Reklama

Čo sa deje s Twitterom? Spôsobil Musk začiatok konca?

Zdroj | Unsplash/Nathan Dumlao
Michal Sobek
Zdroj | Unsplash/Nathan Dumlao
Zdroj | Unsplash/Nathan Dumlao

Zrejme vám neunikla informácia, že populárna sociálna sieť Twitter má nového vlastníka. Nie je to nik iný ako sám Elon Musk, ktorý stojí aj za spoločnosťami Tesla a SpaceX. Pod jeho hlavičkou sa však začali diať zaujímavé veci a Musk si proti sebe poštval mnohých zamestnancov, ale aj používateľov.

Koncom októbra bola táto informácia oficiálne potvrdená a Elon Musk odkúpil Twitter za neuveriteľnú čiastku 44 miliárd dolárov, a to v hotovosti. Tento obchod zrejme narobil zatiaľ viac problémov, ako úžitku.

Obsah pokračuje pod reklamou

Začali by sme tým, že ihneď po odkúpení Musk začal s čistkami v spoločnosti a prepustil minimálne štyroch vrcholových manažérov, medzi nimi aj bývalého generálneho riaditeľa Parag Agrawala, finančného riaditeľa Neda Sagala, bývalú výkonnú predstaviteľku politík Vijaya Gadde a bývalého generálneho radcu Seana Edgetta.

Nová čistka v radoch zamestnancov prichádza po tom, čo Musk nedávno prepustil desiatky zamestnancov, ktorí ho kritizovali alebo zosmiešňovali. Musk dal ostatným zamestnancom Twitteru lehotu, aby povedali, či zostanú na jeho kultúrny reset spoločnosti s názvom Twitter 2.0.

Po uplynutí termínu začali stovky zamestnancov rýchlo zverejňovať správy na rozlúčku, čím oznámili, že s Muskovým ultimátom rozhodne nesúhlasia. Twitter mal pred konečným termínom približne 3 700 zostávajúcich zamestnancov, a to vďaka tomu, že Musk prepustil asi polovicu z počtu asi 7 500 ľudí.

Dokonca nastala aj situácia, kedy Elon Musk vyhodil zamestnanca, ktorý mal na starosti správu do kancelárii. Následne mu ale sám zavolal a požiadal ho, či by sa mohol vrátiť, pretože sa vstupy v budove omylom uzamkli.

Hovorí sa o tom, že až 75 % zo zostávajúcich zamestnancov povedalo nie tomuto ultimátu. Aj keď termín už uplynul je zaujímavé, že zamestnanci majú stále prístup k svojim systémom. Napríklad tím, ktorý spravuje základné systémové knižnice Twitteru, ktoré používa každý inžinier v spoločnosti, je tiež na odchode. Niekoľko členov tímu Command Center, čo je skupina inžinierov, ktorí sú v pohotovosti nonstop tiež rozhodlo o svojom odchode. To znamená, že ak sa niečo pokazí, nebude komu zavolať. Tím, ktorý spravuje Twitter API pre vývojárov, zaznamenal taktiež odliv členov.

Musk následne tweetoval, že sa chodu spoločnosti nebojí, pretože najlepší ľudia zostali. Jeho prvou prioritou ako nového vlastníka Twitteru bolo zásadne obnoviť jeho pracovnú kultúru. Odchádzajúcim zamestnancom Twitteru bolo povedané, že dostanú najmenej tri mesiace platu. Medzitým náboroví pracovníci Twitteru už začali oslovovať externých inžinierov.

Dokonca sa špekuluje o tom, že keby Elon Musk dosiahol to, že by pre spoločnosť pracovalo len 900 zamestnancov s predpokladanými nákladmi 200 000 dolárov ročne na jednotlivca, tak by sa náklady na počet zamestnancov znížili z 1,5 miliardy dolárov ročne len na čiastku 180 miliónov ročne.

Niekto dokonca premietal zo susednej budovy na budovu ústredia Twitteru heslá typu Stop Toxic Twitter, Elon Musk, STFU! a Lauching to bankruptcy. Uvidíme, ako to pôjde, ale všetko aktuálne nasvedčuje tomu, že s Twitterom to ide dolu vodou.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.