Vodu káže, víno pije? Ukazuje sa, že softvér Ministerstva vnútra SR v aplikácii eID klient porušuje autorské práva. Aplikácia slúži na zabezpečenú komunikáciu s portálom slovensko.sk, na tento bizarný aspekt nerešpektovania autorských práv upozornilo fórum slovensko.digital.
V nasledujúcom texte si v krátkosti povieme o čo ide a prečo ide o porušovanie autorských práv. Zodpovieme aj otázku, ktorá sa natíska: Porušujú právo aj používatelia e-governmentu, ak využívajú štátny eID klient?
Štát v aplikácii eID klient používa knižnicu OpenPACE. Je to free softvérová knižnica, ktorá dodržiava protokol PACE, ktorý umožňuje overenie a následné prihlásenie používateľa. A to je problém, pretože ako portál slovensko.digital pripomína, „knižnica OpenPACE je distribuovaná pod licenciou GPLv3, nemožno ju kombinovať s neslobodným softvérom akým je eID Klient. Napriek tomu sa v septembri 2022 vo verzii 4.0 táto knižnica objavila“.
OpenPACE je pre používateľov k dispozícii pod licenciou GPLv3, jeho autori ho môžu poskytnúť aj v inej licencii, prítomnosť kódu teda nemusí nevyhnutne znamenať porušovanie autorských práv. Pisateľ príspevku sa minulý rok na jeseň opýtal autora OpenPACE, či je „distribúcia jeho diela ako súčasti slovenského štátneho eID klienta v poriadku. Nuž, nebola. O ničom nevedel, eID klient jeho autorské práva porušoval. Bol teda akýmsi pirátskym softvérom z dielne štátu“.
Možností ako napraviť porušovanie práv je viacero, stáči, ak sa zverejní zdrojový kód eID klienta pod slobodnou licenciou; dohodne s autormi OpenPACE na inej licencii, ktorá dovolí kombináciu s neslobodným softvérom; alebo sa nahradí knižnica kódom neporušujúcom právo.
Komunikácia s Ministerstvom vnútra ukázala (okrem iného), že v zozname knižníc, ktoré sú využívané v eID klientovi je aj knižnica Qt s licenciou LGPLv3.
Na vysvetlenie, Qt je knižnica slúžiaca okrem iného na programovanie používateľského rozhrania, vďaka nej sa dá používať eID klient v rôznych operačných systémoch. K dispozícii je v komerčnej verzii, alebo pod slobodnou licenciou, volá sa LGPL. Za dodržania presne stanovených podmienok je možné využiť ju i s proprietárnym (neslobodným) softvérom.
Štátny eID klient, ale zjavne spomenuté podmienky nespĺňa. Ak sa pokúsite program spustiť s inou, ale kompatibilnou verziou Qt, uvidíte chybové hlásenie. Autor konštatuje, že „eID klient pri štarte kontroluje integritu viacerých spustiteľných súborov a ukončí sa, ak narazí na neznámu kópiu knižnice. Tým pravdepodobne porušuje licenciu LGPL a zostáva pirátskym softvérom.“
Opäť sa tu ponúkajú viaceré riešenia. Pisateľ príspevku „Piráti z ministerstva – ako štátny eID klient (ne)rešpektuje autorské práva“ vymenováva štyri, pričom za najlepšie považuje hneď prvé riešenie.
- Zverejniť kompletný zdrojový kód eID klienta pod slobodnou licenciou.
- Zmeniť eID klienta tak, aby bol v súlade s LGPL. To znamená najmä umožniť jeho spúšťanie s inými (i upravenými) kompatibilnými verziami Qt.
- Zaplatiť za komerčnú licenciu Qt, ktorá žiadne takéto „obmedzenia“ nemá.
- Nahradiť knižnicu iným kódom bez „problémovej“ licencie.
Porušujú právo aj používatelia eID klienta?
Štát z nás, napriek tomu, že sám porušuje autorské právo, pirátov neurobil. Spomínané knižnice teda môžeme používať, aj keď je porušované licenčné právo. Od verzie 4.5 štát už nebude v aplikácii eID klient knižnicu OpenPACE využívať.