Reklama

Aj majster tesár sa utne: Keď Apple vyrobí gýč, stojí to za to

Zdroj | Stefanos Nt/Unsplash
Richard Pliešovský
Zdroj | Stefanos Nt/Unsplash
Zdroj | Stefanos Nt/Unsplash

Apple je synonymom pre kvalitné zariadenia, ktoré okrem spoľahlivosti (a vysokej ceny) prinášajú používateľom dennodennú radosť z ich prepracovaného dizajnu. To je však len jedna, krajšia, strana úspechu.

Ani Apple sa nevyhol katastrofám, prepadákom a výrobkom, ktoré vyvolávali viac úškrnov, ako by ich tvorcovia chceli. Pripravili sme zoznam šiestich najhorších produktov od Apple. Tešíte sa?

6.

Apple QuickTake 200

Obsah pokračuje pod reklamou

Digitálny fotoaparát Apple QuickTake 200 naozaj nevyzerá ako dizajnový skvost od Apple z tohto desaťročia. V roku 1994 väčšina používateľov riešila iné problémy, ako snímanie digitálnych fotografií a preto sa táto myšlienka pohybovala skôr v rovine sna, ako dostupnej reality. Aj v tomto prípade bránila väčšiemu úspechu cena, v čase príchodu na trh to bolo 749 dolárov. Druhou brzdou bol jednoduchý fakt, že technológie, ktoré by umožnili využitie digitálnych fotografií neboli dostupné.

Zdroj | Jared C. Benedict

Pod neúspech sa tiež pripísali niektoré funkčné obmedzenia, QuickTake neposkytoval náhľady nasnímaných fotografií, nemal funkcie zoomu a zaostrovania. Jeho rozlíšenie bolo tiež dosť zlé, bolo to len 640 x 480 px (0,3 Mpx). Nakoniec sa stal z QuickTaketo veľký neúspech. Napriek tomu ho časopis Time definoval ako „prvý spotrebiteľský digitálny fotoaparát“ a zaradil do zoznamu 100 najväčších a najvplyvnejších prístrojov od roku 1923 po súčasnosť.

5.

Macintosh TV

Apple vyrábal naozaj všeličo, ale Macintosh TV patrí medzi jeho najväčší omyl a prepadák v histórii biliardového Apple. Je to tiež adept na najmenej zrozumiteľný (z pohľadu používateľa) výrobok. Je to telka? Tak prečo Macintosh? Je to Mac? Tak prečo je v názve TV?

Zdroj | Apple

Macintosh TV bol počítač, ktorý umožňoval pozerať televíziu. Dnes v podstate normálna vec, v čase počítačového stredoveku unikát. Macintosh TV sa totiž predstavil v roku 1993. Ako určite tušíte, problémov bolo viacero. Zariadenie bolo príliš mrzké na televízor, ktorý by ste si dali do stredu miestnosti. Išlo o naozaj veľký kus hardvéru s pomerne malým displejom. Mimochodom, bol to 14″ Sony Trinitron CRT. Vyrobila sa ich len 10 000 kusov. Nech mu je zem v technologickom múzeu rovná.

4.

Apple Newton

Newton mal byť výkonný osobný digitálny asistent (PDA), ktorý by pomohol ľuďom nebyť neustále pri počítačoch. O smartfónoch vtedy ešte nikto nechyroval. Namiesto toho, aby priniesol technologickú alternatívu, prinášal za vysokú cenu obrovskú nespoľahlivosť. Jeho softvér nikdy nefungoval tak, ako to Apple propagoval. Išlo najmä o rozpoznávanie rukopisu, ktoré bolo také katastrofálne, až si zaslúžilo zmienku v Simsonovcoch.

Zdroj | Apple

Väčšina zariadení Newton bežala na ARM 610 RISC. Z dnešného pohľadu môžeme povedať, že Newton bol neohrabaným predchodcom tabletu. Jeho cena (699 dolárov) zodpovedala iPadu, ale určite nie málo funkčnému PDA. Keď sa v roku 1998 vrátil Steve Jobs do Apple, bola to prvá vec, ktorú vyradil z portfólia spoločnosti.

