Výskumníci prvýkrát pomocou vesmírneho teleskopu Jamesa Webba (JWST) NASA potvrdili exoplanétu. Planéta pomenovaná ako LHS 475 b sa nachádza vo vzdialenosti 41 svetelných rokov v súhvezdí Oktantu na južnej pologuli má takmer rovnakú veľkosť ako Zem a dosahuje 99 % zemského priemeru. Na optimizmus v súvislosti s podmienkami vhodnými pre život to, žiaľ, nestačí. Spomeňme si na Venušu, ktorá je takisto podobnej veľkosti ako naša planéta, pritom na jej povrchu panuje pekelná teplota a obrovský tlak.
Úlovok JWST nie je astronómom úplne neznámy. Existenciu tejto exoplanéty naznačili už skôr dáta zo satelitu pre výskum tranzitujúcich exoplanét TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite), ale vesmírny teleskop JWST jej existenciu definitívne potvrdil. Teleskop použil svoj spektrograf NIRSpec (Near-Infrared Spectrograph), ktorý zachytil planétu ľahko a jasne iba s dvoma pozorovaniami jej tranzitu popred hviezdu.
Podľa vedcov z Univerzity Johnsa Hopkinsa je exoplanéta LHS 475 b takmer rovnako veľká ako Zem, ale nachádza sa oveľa bližšie k svojej materskej hviezde, červenému trpaslíku. Teplota na jej povrchu je však výrazne vyššia, než na Zemi a mohla by pripomínať Venušu.
S vysokou teplotou súvisí aj otázka atmosféry exoplanéty LHS 475 b. Spomedzi všetkých fungujúcich teleskopov je iba JWST schopný charakterizovať atmosféry exoplanét veľkosti Zeme. Vedci sa pokúsili posúdiť, čo je v atmosfére planéty, analýzou jej prenosového spektra.
Ako vedci zbadajú vzdialenú planétu? Pozorovaním zmien svetla, keď obieha okolo svojej hviezdy. Svetelná krivka z blízkeho infračerveného spektrografu vesmírneho teleskopu Jamesa Webba (NIRSpec) ukazuje zmenu jasu hviezdneho systému LHS 475 v priebehu času, keď planéta prechádzala pred hviezdou 31. augusta 2022. Ilustrácia: NASA, ESA, CSA, L. Hustak (STScI)
Hoci údaje ukazujú, že ide o terestrickú planétu veľkosti Zeme, existenciu atmosféry, ani jej zloženie zatiaľ ďalekohľad nedokázal zistiť. Je možné, že exoplanéta nemá atmosféru pozemského typu a zrejme nemá ani hustú metánovú atmosféru, akú má napríklad Saturnov mesiac Titan.
Výskumný tím teraz pracuje s dvoma hypotézami. Podľa prvej planéta nemá žiadnu atmosféru. Druhá pripúšťa, že by mohla mať atmosféru z čistého oxidu uhličitého.
Aby sa potvrdila, alebo vyvrátila niektorá verzia, sú potrebné ešte presnejšie merania. Výskumníci plánujú získať ďalšie údaje o spektrách z exoplanéty LHS 475 b pri nadchádzajúcich pozorovaniach počas tohtoročného leta.