Reklama
  • #Veda
  • 3 min.
  • 22.11.2022

Yotta nestačí... Vedci rozšírili stupnicu merania miliónkrát

Zdroj | NASA / JPL-Caltech / SwRI / MSSS / Gerald Eichstädt / Seán Doran
Juraj Procházka
Zdroj | NASA / JPL-Caltech / SwRI / MSSS / Gerald Eichstädt / Seán Doran
Zdroj | NASA / JPL-Caltech / SwRI / MSSS / Gerald Eichstädt / Seán Doran

Tera-, peta-, exa-, zetta-, yotta-, najväčšie predpony sústavy SI už nestačia na elegantné vyjadrenie veľkých fyzikálnych, či technických parametrov a rovnako to platí aj pre najmenšie veličiny mikrosveta popisované jednotkami s predponou atto-, zepto-, či yokto-.

Preto vedci na Medzinárodnej konferencii o mierach a váhach, ktorá sa konala 15. – 18. novembra v paláci Versailles, západne od Paríža, prijali nové metrické predpony na vyjadrenie najväčších a najmenších meraní na svete. Dôvodom je stále rastúce množstvo údajov.

Prvýkrát za viac ako tri desaťročia boli do Medzinárodného systému jednotiek SI pridané nové predpony. K rade notoricky známych predpôn ako hekto-, kilo-,  alebo centi- a milli-, tak pribudli nové predpony ronna- a quetta- pre najväčšie čísla, a ronto- a quecto- pre najmenšie hodnoty.

Obsah pokračuje pod reklamou

Od založenia SI v roku 1960 vedecká potreba viedla k rastúcemu počtu predpôn. Naposledy to bolo v roku 1991, keď chemici, ktorí chceli vyjadriť obrovské molekulárne množstvá, podnietili pridanie predpôn zetta (1021) a yotta (1024).

Zdroj | Jordan Harrison

Podľa Richarda Browna, vedúceho metrológie v Národnom fyzikálnom laboratóriu Spojeného kráľovstva, však ani mohutná yotta nestačí uspokojiť nenásytnú chuť sveta po dátach.

„Pokiaľ ide o vyjadrenie objemu dát v yottabajtoch, čo je v súčasnosti najvyššia predpona, sme veľmi blízko limitu,“ povedal Brown pre Agence France-Presse.

„Na spodnom konci má zmysel mať symetrickú expanziu, ktorá je užitočná pre kvantovú fyziku a fyziku elementárnych častíc – keď meriate naozaj veľmi malé veci.“

Pozrite si

Štúdia Cisco VNI ukazuje, aký bude internet v roku 2022

Prijaté predpony ronna (1027) a quetta (1030) môžu zjednodušiť spôsob, akým hovoríme o niektorých veľkých objektoch, alebo veľkých vzdialenostiach a podobne to platí pre predpony ronto (10-27) a quecto (10-30) v reláciách subatomárneho sveta.

V tomto vyjadrení má Zem hmotnosť približne šesť ronnagramov, čo je šestka, za ktorou nasleduje 27 núl a hmotnosť Jupitera sú asi dva quettagramy, teda dvojka a 30 núl.

Brown povedal, že k návrhu na aktualizáciu ho inšpirovali mediálne správy používajúce nepovolené predpony na popis dátových úložísk, ako sú brontobajty a hellabajty. „Boli to pojmy, ktoré boli neoficiálne v obehu, takže bolo jasné, že SI musí niečo urobiť,“ povedal.

Výsledkom je aktuálne rozšírenie predpôn v sústave SI. Nové predpony by mali uspokojiť svetovú potrebu vyšších čísel aspoň na najbližších 20 až 25 rokov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.