Reklama
  • #Veda
  • 5 min.
  • 29.12.2022

Sírou v atmosfére proti klimatickej zmene? Veľmi zlý nápad!

Zdroj | christian budehner/Unsplash
Juraj Procházka
Zdroj | christian budehner/Unsplash
Zdroj | christian budehner/Unsplash

Zdá sa, že je najvyšší čas začať efektívne regulovať niektoré „originálne“ trendy boja proti klimatickej zmene. A to skôr, než ich „páchatelia dobra“ presadia cez rôzne zákonodarné inštitúcie do praxe a spôsobia planetárnu katastrofu.

Startup Make Sunsets tvrdí, že posiela do atmosféry síru v boji proti klimatickým zmenám a predáva uhlíkové kompenzačné „chladiace kredity“ za 10 dolárov. Pritom tvrdí, že 1 gram častíc síry eliminuje dopady 1 tony emisií uhlíka.

Startup uvádza, že začal uvoľňovať častice síry do zemskej atmosféry v rámci kontroverzného pokusu bojovať proti klimatickým zmenám odkláňaním slnečného svetla.

Obsah pokračuje pod reklamou

Make Sunsets sa spolieha na solárne geoinžinierstvo pri ochladzovaní zemskej atmosféry a (a to zrejme predovšetkým) pri napĺňaní svojho mešca. Aktivity firmy zatiaľ pripomínajú klasické vypúšťanie marketingovej hmly, v ktorej môžu niektorí investori zablúdiť. Startup tvrdí, že už vypustil dva testovacie stratosférické balóny, z ktorých každý je naplnený asi 10 gramami častíc síry, uvádza sa na webovej stránke spoločnosti. Informoval o tom magazín MIT Technology Review.

Pozrite si

CO2 – strašidlo z najstrašnejších?

Koncept solárneho geoinžinierstva počíta s rozptýlením reflexných častíc do horných vrstiev atmosféry, aby sa znížilo množstvo slnečného svetla dopadajúceho z vesmíru, čím sa Zem ochladí. Myšlienka je inšpirovaná atmosférickými účinkami veľkých sopečných erupcií, ktoré vďaka vychrlenému popolčeku viedli k drastickým, našťastie dočasným, zmenám klímy niekoľkokrát v histórii. Známy je rok 1816, spomínaný ako „rok bez leta“, ktorý nasledoval po výbuchu indonézskej sopky Tambora.

Zdroj | Arni Saeberg

Vedci a inžinieri študujú solárne geoinžinierstvo ako potenciálny liek na zmenu klímy už viac ako pol storočia. Ale takmer nikto neuskutočnil experimenty v reálnom svete kvôli súvisiacim rizikám, ako sú rýchle zmeny v zrážkach na planéte, poškodenie ozónovej vrstvy a významné geopolitické dôsledky.

Napriek tomu, že solárne geoinžinierstvo podporuje aj Bill Gates (alebo práve preto?), je dobré spomaliť, alebo ešte lepšie – zatiahnuť ručnú brzdu.

Zakladateľ Microsoftu financuje experiment SCoPEx (Stratospheric Controlled Perturbation Experiment), ktorý má skúmať možnosť vypustenia aerosolu na báze uhličitanu vápenatého do atmosféry. Umelo by sa tým vytvoril efekt sopečného výbuchu, kde by aerosóly pôsobili ako sopečný popol pri zatienení slnka.

„Súčasný stav vedy nie je dosť dobrý na to, aby sme buď odmietli, alebo akceptovali, nieto ešte implementovali solárne geoinžinierstvo“, uviedol Janos Pasztor, výkonný riaditeľ Carnegie Climate Governance Initiative. „Pokračovať v implementácii v tejto fáze je veľmi zlý nápad,“ dodáva J. Pasztor. Iniciatíva vyzýva na dohľad nad geoinžinierstvom a inými technológiami, ktoré menia klímu, či už vládami, medzinárodnými dohodami alebo vedeckými orgánmi.

Niektoré štúdie naznačujú, že rozprašovanie síry nad severnou pologuľou by viedlo k masívnym suchám v Saheli, v Amazónii a inde. Naopak, pridanie síry nad južnú pologuľu by mohlo dramaticky zvýšiť počet atlantických hurikánov na severnej pologuli.

Zdroj | Wikipedia

Takto funguje skleníkový efekt.

Zakladateľ Make Sunsets, Luke Iseman, zjavne smelo kráča do neznáma bez akéhokoľvek regulačného schválenia alebo medzinárodného povolenia. Sám pripúšťa, že je „trochu rebel“, ale myslí si, že jeho „partizánske“ aktivity podnietia medzinárodnú odbornú diskusiu, lebo treba konať rýchlo.  

Zdá sa však, že zatiaľ nemá príliš na čom stavať. Dva meteorologické balóny plné aerosólov hélia a síry boli vypustené kdesi v Baja California v Mexiku, ale zakladateľ firmy nevie, čo sa s nimi stalo, pretože balónom chýbalo sledovacie zariadenie. Možno sa dostali do stratosféry a uvoľnili svoj náklad, možno nie. Metóda meteorologického balóna bola navrhnutá už skôr, ale podľa predchádzajúcej správy MIT Technology Review z roku 2019 nebola testovaná, ani preukázateľne účinná.

Pozrite si

Zvládneme klimatickú zmenu? Možno nám pomôžu aj stroje

Aj keby sa balóny dostali do stratosféry, malé množstvo uvoľnenej síry by nestačilo na spustenie významných environmentálnych účinkov, povedal pre MIT Technology Review David Keith, jeden z najznámejších odborníkov v geoinžinierstve a člen výskumného tímu na Harvarde, ktorý sa už roky snaží rozbehnúť vlastné testy so sírou. Keith sa obáva perspektívy privátneho, ziskovo orientovaného geoinžinierstva. „Robiť to ako startup je strašný nápad,“ povedal vedec.

Obsah pokračuje pod reklamou

Nedá sa nesúhlasiť, ale mali by sme byť opatrní, aj v prípade renomovaných a vedecky podporovaných objektov. História nás učí, že cesta do pekla býva dláždená dobrými úmyslami.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.