- #Bezpečnosť na internete
- 3 min.
- 19.1.2023
"Si to ty na videu?“ - Správu s takýmto textom neotvárajte! Prečo?
S podvodmi sa stretávame takmer všade a na všetkých možných platformách. To je aj prípad obľúbenej četovacej aplikácie Facebook Messenger, kde sa podvod vydáva za správu od priateľa. O čo ide?
Správa totiž znie: „Si to ty na tom videu?“, pričom spolu s tohto správou je poslaný aj webový odkaz. Ten je zdanlivo presmerovaný na sociálnu sieť TikTok. Týmto podvodom sa začala zaoberať aj známa slovenská spoločnosť ESET.
Tento podvod je aktuálne vo zvýšenej miere v susednom Česku, ale v minulosti sa podobné prípady objavili aj na Slovensku. Je však veľká pravdepodobnosť, že sa podobné podvody objavia aj u nás.
Čo sa stane, ak kliknete na spomínaný odkaz? V prípade mobilného zariadenia ide s najväčšou pravdepodobnosťou o podvodnú propagáciu legitímnej VPN služby. Otvorí sa vám stránka podobná prehrávaču YouTube. Aby ste si však mohli pozrieť video, dostanete výzvu na inštaláciu tejto VPN aplikácie.
Spoločnosť ESET ale zaznamenala aj prípady, kedy smerovanie odkazu viedlo na zavádzajúce herné alebo výherné portály s povinnou registráciou a platením fixného týždenného poplatku formou prividelnej SMS správy.
Iné presmerovanie sa týka používateľov dektopu. Tam to vo väčšine prípadov smeruje na obsah pre dospelých, napríklad na video portáloch, platených četoch a zoznamkách.
Takýto typ útoku dokáže totiž napáchať okrem propagácie VPN služby aj veľké škody. V minulosti sa objavili napríklad prípady, keď používateľov presmerovalo do falošného prihlasovacieho okna na Facebook, kde útočníkom odovzdali svoje prihlasovacie údaje.
Ondrej Kubovič, špecialista na digitálnu bezpečnosť spoločnosti ESET, vysvetľuje, že ak ste správu dostali od vášho priateľa, neznamená to, že z jeho profilu píše útočník. Ten prístup do profilu nezíska hneď po rozkliknutí linku, ale ide len o presmerovanie obete na rôzne stránky.
Skôr k nemu dôjde, ak sa obeť nachytá a nainštaluje si nejakú škodlivú aplikáciu do zariadenia a tá následne použije jej zoznam kontaktov. Ak ste náhodou klikli na odkaz, nesťahujte žiadne aplikácie, neprihlasujte sa na odber žiadnych služieb a nevypĺňajte svoje prihlasovacie údaje. V takomto prípade sa nemusíte ničoho obávať. Napriek tomu je ale lepšie danú stránku zatvoriť a zariadenie preskenovať bezpečnostným softvérom.
Je tu aj pár znakov, vďaka ktorým spoznáte, že ide o podvodnú správu. Sú to napríklad gramatické chyby, správa odkazuje na inú webovú stránku, než akú označuje daný odkaz a správa prichádza od priateľa, s ktorým si na danej sociálnej sieti bežne nepíšete.