Reklama
  • #Veda
  • 4 min.
  • 28.12.2022

Modrá je dobrá, no zelená dokáže podľa vedcov utlmovať bolesť

Zdroj | Toyota
Juraj Procházka
Zdroj | Toyota
Zdroj | Toyota

Medicínske a biologické účinky farieb sú známe, ale vedci postupne odhaľujú ďalšie mechanizmy pôsobenia farebného svetla na organizmy. Ukázalo sa napríklad, že modré svetlo pomáha účinnejšie bojovať proti rezistentným baktériám.

Čínski vedci z Fudan University v Šanghaji dokázali, že zelená farba spúšťa uvoľňovanie signálnej molekuly, ktorá aktivuje opioidné receptory v mozgu myší, čo vedie k významnému zníženiu bolesti. Zatiaľ tento výskum síce nebol replikovaný u ľudí, ale zistenia pridávajú váhu predchádzajúcim štúdiám, ktoré ukázali, že už jednoduchý pohľad na zelenú farbu stačí na zmiernenie nepríjemných pocitov aj u človeka.

Pozrite si

Modrá je dobrá. Vedci si posvietili na baktérie odolné voči antibiotikám

Obsah pokračuje pod reklamou

Vyspelé krajiny, na čele s USA, čelia nepríjemnej epidémii závislosti na opiátoch, prostriedkoch na tlmenie bolesti. Vyvinutie závislosti je v prípade ich častého užívania vysoko rizikové a môže vyústiť do vážnych zdravotných problémov. Ak by sa ukázalo, že dokážeme bolesť účinne tlmiť prostredníctvom zelenej farby, bola by to dobrá správa pre pacientov. Menej radosti by mali, pochopiteľne, farmaceutické firmy.

 „Zelené svetlo mohlo z evolučného hľadiska poskytnúť ľuďom a zvieratám lepšie zdravotné a bezpečnostné výhody,“ hovoria autori štúdie a dodávajú, že pobyt v prostredí bohatom na zelenú farbu, napríklad prechádzka v lese, môže znížiť fyziologickú a psychickú bolesť.

Potvrdzujú to aj nedávne štúdie, ktoré dokázali, že zelená farba spúšťa pozitívne emócie a znižuje bolesť u jedincov trpiacich chronickými migrénami a fibromyalgiou.

Zdroj | Telekom

Ako tento mechanizmus pôsobenia zelenej farby pôsobí, však vedci doteraz nevedeli. (To je vždy dobrý dôvod pre rigoróznu vedu založenú na dôkazoch zaradiť účinnú, ale nevysvetlenú terapiu na „blacklist šarlatánskych praktík“.)

Autori štúdie experimentovali s myšami, ktoré boli vyšľachtené ako zvierací model artritídy. Testy ukázali, že vystavenie zelenému svetlu v celom poli pri intenzite 10 lux znížilo ich bolestivé reakcie, čiže vyvolalo analgetické účinky. To naznačuje, že farba skutočne pomohla hlodavcom cítiť sa pohodlnejšie.

Štúdia bola publikovaná v časopise Science Translational Medicine, kde sa odhalený mechanizmus pôsobenia detailne popisuje.

Aby sa zistilo, ktoré fotoreceptory v sietnici zvierat sú zodpovedné za tento efekt, výskumníci najprv vyradili čapíkové receptorové bunky myší, ktoré detegujú farebné svetlo a dokázali, že to úplne blokuje analgetický účinok zeleného svetla. Odstránenie tyčinkových receptorov, zodpovedných za čierno-biele videnie, však tento účinok proti bolesti znižovalo len čiastočne.

Pozrite si

Sme obklopení modrým svetlom. Ako potlačiť jeho negatívny vplyvy na zdravie?

Blokovanie tretieho typu receptora nazývaného vnútorne fotosenzitívne gangliové bunky sietnice (ipRGC) nemalo žiadny vplyv, čo viedlo výskumníkov k záveru, že upokojujúce účinky zeleného svetla sú primárne sprostredkované čapíkmi v sietnici.

Ďalej sa autori štúdie snažili identifikovať nervové dráhy, ktoré premieňajú signály vysielané čapíkovými receptormi na úľavu od bolesti. Ukázalo sa, že akonáhle tieto čapíky zachytili zelené svetlo, príval informácií sa preniesol do opioidných receptorov v oblasti rapheálnych jadier NRD (nucleus raphes dorsalis) v mozgovom kmeni. Tie hrajú ústrednú úlohu pri kontrole bolesti.

Aj keď nie je jasné, či podobný mechanizmus je základom analgetických účinkov zeleného svetla aj u ľudí, autori štúdie dospeli k záveru, že ich zistenia naznačujú, že túto signálnu dráhu možno využiť na zníženie bolesti. Nakoniec, je to stará známa vec – mnohé odtiene zelenej upokojujú. Výnimkou je hádam len farba khaki v kombinácii so zlatými výložkami u tých, čo nemajú radi armádu.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.