Reklama

Toto je najväčšia chyba, ktorú zrejme aktuálne robíte na internete

Zdroj | Getty Images/Unsplash
Richard Pliešovský
Zdroj | Getty Images/Unsplash
Zdroj | Getty Images/Unsplash

Internet je úžasný priestor, ktorý prináša veľa zábavy, informácií a ďalšie nekonečné možnosti. Zároveň ale predstavuje riziko, obrazne povedané internet je pootvorené okno do vášho súkromia, ktoré láka podvodníkov a kyberzločincov.

Dnes je Medzinárodný deň bezpečnejšieho internetu, ktorý pripomína, že by ste mali pristupovať na internet tak, aby vám nikto neuniesol účet, nepripravil vás o peniaze, alebo nezašifroval vaše cenné dáta. Napriek tomu nie je používanie jedinej funkcie, ktorá zvýši bezpečnosť stále samozrejmosťou. Viete, o ktorú ide?

Nie je to nič iné ako 2-faktorová autentifikácia. Na prvé počutie to môže znieť veľmi komplikovane, ale opak je pravdou. Vďaka tomuto jednoduchému nástroju posuniete zabezpečenie vašich on-line účtov o úroveň vyššie.

Obsah pokračuje pod reklamou

O čo ide?

2-faktorová autentifikácia, známa aj pod skratkou 2FA, je doplnkový mechanizmus predstavujúci dodatočný prihlasovací kód. Ide tak o druhú líniu ochrany vašich osobných informácií. 2FA predstavuje krátke, zvyčajne 6-miestne, číslo. Systém je založený na princípe, že ak niekto získa vaše meno a heslo, musí zadať ešte autentifikačný kód. Ten príde po novom prihlásení na vami vybrané zariadenie, zvyčajne na smartfón, alebo e-mail. Dané heslo pozná svoje meno, s ktorým sa prihlási do webovej služby. Prístup na chránený účet má potom len ten, kto niečo vie (heslo) a zároveň niečo má (mobil, resp. kód na 2FA).

V súčasnosti ponúka prakticky každá služba možnosť zabezpečenia účtu cez 2FA. Ako si ho aktivujete na Facebooku? Kliknite na Ponuka > Rýchle nastavenie súkromia > Používať dvojstupňové overenie. Systém vás požiada o číslo alebo e-mailovú adresu a heslo. Po zadaní údajov sa objaví ponuka, kde si môžete vybrať overovanie cez appku, alebo SMS.

Odporúča sa overovanie cez aplikáciu, veľmi dobrou voľbou je bezplatný Google Authentificator (Android, iOS). V mojom prípade som na smartfóne otvoril Authentificator, naskenoval QR kód Systém vygeneroval 6-miestny kód, ktorý som zadal do aplikácie na Facebooku. Systém následne potvrdil, že dvojstupňové overenie je zapnuté.

Takto podobne si to viete urobiť prakticky v každej službe, vrátane Instagramu, TikToku, Gmailu, ale aj v cloudových účtoch, či v účtoch Google alebo iOS.

Pozrite si

Toto je 200 najpoužívanejších hesiel na Slovensku za rok 2022, je tam aj vaše?

Kto ponúka 2FA

Nič nie je 100-percentné, takže ak nechcete dávať hekerom šancu odchytiť SMS-ku s kódom, využite softvérové 2FA prostriedky. Jednou z najobľúbenejších nástrojov je spomínaný Google Authentificator. Aplikácia je dostupná pre Android, aj iOS. Aktivujete si ju tak, že povolíte 2FA na svojich účtoch (Gmail, Facebook, Twitter a pod.) a cez aplikáciu nasnímate QR kód. Odvtedy ste chránení novou vrstvou ochrany. Authentificator vygeneruje kódy, ktoré budete musieť zadať pri každom prihlásení do danej služby. Postup na nastavenie pre iPhony a iPady je pekne rozpísaný tu.

Bezpečnostní experti odporúčajú 2FA, pretože heslá sú často ukradnuté alebo ľahko uhádnuteľné a prihlasovacie údaje chránené iba heslom sú zraniteľné. Je dobré riadiť sa ich radou, najmä keď nič nestojí a je veľmi ľahké ju začať používať.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.