Nová kryptomena by mala uľahčiť cezhraničné transakcie niektorým krajinám. Účinne sa tak vlády vyhnú používaniu amerického dolára a ktovie, čo ešte budúcnosť tohto spojenia prinesie.
Iránska centrálna banka sa rozhodla spojiť s ruskou vládou a vytvoriť spoločne kryptomenu, ktorá by bola krytá zlatom a ušetrila by kopec byrokracie. Vytvorili by si tak vlastnú menu, ktorou by obchodovali na Perzskom zálive medzi sebou. Vyhli sa tak doláru a sankciám.
Riaditeľ ruskej asociácie kryptopriemyslu a blockchainu, Alexander Bražnikov, sa vyjadril, že kryptomena krytá zlatom by mala vzniknúť ako stablecoin. Stablecoiny sú väčšinou však naviazané na fiat meny alebo nejaké drahé kovy.
Anton Tkačev, ruský zákonodarca a člen výboru pre informačnú politiku, informačné technológie a komunikáciu, ale zase vyrukoval s tým, že spoločné obchodovanie v novej mene, stablecoine, by bolo možné len v jednom prípade. A to je regulácia digitálnych aktív v krajine.
Viackrát sa už táto diskusia odložila, no dolná komora ruského parlamentu vo všetkých záujmoch opäť prisľúbila, že v tomto roku 2023 sa pozrie regulácií v Rusku bližšie na zúbok. Legalizovanie kryptomien by sa tak malo v Rusku uskutočniť podľa všetkého do konca roka.
Ešte minulý rok bola Ruská banka proti akémukoľvek legalizovaniu kryptomien v krajine, no zároveň sa objavil návrh na používanie stabelcoinov krytým zlatom. A máme to tu.
Čo je však najkomickejšie na týchto dvoch krajinách?
Ako Rusko, tak aj Irán, zakázali svojim občanom používať na platby Bitcoin a stablecoiny ako Tether. A oni sami idú teraz prijať krypto na zahraničné platby. Keby len to. Aj ho vymyslieť.
Čo však majú ešte v pláne je, vytvoriť CBDC – digitálny rubeľ.
Rusko okrem toho uvažuje aj použitie rubľa plus juanu na obchodovanie s Čínou.
Poslednou dobou sa o tomto uvažuje na blízkom východe. Saudskoarabský minister financií, Mohammed Al- Jadaan sa vyjadril, že sú v krajine otvorený možnosti obísť transakcie s americkým dolárom a zlepšiť tak obchod na celom svete.
Obchodný riaditeľ Kinesis Money, Jai Bifulco, vyslovil zaujímavú tézu na túto tému: „Zdá sa pravdepodobné, že medzi národmi uvidíme viac dohôd o používaní stablecoinov na báze zlata v obchode. Koniec koncov, ľudia ako Čína, Irán a Rusko majú zjavnú motiváciu ukončiť hegemóniu amerického dolára.