Reklama

Tichomorský národ sa chce zachrániť tým, že si vytvorí dvojča v metaverze

Zdroj | unsplash/Getty Images
Michal Sobek
Zdroj | unsplash/Getty Images
Zdroj | unsplash/Getty Images

Sme v dobe, kedy celé národy budeme postupne stretávať v metaverze. Virtuálny svet pod vedením spoločnosti Meta dostáva nový rozmer. Vďačí tomu aj tichomorskému národu Tuvalu, ktorý tam plánuje vytvoriť svoju vlastnú verziu.

Nejde len o taký bezhlavý experiment, pretože cieľom Tuvalu je upozorniť na existenčnú hrozbu stúpajúcej hladiny morí. Oznámil to tuvalský minister spravodlivosti, komunikácie a zahraničných vecí prostredníctvom prejavu k lídrom na COP27.

Konkrétne tri aspekty národnosti Tuvalu by mohli byť znovu vytvorené v metaverze, a to územie, kultúra a suverenita. Otázkou zostáva, ak by došlo k strate pozemskej pôdy, nad ktorou má suverenitu vláda, mohli by mať namiesto toho suverenitu nad virtuálnou krajinou? Metaverse môže pomôcť pri udržiavaní dedičstva a kultúry ako virtuálne múzeum, ale zdá sa nepravdepodobné, že by fungoval ako náhradný národný štát.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Timeless Tuvalu

Vytvorenie digitálneho dvojčaťa Tuvalu v metaverze by malo byť preto, aby sa zachovala jeho bohatá kultúra. Tuvalu by mohlo byť prvou krajinou na svete, ktorá bude existovať výlučne v kyberpriestore, pretože globálne otepľovanie nekontrolovane pokračuje.

Technologicky nie je náročné vytvoriť bohato vykreslené rekreácie Tuvalu. Tisíce rôznych online komunít a 3D svetov demonštrujú, že je možné mať virtuálne interaktívne priestory, ktoré si môžu zachovať svoju vlastnú kultúru.

Tuvalu má 12 000 obyvateľov, ale mať aj toľko virtuálnych ľudí v reálnom čase je stále technickou výzvou. Existujú problémy so šírkou pásma, výpočtovým výkonom a skutočnosťou, že mnohí používatelia majú averziu k náhlavným súpravám alebo trpia nevoľnosťou.

Pozrite si

Dnes sa začínajú MS vo futbale v Katare. Kedy a kde sledovať jednotlivé zápasy?

Nikto ešte nepreukázal, že národné štáty možno úspešne preložiť do virtuálneho sveta. Aj keby mohli byť, iní tvrdia, že digitálny svet robí národné štáty nadbytočnými. Je tu však aj položka klimatických dopadov, pretože sa bavíme o virtuálnom svete poháňaného elektrinou.

Výskum publikovaný v Nature predpovedá, že internet bude do roku 2025 spotrebovať asi 20 % svetovej elektriny, teda technologické reakcie na zmenu klímy často zhoršujú problém, pretože sú náročné na energiu a zdroje.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.