3.

Twentieth Anniversary Macintosh

Ako naznačuje názov, nešlo o produkt, ktorý sa mal masovo predávať. V slušnej spoločnosti sa o cene nemá hovoriť, ale toto je presne ten prípad, na ktorý sa vzťahuje výnimka. Apple poňal oslavu 20. výročia Macintoshu po svojom, nacapil naň cenovku 7 499 dolárov.

Limitovaná edícia osobného počítača Twentieth Anniversary Macintosh (TAM) bola predstavená v roku 1997 pri príležitosti 20. narodenín Apple. Vybavený bol 250 MHz procesorom PowerPC 603ev a 12,1″ LCD displejom s rozlíšením 800 x 600 px. CD mechaniku Apple floppy SuperDrive dopĺňal 2 GB pevný disk, TV/FM tuner, S-Video vstupná karta a audio systém Bose vrátane dvoch reproduktorov a subwoofera zabudovaného do externého zdroja. TAM priniesol jedinečnú klávesnicu so 75 klávesmi, ktorá mala kožené opierky dlaní a trackpad namiesto myši. Rozšíriteľnosť bola možná prostredníctvom 7″ PCI slotu a Apple Communication slotu II pre pridanie Ethernetu.

Zdroj | YouTube
Obsah pokračuje pod reklamou

Anniversary Mac predstavoval prvé náznaky konceptu all-in-one a napriek diskutabilnému vzhľadu prinášal niekoľko zaujímavých dizajnových rozhodnutí. Cena za tento počítač však bola astronautická a aj dnes sa pri nej nejednému z nás zatočí hlava. Neskôr bola cena TAM znížená na 3 499 diárov a nakoniec po ukončení predaja v marci 1998 bola jeho cena znížená na 1 995 dolárov. Používateľom, ktorí zaplatili plnú cenu a po drastickom zlacnení sa sťažovali Apple, bol ako kompenzácia darovaný špičkový PowerBook. Vďaka svojmu nekonvenčnému dizajnu sa TAM objavil v mnohých filmoch a televíznych seriáloch (Priatelia, Seinfeld, Batman & Robin, Children of Men a pod.).

2.

Bandai Pipin

Herná konzola Bandai Pipin dokazuje, že ani Apple nedokáže predať čokoľvek za akúkoľvek cenu. Apple Bandai Pippin bola predstavená v roku 1996 a chcela konkurovať zavedeným značkám ako je PlayStation, N64 a Sega Saturn.

Zdroj | Apple

Problém s Pipinom bol v tom, že bol drahší ako všetky tieto konzoly (stál 599 dolárov) a z veľkej časti ponúkal iba hry ako Mr. Potato Head Saves Veggie Valley. Ak ste o tejto hre nikdy nepočuli, vedzte, že to nebolo presne Final Fantasy VII a Super Mario 64. Pipin bola pomerne výkonná mašinka, ale cenovka a nedostatok hier ho zabili.

1.

Apple III

Počítač Apple II bol oceňovaný produkt od Apple a zaznamenal komerčný úspech. Jeho nasledujúca generácia však predstavovala katastrofu. Ani nie dizajnovú (vtedy sa dizajn počítačov a tech výrobkov vnímal úplne inak ako dnes) ale funkčnú. Na svedomí ju nemal nik iný, ako sám Steve Jobs. Ten sa rozhodol odstrániť všetky ventilátory a chladiace otvory! Namiesto toho mal na chladenie komponentov postačovať fakt, že šasi bolo z tenšieho materiálu.

Zdroj | Apple

Výsledok? Počítač sa po chvíli používania doslova roztápal. Spoluzakladateľ Apple Steve Wozniak pri jednej príležitosti povedal, že 100 % predaných Apple III nakoniec zlyhalo. Spoločnosť stáli opravy Apple III 50 miliónov dolárov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.