Reklama

Posledný muž na Mesiaci bol syn Slováka

Zdroj | NASA
Richard Pliešovský
Zdroj | NASA
Zdroj | NASA

Eugene Andrew Cernan sa narodil 14. marca 1934 v Chicagu. Cernan sa preslávil tým, že sa stal jedenástym a zároveň posledným človekom, ktorý kráčal po Mesiaci. Nie je to ale jeho jediný úspech. Do vesmíru letel niekoľkokrát. Dnes si pripomíname 6 rokov od jeho úmrtia.

Eugene bol synom Andrewa Georgea Cernana a Rose Cernanovej. Otec, dozorca námorného zariadenia, bol rodák z Vysokej nad Kysucou, matka pochádzala z Čiech.

Predtým, ako sa Cernan stal astronautom, vyštudoval bakalársky titul v odbore elektrotechnika na Purdue University. Následne vstúpil do amerického námorníctva. Po leteckom výcviku slúžil ako stíhací pilot. V roku 1963 získal titul Master of Science v odbore leteckého inžinierstva na US Naval Postgraduate School. Ako námorný letec zaznamenal 5 000 hodín letu a 200 pristátí na lietadlových lodiach. Po dosiahnutí hodnosti kapitána odišiel z námorníctva, to sa písal rok 1976.

Obsah pokračuje pod reklamou

V októbri 1963 vybrala NASA Cernana ako jedného zo skupiny astronautov, ktorí sa mali zúčastniť vesmírnych programov Gemini a Apollo. Keď sa prvýkrát dostal v roku 1966 do vesmíru, bol najmladším Američanom, ktorému sa to podarilo, mal 32 rokov.

Cernan si užil cestu do vesmíru trikrát. V júni 1966 ako pilot Gemini 9A, potom ako pilot lunárneho modulu Apolla 10 v máji 1969 a ako veliteľ Apolla 17 v decembri 1972. Vtedy išlo o posledné pristátie Apolla na Mesiaci. Cernan bol tiež záložným členom posádky vesmírnych misií Gemini 12, Apollo 7 a Apollo 14.

Cernan sa dostal na pozíciu pilota v Gemini 9A potom, ako hlavná posádka (Elliot M. See Jr. a Charles A. Bassett II) tragicky zahynula pri havárii lietadla štyri mesiace pred štartom. Zaujímavé je, že Eugene odmietol ísť na Mesiac ako pilot lunárneho modulu Apolla 16. Chcel veliť vlastnej misii aj s rizikom, že sa na Mesiac už nikdy nedostane. Ako vieme, podarilo sa mu to naozaj „el-te-té“, misia Apolla 17 bola posledná. Nasledovali finančné škrty v NASA, ktoré úplne odstavili lety na Mesiac.

Zdroj | Harrison H. Schmitt/NASA

O „našom Čerňanovi“ sa hovorí, že bol ľahkomyseľný, mal rád riziko a prekonal niekoľko rekordov, napríklad najdlhší let pri pristátí na Mesiaci (skoro 302 hodín) a najdlhšie mimovozidlové aktivity na povrchu Mesiaca (22 hodín a 6 minút). Cernan tiež vytvoril rekord 566 hodín vo vesmíre, z toho 73 na povrchu Mesiaca.

Pri prenasledovaní delfína havaroval s vrtuľníkom, v Bielom dome sa mu podarilo spadnúť zo zábradlia, ale postaral sa aj o to, aby výstupy do vesmíru a prechádzky po povrchu Mesiaca vyzerali ako každodenná rutina.

Cernan po odchode z námorníctva žil v Piney Point (predmestie Houstonu). V roku 1981 založil Cernan Corporation, v rokoch 1994 až 2000 bol predsedom Johnson Engineering Corporation. V ABC sa venoval správam týkajúcich sa vesmíru, prednášal, podieľal sa na mnohých dokumentárnych filmoch, s Donom Davisom napísal v roku 1999 autobiografiu Posledný muž na Mesiaci (The Last Man on the Moon).

Pozrite si

Bude sa už počas nasledujúceho desaťročia žit na Mesiaci?

V kongresovom svedectve z roku 2010 spolu s Neilom Armstrongom (zomrel v roku 2012), kritizoval plán vtedajšieho prezidenta Obamu. Ten chcel zrušiť program NASA posielať astronautov späť na Mesiac a investovať do súkromných spoločností pre nové vesmírne technológie. Cernan označil rozhodnutie o rozpočte „skĺznutím k priemernosti“ a „návrhom pre misiu nikam“. Veľmi dobre vedel o čom hovorí.

Jeho misia Appolla 17 bola veľkým technologickým triumfom. Na Mesiac, po lete dlhom 400 000 km, vystúpil okrem neho aj geológ a prvý vedec vo vesmíre, Harrison H. Schmitt. Po postavení základne, ktorú poháňal jadrový pohon, začali tri dni prieskumu na roveri s televíznou kamerou, ale aj po vlastných nohách. Počas 22 hodín mesačných prechádzok nazbierali 113,4 kg hornín a pôdy, ktoré si odniesli domov. Zanechali experimenty, ktoré poskytovali údaje vedcom po celé roky.

Kapitán slovenského pôvodu fotografoval miesta pristátia a poslal na Zem prvé živé farebné televízne snímky z Mesiaca. Do lunárneho prachu napísal iniciálny svojej dcéry TDC (Teresa Dawn Cernan). Ak náhodou pôjdete okolo, zrejme ich tam ešte uvidíte.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.