Určite si pamätáte na príchod Windowsu 8, pretože s ním prišli aj (ne)populárne dlaždice, ktoré sa neskôr objavili aj v mobilnej verzii Windows Phone. Niektoré populárne veci však zmizli, čo Microsoft riešil jeho vylepšenou verziou s označením 8.1. Práve tejto verzii končí 10. januára 2023 podpora. Čo to presne znamená?
Aktualizácia Windows 8.1 prišla 18. augusta 2013, pričom znamenala návrat tlačidla Štart. Odvtedy sme od spoločnosti Microsoft dostali operačné systémy Windows 10 (číslo 9 Microsoft preskočil) a najnovší Windows 11.
Nová verzia väčšinou znamená to, že o tú najstaršiu sa spoločnosť prestáva starať, čo je prípad aj Windows 8.1. Takému Windowsu 7 skončila podpora už 14. januára 2020. Ukončenie podpory neznamená, že vám zariadenia prestanú fungovať, ale spoločnosť už na túto verziu nebude poskytovať technickú podporu a vydávať aktualizácie softvéru a opravy zabezpečenia.
V praxi to znemená, že počítač so systémom Windows 8.1 bez ďalších aktualizácií softvéru a zabezpečenia, počítač bude vystavené väčšiemu riziku vírusov a malvéru, teda sa môže stať pre útočníkov omnoho ľahším cieľom.
Mali by ste preto zvážiť, či už nemáte zariadenie príliš dlho a už nenastal čas na jeho výmenu. Ak používate počítať len na prehliadanie internetu alebo na jednoduchú kancelársku prácu, tak nový stroj môžete kúpiť už od asi 500 eur a bude vám spokojne slúžiť ďalších pár rokov.
Ak ste s aktuálnym zariadením spokojný alebo vám finančne nevychádza kúpa nového zariadenia, tak môžete aktualizovať na novšie verzie operačného systému Windows. Ak vaše zariadenie spĺňa minimálne požiadavky na daný operačný systém, stačí si už len zakúpiť oficiálnu licenciu a novú verziu nainštalovať.
Ak sa tak rozhodnete, odporúčame si všetko poriadne zálohovať. Aj keď by sa týmto krokom, teda inštalovaním novej verzie Microsoft Windows, nemalo nič vymazať, tak ako sa hovorí, istota je guľomet.
Ak sa pýtate na minimálne požiadavky systému Windows 10, tak sú to 1 GHz procesor, 1 GB RAM (32-bitový OS)/2 GB RAM (64-bitový OS), 16 GB úložiska (32-bitový OS)/32 GB úložiska (64-bitový OS), grafická karta s podporou DirectX 9.0 a displej s minimálnym rozlíšením 800 x 600 pixelov. Len pre informáciu, Windows 10 bude mať podporu do 14. októbra 2025.
Windows 11 je o niečo náročnejší a ku správnemu chodu potrebuje 1 GHz procesor, 4 GB RAM, 64-gigabajtové úložisko, grafickú kartu s podporou DirectX 12 a displej s minimálnym rozlíšením 720p a uhlopriečkou aspoň 9 palcov.