České školstvo začalo používať umelú inteligenciu, pomocou ktorej vytvorilo prvého „digitálneho človeka“. Predstavuje ho medzinárodne uznávaná autorita, Václav Havel.
Tento projekt dostal názov DigiHavel, získal podobu, ale aj nezameniteľný štýl známeho prezidenta. Aplikácia sa bude využívať na hodinách v rámci jednotlivých aktivít.
Občianska výchova nie je predmet vzbudzujúci rešpekt medzi učiteľmi a záujem medzi žiakmi. Skôr sa radí medzi povinnú jazdu, ktorú treba pokiaľ možno čo najrýchlejšie bezbolestne absolvovať. Zároveň však prináša dôležité témy, ktoré akoby sa začali z nášho života vytrácať.
Nie, „občianská“ nás nenaučí ako čo najrýchlejšie zarobiť peniaze, ani ako stopercentne zbaliť partnera. Venuje sa témam ako sú ľudské práva, sloboda, demokracia či totalita. Podobne ako na Slovensku, i v Čechách chýbajú kvalitné učebné osnovy. Na rozdiel od nás, v Česku teraz môžu žiaci diskutovať priamo s digitálnym Havlom. Veď kto iný môže byť kompetentnejší na túto tému, ako on?
DigiHavel nie je univerzálny chatbot, ale umelá inteligencia. Žiaci s ňou môžu komunikovať cez smartfón, počítač, alebo tablet. Projekt si kladie za cieľ rozvíjať kritické myslenie a prácu s informáciami tak, aby odovzdal témy občianskej výchovy zaujímavo, pokiaľ možno interaktívnou formou. Je súčasťou väčšieho projektu Zodpovedné občianstvo, ktoré chce skvalitniť občiansku výchovu.
DigiHavel je počítačový program, inšpirovaný českým prezidentom Václavom Havlom. Ide o experimentálnu aplikáciu určenú ako didaktickú pomôcku pri výučbe občianskej výchovy.
DigiHavel má svoju „hlavu“, tvorí ju zložitý systém umelých neurónových buniek obsahujúcich miliardy rôznych parametrov. V oblasti AI sa takýto mozog nazýva hlboké neurónové siete (DNN). Model tvoriaci časť tohoto mozgu je trénovaný na obrovskom množstve voľne dostupných informácií z internetu. V tomto prípade sú to najmä témy z oblasti demokracie, totalitarizmu a ľudských práv. Umelá inteligencia nie je schopná vytvoriť klon človeka, ktorý by dokázal odpovedať na akékoľvek témy.
Aktuálne beží aplikácia DigiHavel ako pilot, do januára sa začne plošne využívať vo vybraných českých školách. K dispozícii je zadarmo učiteľom na druhom stupni základných škôl. S projektom přišla organizácia Zodpovedné občianstvo, ktoré si kladie za cieľ podporiť v Česku výchovu k občianstvu.
Na tematických okruhoch spolupracovali experti z Pedagogické fakulty Masarykovej univerzity. Tí vychádzali z poznatkov o tom, ako funguje ľudská pamäť a procesy učenia. Mimochodom, slogan projektu je Objavovanie demokracie a vymyslela ho umelá inteligencia.