Stavím sa s vami, že vo vašom mobile máte v kontaktoch oveľa viac osôb ako mal prvý telefónny zoznam na svete. Ten totiž obsahoval len 50 mien. Písal sa však rok 1887 a telefón bola sakra inovatívna technológia.
Presne pred 145 rokmi prišiel na svet telefónny zoznam, samozrejme bol v plne analógovej paráde, to znamená, že bol vytlačený na papieri. Obsahoval len mená, na naše počudovanie tam nebolo telefónne číslo účastníka. Prečo?
Odpoveď je jednoduchá. Vtedy totiž majitelia telefónov ešte žiadne čísla nemali! Stačilo zdvihnúť „slúchadlo“ a spojovateľke povedať meno, komu sa chcete dovolať. Vlastne, keď nad tým tak rozmýšľam, dnes je to podobné – poviem Hej Siri a meno toho, komu chcem zavolať.
Vráťme sa však do histórie. Prvenstvo za telefónny zoznam si môže pripísať mesto New Haven v americkom štáte Connecticut. V tej dobe tam žilo 150 000 obyvateľov. Napriek tomu išiel biznis s telefónnymi linkami veľmi pozvoľne. Miestnu sieť budoval George W. Coy, mechanik, vynálezca a podnikateľ. V roku 1878 sprevádzkoval prvú komerčnú telefónnu ústredňu a 21. februára vydal spolu s District Telephone Company prvý telefónny zoznam na svete.
Už vtedy v USA poznali čaro predplatiteľských služieb. Abonenti platili 1,50 dolárov mesačne, aby mali jednoduchý a okamžitý prístup k telefónnym linkám každého ďalšieho predplatiteľa. Viac ako tri štvrtiny predplatiteľov uvedených na hárku boli podniky, mestské úrady, policajná stanica v New Haven a pošta.
Rozmýšľate aký hrubý mohol byť zoznam s 50 menami? Nebudeme vás napínať, bol to len jeden hárok papiera. Jeden z mála zachovaných výtlačkov prvého telefónneho zoznamu sa v roku 2008 predal na aukcii za 170 500 dolárov, čím sa stal jednou z najdrahších kníh, aké sa kedy predali.
Už po 9. mesiacoch sa počet predplatiteľov v The New Haven District Telephone Company zvýšil takmer osemnásobne a spoločnosť sa opäť zapísala do histórie vydaním telefónneho zoznamu. Brožúra mala už 40 strán, obsahovala mená 391 predplatiteľov, ale i podrobný návod, ako správne ovládať telefónne slúchadlo, pretože táto technológia bola stále nová, pre väčšinu používateľov neznáma.
Po skromných začiatkoch s telefónmi sa na prelome storočí technológia osvedčila a začala masovo používať. Do roku 1910 bolo v USA zaznamenaných v telefónnych zoznamoch viac než 7 000 000 účastníckych čísel. Pre zaujímavosť, už v roku 1886 prišli na svet Zlaté stránky. Ich prvý oficiálny zoznam dal dokopy Reuben H. Donnelley.
Dnes je to všetko história, ale rozhodne stojí za pripomenutie. Dokonca už ani na Slovensku nikto nepoužíva telefónne zoznamy, všetko si nájdeme v zázračnom smartfóne, vygúglime, alebo nájdeme na sociálnych sieťach.
Ďalšie zaujímavé články nájdete v našej rubrike HISTORICKÝ DEŇ, kde vám prinášame rôzne prelomové udalosti, zariadenia a stroje z technologického sveta.