herný notebook nejaké kompromisy a to nielen kvôli viac či menej odlišným procesorom a grafickým kartám od tých desktopových, ale aj kvôli ich rozmerom a teda aj chladeniu či napájaniu. Pri ROG Strix SCAR 18 však budete mať naozaj pocit, že si v batohu nosíte herný desktop.
Nie je to len kvôli jeho hmotnosti a rozmerom, hoci sa nebudeme tváriť, že ide o nejakého drobca. Notebook váži až 3,1 kilogramu a aj kvôli 18″ obrazovke, ku ktorej sa ešte dostaneme, má na v zatvorenej forme na hĺbku 29,4, na šírku 39,9 a na hrúbku v najhrubšom bode až 3,08 centimetra. Nejde teda síce o žiaden Ultrabook, no stále sa zmestí do (väčšieho) batohu a stále ho nie je problém prenášať. Nejaké to kilo a centimeter navyše budete tak či tak so sebou nosiť radi, na výmenu za jeho výkon.
ROG Strix SCAR 18 je vybavený 24-jadrovým procesorom Intel Core i9-13980HX (8 výkonných, 16 efektívnych jadier), ktorý pracuje štandardne na frekvencii 2,2 GHz s možným navýšením až na 5,6 GHz. V závislosti od výberu variantu mu sekundovať môže grafická karta NVIDIA GeForce RTX 4080 alebo, ako tomu bolo v prípade nami testovaného variantu, až RTX 4090 so 16 GB pamäťou GDDR6.
Tieto varianty sa medzi sebou až tak nelíšia a tak spolu s výnimkou grafiky zdieľajú aj 32 GB DRR5-4800 pamäte RAM s možnosťou navýšenia až na 64 GB, ako aj duálne PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD úložisko, ktoré je v aktuálne na našom trhu dostupných konfiguráciách dostupné v zostave 1 TB + 1 TB.
Táto zostava nie je pôsobivá iba na papieri, ale aj v praxi. Akúkoľvek výzvu na tento hardvér hodíte, zvládne ju takpovediac ľavou zadnou a pri niektorých sa dokonca ani nenatrápi. Čo je ale rovnako podstatné, jeho grafický potenciál sa premietne aj na kvalitnú obrazovku.
Spomínaný 18″ panel ASUS nazýva ROG Nebula Display, čo je zjednodušený, resp. marketingový názov pre displej s istou kombináciou špecifikácií. V praxi ide v prípade oboch konfigurácií o matný WQXGA (2 560 x 1 600 px) panel s pomerom strán 16:10, obnovovacou frekvenciou 240 Hz a odozvou 3 milisekundy, ktorému popri 100 % pokrytí farebného spektra DCI-P3 nechýba ani HDR certifikácia Dolby Vision.
Obnovovacia frekvencia na úrovni 240 Hz je nadštandardom, ktorý ocenia najmä profesionálni e-športoví hráči a hráčky. Dôležité je, že pod ňou figuruje hardvér, ktorý dokáže hravo na úroveň 240 snímkov za sekundu vystreliť aj náročnejšie herné tituly. Prekvapilo nás však, že na úrovni 120 – 140 snímkov za sekundu sa pri najvyšších grafických nastaveniach aj s aktívnym raytracingom pohybovali aj nové tituly, vrátane aktuálneho hitu Hogwarts Legacy.
Vizuálny zážitok z tejto obrazovky je skvelý, no musím povedať, že nie až tak dokonalý, ako som to po prezentácií ASUSu a prečítaní niektorých iných recenzií očakával. Samozrejme, obrazovka je obrovská, hýri farbami a o plynulosti pohybu pri tak vysokej obnovovacej frekvencii ani hovoriť nemusíme. Touto kombináciou vás pri sedení priamo za ňou dokonale vtiahne do deja hry. Po odklonení sa od tohto ideálu však displej začne pokryvkávať v pozorovacích uhloch, čo je zrejme daň za jeho ostatné parametre.
Pri herných notebookoch sme si už zvykli na to, že pokiaľ ich zatlačíte do kúta, začnú poriadne hriať a teda na jednej strane produkovať viac hluku a na druhej vám zas mierne podpaľovať ruky. Tu však k ničomu podobnému nedochádza. Aj pri najvyššej záťaži ROG Strix SCAR 18 produkuje ďaleko menej hluku ako konkurenčné modely, ktoré sme si doposiaľ mali možnosť vyskúšať, pričom teplo z hardvéru taktiež cítiť iba v hornej časti nad klávesnicou, kde vám to vôbec prekážať nebude.
Teplo z notebooku budete cítiť najviac po stranách, kde sa nachádza časť z výduchov chladenia, čo môže byť nepríjemné pri hraní s myškou v stiesnenejšom prostredí. Toto je však zanedbateľný „problém“, ktorému sa nevyhnete pri takmer žiadnom hernom notebooku. Výduchy chladenia zaberajú prakticky celú zadnú stranu notebooku, čo znamená, že na tomto mieste nenájdete žiadne porty. Ak chcete mať na očiach čo najmenej káblov, toto môžete považovať za mínus, ktoré však za lepšie chladenie podľa mňa stojí.
Na tento hardvér budete mať aspoň pocitovo náhľad cez priehľadné plasty, ktoré figurujú najmä v oblasti nad klávesnicou, ale aj po bokoch. Nejde o priehľadnosť na úrovni herných konzol a mobilov z 90. rokov, no aj tak ide o príjemnú vizuálnu zmenu. Na dotyk to však už tak príjemné nie je. Plast totiž obklopuje takmer celé šasi, čo je pri notebooku za zhruba štyritisíc eur veľké sklamanie.
Hoci notebook prekvitá rôznymi dizajnovými prvkami odkazujúcimi na sériu ROG a prehliadnuť nemožno ani jeho pestrofarebné podsvietenie klávesnice, zadnej a prednej časti, dizajnovo mi ROG Strix SCAR 18 do oka veľmi nepadol, čo je však iba môj subjektívny pocit. Rovnako ma pomerne nepríjemne prekvapila aj veľká flexibilita obrazovky, ktorú som tak pre istotu radšej otváral cez stred alebo oboma rukami. Rozumiem však, že ak by tu chcel ASUS použiť prémiovejšie a pevnejšie materiály, hmotnosť notebooku by už presiahla akceptovateľnú hranicu. Zároveň, spodná časť notebooku je kvôli svojej hrúbke neskutočne pevná, takže sa poškodenia hardvéru pri prenášaní určite nemusíte báť.
Čomu však nemôžem nič vytknúť, je klávesnica a pod ňou prítomný priestranný touchpad. Hoci je údajne špeciálne ladená pre e-športy, perfektná je aj na písanie dlhších textov, pričom jej v pravej časti nechýba ani numerický blok. Klávesnica tiež ponúka individuálne RGB podsvietenie každého klávesu zvlášť, pričom v rámci Aurora Sync si toto podsvietenie môžete zosynchronizovať aj s ďalšími perifériami.
Touchpad pod klávesnicou je nadštandardne veľký a ponúka matný povrch, po ktorom príjemne kĺžu prsty. Po mechanickej stránke má skvelú odozvu a po technickej zas tak vysokú presnosť, že sa na ňom pri nejakom absťáku vo vlaku, lietadle či autobuse nebudete vôbec báť zahrať nejakú stratégiu.
Priestranné šasi umožnilo ROG odviazať sa aj na poli ozvučenia a tak v útrobách ROG Strix SCAR 18 nájdete až štyri reproduktory (dva výškové, dva basové), ktoré disponujú certifikáciou Hi-Res Audio a podporujú aj priestorové ozvučenie Dolby Atmos s virtuálnym 5.1.2-kanálovým ozvučením. Hoci za špičku na poli prenosných počítačov stále považujem tie s nakusnutým jablkom, ROG Strix SCAR 18 hrá naozaj skvelo, mohutne a samozrejme nahlas, takmer ako menšie Bluetooth reproduktory.
(Video)hovory tu má pod palcom dvojica mikrofónov s potláčaním okolitých ruchov a HD (720p) webkamera nad displejom. Obe tieto komponenty svojou kvalitou neurazia a splnia svoj účel, či už pôjde o hranie s priateľmi alebo seriózny pracovný hovor. Myslím si však, že pri cene tohto modelu a fakte, že videohovory sú bežnou súčasťou našich životov aj po pandémii, by bolo na mieste očakávať tu aspoň Full HD rozlíšenie.
ROG Strix SCAR 18 je v nami testovanej verzii na Slovensku dostupný za cenu 3 999,00 €, čo je už rozhodne nemalá investícia. Ide však o investíciu na mnoho rokov dopredu, počas ktorých určite nebudete musieť znižovať žiadne zásadné grafické nastavenia v hrách, ktoré si navyše na rozdiel od porovnateľného desktopu zahráte nielen doma, ale aj na cestách.
Brutálny výkon prepojený so skvelým chladením a takmer dokonalým displejom vám hravo zatieni aj tie drobné nedostatky, ktoré sa dajú na tomto modeli nájsť. Keď sa totiž toto všetko dá dokopy a vy si na ňom pustíte váš nový obľúbený herný titul, všetko okolo zmizne a pred vami zostanú už iba nespočetné hodiny skvelej zábavy.