Reklama

COVID obmedzenia a protesty prinášajú výsledky, Apple sťahuje výrobu z Číny

Stanislav Vinc

Apple podľa informácií denníka The Wall Street Journal v posledných týždňoch urýchlil svoje plány na postupný presun výroby svojich produktov z Číny do iných krajín. V hre je najmä Vietnam či India, ktorú má v merítku aj európsky Stellantis.

Dôvodom sú zrejme masívne protesty odohrávajúce sa najmä vo výrobných závodoch spoločnosti Foxconn, ktoré vznikli v redakcii na nekonzistentné protipandemické opatrenia a údajne nevyplatenie sľubovaných nástupných bonusov, ale taktiež tzv. celoštátna politika nulovej tolerancie.

Politika nulovej tolerancie

Obsah pokračuje pod reklamou

Kým západné krajiny postupne v priebehu tohto roka rušili takmer všetky protipandemické opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19, Čína naďalej pokračuje v lockdownoch, masívnych testovaniach občanov a prísnych karanténach, ktoré vynucuje aj silovými zložkami a monitorovaním občanov.

Čína taktiež odmietla do krajiny importovať akékoľvek zahraničné vakcíny a na očkovanie obyvateľstva využíva iba tie lokálne vyvinuté. Tie sú však podľa zistení denníka The Guardian výrazne menej efektívne.

Takzvaná politika nulovej tolerancie voči nakazeným sa negatívne podpisuje aj pod ekonomiku a medzinárodný obchod. Na výrobnej sile Číny ma predsa len postavenú svoju ekonomiku takmer celý západný svet.

Na tento fakt narazil americký Apple už v priebehu októbra, kedy jeho dvorný výrobca Foxconn musel dočasne prepustiť tisícky zamestnancov nakazených ochorením COVID-19, ďalší z továrne odišli dobrovoľne zo stranu z celozávodného lockdownu, ku ktorému malo napokon skutočne dôjsť. Tento výpadok vo výrobe sa už má nenávratne prejaviť v nedostatku zariadení tejto spoločnosti v poslednom kvartáli. V priebehu decembra má byť problém zohnať najmä najnovší iPhone 14.

Štedrý bonus a masívne protesty

Po tom, čo Foxconn prepustil nakazených zamestnancov, začal okamžite hasiť výpadok vo výrobe obrovskou náborovou kampaňou, v ktorej novým zamestnancom sľúbil na miestne pomery štedrý náborový bonus vo výške zhruba 1 100 eur. Na pracovnú ponuku zareagovalo 100 000 záujemcov.

Toto riešenie však upokojilo situáciu iba na pár dní a následne vyústilo v ešte väčšiu paniku a nepokoje. Foxconn mal totiž údajne nútiť novoprijatých zamestnancov pracovať v jednej smene so starými zamestnancami, ktorí mali mať COVID-19 a zdieľať s nimi dokonca aj zbytovanie v miestnych internátoch.

Foxconn okrem toho podľa niektorých zamestnancov zmenil podmienky sľubovaného bonusu tak, aby ho nemohli dostať a zároveň zamestnancov údajne uzatvoril do karantény bez prísunu jedla. V areáloch spoločnosti tak vypukli masívne protesty, počas ktorých malo dôjsť aj k viacerým stretom s ochranou a miestnou políciou a napokon aj k zraneniam.

Apple má toho dosť

Protipandemické opatrenia oslabujú status Číny ako globálneho výrobného lídra už takmer rok. Myšlienka Apple presunúť výrobu jeho produktov z Číny tak nie je nová, dianie v uplynulých týždňov však pravdepodobne urýchlili jej realizáciu.

„V minulosti ľudia nevenovali pozornosť rizikám centralizácie.“ uviedol Alex Yeung, bývalý americký výkonný riaditeľ Foxconnu pre The Wall Street Journal. „Voľný obchod bol normou a veci boli veľmi predvídateľné. Teraz sme vstúpili do nového sveta.“,

Riešením pre túto situáciu má byť rozdelenie výroby medzi viacerých partnerov, ktorých má Apple žiadať o snahu presunúť čo najviac ich aktivít mimo Číny. Tento presun však môže trvať aj niekoľko rokov. Výrobné spoločnosti v Indii a Vietname totiž nie sú plne pripravené tak flexibilne zareagovať na potreby tak obrovského zákazníka, akým je Apple.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.