- #VIDEO TECHBOX
- 10 min.
- 12.1.2023
Nestihli ste sledovať CES 2023? Toto je náš výber toho najlepšieho!
CES 2023 je za nami a napriek tomu, že sme sa na nej nezúčastnili, o novinkách z nej sme vás však na našom webe pravidelne informovali a treba povedať, že nebolo ich vôbec málo.
Presne preto sme si dnes pre vás pripravili článok, v ktorom si spravíme miernu rekapituláciu výstavy a pozrieme sa na novinky, ktoré sa nám najviac páčili alebo priniesli do sveta technológií najväčšie inovácie, poďme na to.
Začneme kategóriou, ktorá má vždy čestné miesto na takmer každej technologickej výstave, monitory. Výrobcovia sa však už nepredbiehajú už len v tom kto urobí čo najväčší monitor s čo najlepším zobrazením ale aj v tom, kto doň zahrnie čo najviac technológií.
Samsung tohto roku predstavil herný monitor Samsung Odyssey OLED G9, ktorý ako z názvu vyplýva konečne prináša OLED panel do herných monitorov, vec na ktorú sme všetci čakali. Tento konkrétny kúsok má zakryvený displej s uhlopriečkou 49“ pomerom strán 32:9 a obnovovaciu frekvenciu na úrovni 240 Hz.
Ako som však hovoril nie je to len o paneli samotnom a preto nájdete v monitore zabudovanú platformu Smart Hub a Samsung Gaming Hub, vďaka ktorým budete mať okamžitý prístup k službám ako Prime Video, Netflix, YouTube, Xbox Game Pass či GeForce Now
Kórejský výrobca potom predstavil aj Odyssey Neo G9, úplne prvý Dual UHD herný monitor na svete s 8K UHD rozlíšením a pomerom strán 32:9 či ViewFinity S9, ktorý svojim dizajnom aj funkciami vrátane veľmi presnej kalibrácie farieb bude priamo konkurovať ProDisplay XDR od Apple.
Druhou veľmi populárnou kategóriou sú televízory a pri nich platí v podstate to isté čo aj pri monitoroch. Okrem stále lepšieho obrazu sa do nich dostávajú aj technológie, ktoré z nich robia skutočné domáce multimediálne stanice.
Panasonic tento rok predstavil vlajkový model MZ2000, ktorý by mal oproti predchodcom poskytovať až o 150 % vyšší jas. Je to vďaka kombinácii technológie Micro Lens Array a modulu Master OLED Ultimate, ktorý si výrobca sám vyvinul. Rozlíšenie panela je 4K a obnovovacia frekvencia je na úrovni 120 Hz.
Hráči sa potešia aj kompatibilite s AMD FreeSync Premium, Nvidia G Sync či hernému režimu True Game Mode, ktorý by mal reprodukovať a vykresliť hry presne tak ako to zamýšľali ich vývojári. To isté potom platí aj v prípade Filmmaker módu.
Samsung predstavil celú plejádu nových modelov Neo QLED, Micro LED a QD OLED, takže ak si v novom roku plánujete kúpiť nový televízor od Samsungu budete mať z čoho vyberať.
Okrem špičkových panelov a najmodernejších technológií dostanú tohtoročné televízory od Samsungu aj jednočipový modul SmartThings pre Zigbee a Matter Thread. Pomocou aplikácie SmartThings si tak budete môcť prepojiť nielen zariadenia Samsung ale aj produkty tretích strán čo je paráda.
O všetkých produktoch, ktoré dnes spomíname si môžete viac video na YouTube kanáli TECHBOX.sk.
Presúvame sa do kategórie notebookov a tá bola tento rok plná skutočne zaujímavých a unikátnych kúskov.
Začneme ASUS-om, ktorý na výstave predstavil nové displeje určené aj pre notebooky s funkciou ASUS Spatial Vision. Taiwanskému výrobcovi sa týmto ako prvému vôbec podarilo spojiť 3D a OLED do jedného. Nakoľko sme v roku 2023 tak 3D technológia bude samozrejme fungovať aj bez použitia okuliarov.
Už teraz vieme, že nový displej sa objaví vo vlajkovom modeli pre kreatívcov Pro Art StudioBook 16 či pre profesionálov zameranom VivoBook Pro 16X 3D OLED.
Lenovo tento rok predstavilo hneď niekoľko unikátnych kúskov. Medzi nimi napríklad Yoga Book 9i, ktorý kombinuje dva OLED displeje do jedného zariadenia.
Konkrétne ide o 13,3“ 2,8K obrazovky, ktoré budete môcť vďaka 360 stupňovému pántu otáčať a používať ako budete chcieť. Ak by ste ale túžili po klasickejšom rozložení, na spodný displej si viete pripojiť odnímateľnú Bluetooth klávesnicu. Už teraz sa na tento produkt veľmi tešíme.
Ak by ste ale chceli klasickejšiu konštrukciu no stále by ste túžili po nejakom „zvrate“ je tu ThinkBook Plus Twist s otočným displejom. Na jednej strane zariadenia sa nachádza klasický 13,3“ dotykový OLED displej, ktorý bude skvelý na každodennú prácu.
Po otočení vás však nebude čakať prázdna plocha ale 12“ e-ink displej s obnovovacou frekvenciou 12 Hz. Ten budete môcť využiť napríklad na čítanie kníh, prehliadanie dokumentov či na jednoduchú prácu v prípade, kedy budú vaše oči potrebovať oddych od klasického displeja. Pri dlhšom používaní by tiež mohol výrazne predĺžiť výdrž batérie, čo je asi najväčšia výhra.
