Spoločnosť SpaceX podnikla kroky, aby zabránila ukrajinskej armáde využívať satelitnú internetovú službu Starlink na ovládanie vojenských dronov počas vojny s Ruskom, uviedla minulý týždeň prezidentka spoločnosti Gwynne Shotwell.
Prezidentka a prevádzková riaditeľka SpaceX počas konferencie vo Washingtone, D.C. uviedla, že satelitná internetová služba Starlink od SpaceX, ktorá poskytla ukrajinskej armáde širokopásmovú komunikáciu pri jej obrane proti ruskej armáde, nikdy nebola určená na využitie v zbrojných systémoch.
Internetové pripojenie Starlink, ktoré SpaceX promtne a veľmi flexibilne poskytlo Ukrajine krátko po začiatku vojnového konfliktu, zostáva kľúčovou, no spornou súčasťou jej telekomunikačnej infraštruktúry. Rusko tento druh pomoci zo strany SpaceX samozrejme vníma s nevôľou a zdá sa, že zakladateľ a generálny riaditeľ SpaceX Elon Musk je v neľahkej situácii. Navyše väčšinu nákladov na hardvér a prevádzku siete Starlink na Ukrajine dotuje firma z vlastných zdrojov. Do konca roka 2022 to malo byť až 100 miliónov USD a SpaceX darovala Ukrajine zhruba 20-tisíc terminálov.
Keď však chcel Musk vlani na jeseň bezplatnú prevádzku Starlink pre Ukrajinu ukončiť a žiadal príspevok zo strany vládnych inštitúcií, stal sa terčom kritiky. Vzápätí svoj postoj otočil a oznámil: „Do pekla s tým… aj keď je Starlink stále stratový a ostatné spoločnosti dostávajú miliardy z peňazí daňových poplatníkov, naďalej budeme dotovať ukrajinskú vládu zadarmo.“
Teraz však SpaceX opäť pritvrdzuje. Komentáre prezidentky SpaceX Gwynne Shotwell znovu rozprúdili diskusiu, pričom sa pripojil aj generálny riaditeľ Elon Musk a významný bývalý astronaut NASA Scott Kelly. Kelly, ktorého dvojča Mark Kelly je demokratickým senátorom USA za Arizonu, strávil od 27. marca 2015 do 2. marca 2016 takmer rok na ISS.
Scott Kelly vyzval Muska, aby obnovil plnú funkčnosť svojich satelitov Starlink. „Obrana pred genocídnou inváziou nie je útočná schopnosť. Je to prežitie,“ argumentoval Kelly.
„Starlink je komunikačná chrbtica Ukrajiny,“ napísal Musk na Twitteri a povedal, že SpaceX „neumožní eskaláciu konfliktu, ktorý môže viesť k 3. svetovej vojne“. „Nevyužili sme naše právo ich vypnúť,“ poznamenal Musk v samostatnom tweete.
Gwynne Shotwell minulý týždeň povedala, že SpaceX bola naozaj potešená, že môže poskytnúť Ukrajine konektivitu a pomôcť jej v boji za slobodu. Zároveň však zdôraznila, že Starlink „nikdy nebol zamýšľaný ako zbraň“.
Faktom je, že „bez spojenia, niet velenia“, ako vedia všetci, čo absolvovali službu v armáde. Takže armádne využitie telekomunikačných družíc nie je obmedzené len na navádzanie dronov, rakiet a iných zbraní.
V rozhovore Shotwell(ová) povedala, že používanie siete Starlink Ukrajinou ako komunikačný systém pre armádu je v poriadku. „Naším zámerom však nikdy nebolo, aby ho použili na útočné účely,“ povedala prezidentka SpaceX. Konkrétne pripomenula využitie Starlinku Ukrajincami na pripojenie dronov a identifikáciu a ničenie nepriateľských cieľov.
Hovorca SpaceX poukázal na zmluvné podmienky využívania Starlink pre USA, popisujúce úpravy vybavenia alebo služby, ktoré by boli v rozpore s exportnými zákonmi USA.
„Starlink nie je navrhnutý ani určený na použitie s útočnými alebo obrannými zbraňami alebo v iných porovnateľných konečných aplikáciách,“ uvádza sa v dokumente podmienok služby Starlink pre USA.