Hoci sa s menom Elona Muska často skloňujú jeho aktivity v Tesle, alebo „zemetrasenia“ v Twitteri po kúpe tejto sociálnej siete, pravdou je, že jeho vesmírna spoločnosť SpaceX je fenomén, ktorý vo svete nemá relevantnú konkurenciu. A to ani zďaleka. Nielen preto, že vytvorila sieť Starlink a vlastní viac funkčných satelitov, ako všetky ostatné súkromné firmy a štáty dokopy.
Keď viceprezident SpaceX Tom Ochinero na tohtoročnom World Satellite Business Week uviedol, že sa SpaceX v roku 2022 pokúsi dosiahnuť „niečo vyše 60 štartov“, znelo to ako mierne prestrelený zámer. Veď vlani spoločnosť dosiahla rekord v podobe 31 štartov, takže kadencia v priemere viac ako jeden štart týždenne vyzerala ako jedna z Muskových fantázií.
Dnes je jasné, že nový rekord v letoch do vesmíru naozaj padol, pretože v čase písania tohto článku už má SpaceX na konte 60 štartov kozmických rakiet – 59x letel Falcon 9 a 1x Falcon Heavy s vojenskou misiou USSF-44 a šesticou menších družíc. Novembrový let Falcon Heavy bol len štvrtým štartom najsilnejšej rakety SpaceX, ktorá mala až do misie NASA Artemis 1 s nosnou raketou SLS aj štatút celosvetového lídra.
Navyše SpaceX ukázala, že je schopná realizovať dva štarty s odstupom len pár hodín z kozmodrómov na Floride na východe a z Kalifornie (Vandenbergova kozmická základňa) na západe USA.
Posledný, v poradí 61. štart v roku 2022 sa uskutočnil práve dnes (30.12.2022 o 08:38 SEČ) potom, čo bol preložený termín štartu z 29. decembra. Falcon 9 pri ňom vyniesol na orbitu vo výške 497 km izraelskú monitorovaciu družicu EROS-C3. Tá sa neskôr vlastným pohonom dopraví na heliosynchrónnu dráhu.
S počtom 61 úspešných štartov sa SpaceX dostala na špicu rebríčka kozmických mocností a firiem v roku 2022, keď ju najtesnejšie prekonala len Čína, ktorá v tomto roku uskutočnila spolu 64 štartov. Z nich boli dva neúspešné, takže Čína úspešne letela do vesmíru 62x.
Tohtoročný rekord SpaceX však opäť nevydrží dlhšie ako niekoľko mesiacov, pretože v budúcom roku chce firma uskutočniť rovných 100 štartov. Okrem niekoľkých letov Falcon Heavy (prvý, s vojenským nákladom USSF-67, by sa mal uskutočniť z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride už 10.1.2023) a väčšiny štartov Falcon 9 sa v mixe objavia snáď aj prvé orbitálne lety Starship s boosterom Super Heavy.
Priebeh štartu misie Starlink 4-37 zo 17.12.2022 si môžete pozrieť v nasledujúcom videu. (Štart začína cca v čase 8:40.)
Obrovský počet štartov rakiet Falcon 9 v súčasnosti vyťažuje hlavne budovanie vlastnej siete Starlink, pre ktorú už SpaceX vyniesla do vesmíru 3 666 satelitov. Z nich je dodnes na orbite 3338. V tomto roku štartovali rakety s nákladom satelitov Starlink k oblohe 34 krát.
V budúcnosti by mala komunikačné Starlinky vynášať kozmická loď Starship, ktorá bude schopná pri každom štarte dopraviť do vesmíru 7-10x vyšší počet družíc, ako Falcon-9.
Neznamená to však, že o lety SpaceX nemajú záujem komerční zákazníci. Pravdou je pravý opak. Vďaka mnohonásobne použiteľným prvým stupňom (viaceré už leteli viac ako 10x) a vysokej spoľahlivosti nosiča dokáže SpaceX ponúknuť nízke ceny, ktoré valcujú konkurenciu. SpaceX preto realizuje zákazky tak pre štátne inštitúcie USA, ako je NASA a armáda (Space Force), ako aj pre domácich, aj zahraničných súkromných klientov, vrátane konkurencie akou je OneWeb a ďalší telekomunikační operátori.
V budúcom roku má SpaceX uskutočniť aj niekoľko pilotovaných letov. Okrem dopravy astronautov na ISS pre NASA (Crew-6 a Crew-7) to majú byť aj tri súkromné misie vesmírnych turistov a výskumníkov (Ax-2, Ax-3 a Polaris Dawn).