Sekciu ukončíme novými notebookmi Legion, nakoľko tie tento rok dostali naozaj zaujímavé vylepšenie. Okrem noviniek v podobe lepších displejov, procesorov, grafických kariet radu RTX 40 budú mať v sebe tohtoročné notebooky aj prvý dedikovaný AI čip s názvom LA AI. Ten by mal spolu s nástrojom Lenovo AI Engine + postarať o optimálnejšie vyladenie výkonu na základe strojového učenia a algoritmu.
Presúvame sa do kategórie áut, ktorá nie je na CES ani zďaleka tou hlavnou, no nakoľko technológie a autá idú ruka v ruke, má na tejto výstave určite svoje miesto.
Začneme konceptom BMW i Vision Dee, ktorý stelesňuje to, ako by mohla jedného dňa vyzerať digitalizácia automobilov. Ak ste v posledných dňoch zachytili o informácie o aute, ktoré mení farbu išlo práve o tento koncept. Na jeho karosérii sa totiž nachádza 240 samostatne ovládateľných E-ink panelov, ktoré dokážu v priebehu sekundy prepínať medzi 32 farbami .
Auto navyše pomocou digitálnych obličiek prejavovať emócie ako smútok, radosť či súhlas a takmer plynule s vami komunikovať. Dominantou je však jednoznačne HUD, ktorý sa tiahne celou šírkou predného skla a vie zobrazovať všetko od rozšírenej navigácie až po plne digitálne svety.
S lakom sa hral aj VW, ktorý predstavil konkurenta Tesla Model 3, ID.7. Ten by mal prísť v roku 2026 a podľa metodiky WLTP by mal mať dojazd na úrovni 700km.
Na vystavenom modeli bolo aplikovaných 40 vrstiev farby, z ktorých niektoré boli vodivé alebo mali izolačné vlastnosti. 22 oblastí tak disponovalo elektro-luminiscenciou, ktorá umožňuje rozsvietenie jednotlivých dielov karosérie. Na rozdiel od BMW sa však podobného lakovania v sériovom modeli pravdepodobne nedočkáme.
Na CES sme sa dočkali aj odhalenia novej značky AFEELA, ktorá je pomyselným dieťaťom koncernu Sony Honda mobility. Zároveň tiež ukázali prototyp prvého elektromobilu s „originálnym“ názvom, prototyp. Dozvedeli sme sa však, že bude vyvíjaný v spolupráci s Qualcommom a Epic Games. Obe spoločnosti budú pomáhať na poli mobility aj zábavy.
To najväčšie sme si nechali na koniec. Stellantis totiž na CES 2023 predstavil Ram 1500 Revolution BEV Concept, čiže elektrickú verziu ikonického pick-upu. Fungovať bude na 800V architektúre, vďaka ktorej bude jeho maximálny výkon nabíjania až 350 kW. V najvyššej konfigurácii bude poháňaný dvomi elektrickými motormi avšak už v štandarde je vybavený vzduchovým podvozkom.
Vnútri potom nájdete prémiové materiály a najnovšie technológie a nechýba ani možnosť plne autonómnej jazdy.
Dostávame sa do kategórie produktov, ktoré nás vyslovene zaujali a nechceli by sme aby ostali neopomenuté
Napríklad zariadenie Q-bear, ktoré vie pomocou AI preložiť detský plač. Dokáže identifikovať až štyri potreby: hlad, špinavá plienka, ospalosť a potreba pohodlia a definovať ich dokáže už 10 sekúnd od zistenia plaču.
Alebo kozmetické zariadenie Brow Magic od L’Oréal, ktoré využíva AR na vytvorenie a vykreslenie dokonalého obočia. Pomocou aplikácie naskenujete vašu tvár a následne si viete hrúbku, tvar alebo zakrivenie vášho obočia. Na tele zariadenia sa potom nachádza 2 400 miniatúrnych bodov, ktoré dokážu vytlačiť 1 200 bodov na palec.
Taktiež rolovacie OLED displeje od Samsungu, ktoré vedia za pár sekúnd zvýšiť svoju uhlopriečku hneď o niekoľko palcov. Samozrejme ide o koncept, no v budúcnosti môže ísť o zaujímavú alternatívu k skladacím displejom, ktorým Samsung aktuálne taktiež kraľuje.
Páčil sa nám aj nápad Aceru spojiť sedavé zamestnanie a cvičenie. Pracovný stôl eKinect BD 3 Bike Desk má totiž v sebe zakomponovaný stacionárny bicykel. Pri práci tak umožňuje používateľom cvičiť, a vytvárať tak kinetickú energiu, ktorá slúži na napájanie stola a nabíjanie zariadení.
Na záver spomenieme ešte zariadenie U-Scan, prvé domáce hands-free laboratórium na rozbor moču na svete. Náš moč totiž obsahuje viac ako 3 000 metabolitov, prostredníctvom ktorých dokáže zariadenia merať, sledovať a hodnotiť zdravotný stav človeka. Všetky dáta potom budete môcť preniesť do aplikácie Withings, kde budú spolu s ďalšími údajmi z iných produktov značky vytvárať komplexný obraz o vašom zdraví.
Všetky produkty sme vám podrobnejšie ukázali aj v novom videu na kanáli TECHBOX.sk: